Kısa Çalışma Uygulaması 22/04/2021 tarih ve 3910 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile 01/04/2021-30/06/2021 tarihlerini kapsayacak şekilde üç ay daha uzatıldı. Uzatılan ödenekle ilgili başvuruların nasıl yapılacağına ilişkin Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü açıklamada bulundu.
 
Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Vekili Mehmet Uğur Yavuz yeni dönem Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanmak isteyen işveren yetkililerine, ilgili mali müşavir,  muhasebeci ve diğer paydaşlara bilgi verildiğini, aşağıdaki noktalara dikkat ederek uzatma başvurularının yapılabileceğini dile getirdi.
 
Kısa Çalışma Ödeneği Uzatma Başvurusunda Dikkat Edilecek Hususlar şöyle sıralandı;
31/03/2021 tarihi öncesi kısa çalışma uzatma başvurusundan yararlanmış ve ara vermiş işyerlerinin de uzatma veya oran güncelleme işlemi mevcut usulle (e-posta) devam edecektir. Lütfen müracaatınızı içeren dilekçenizi ve ekinde Kısa çalışma başlama tarihi ayın birinci günü olacak şekilde düzenlenmiş oran excelini e-posta yoluyla gönderiniz. Kısa Çalışmanın Uzatılması Uygulaması yalnızca işyerinizde daha önce kısa çalışmadan yararlanılan işçileri kapsamaktadır. Bu nedenle daha önce işyerinizden KÇÖ başvurusu yapılarak uygunluk almamış işçiler için Kısa Çalışmanın Uzatılması Uygulamasından yararlanılması mümkün değildir. Kısa Çalışmanın Uzatılması Uygulaması yalnızca işverenleri tarafından kısa çalışma başvurusunda bulunulmuş ve daha önce kısa çalışmadan yararlanan işçiler için, başlangıçta belirlenen çalışılmayan süreyi geçmeyecek şekilde yapılabilmektedir. Kısa Çalışmanın Uzatılması Uygulamasında listemize yeni işçi eklememiz mümkün olmadığı gibi mevcut işçilerimiz için onay alınan sürenin üzerinde saat artışı da yapılamayacaktır. Aynı ay içinde hem kısa çalışma ödeneği hem de nakdi ücret desteğinden yararlanılma imkânı bulunmamaktadır. Bu sebeple Kısa Çalışmanın Uzatılması Uygulamasında listemize aldığımız işçi için nakdi ücret desteği başvurusunda da bulunduysak daha sonra yersiz ödeme sorunuyla karşılaşmamak için nakdi ücret desteği başvurusunun iptal edilmesi yerinde olacaktır. Aynı ay içerisinde hem kısa çalışma hem iş başı eğitim programından yararlanma imkanı bulunmamaktadır. KÇÖ uzatmadan yararlanmak isteyen işverenlerin devam eden programlarına ara vermeleri veya İEP başvurularını iptal etmeleri gerekmektedir. Uzatma talep edilen dönemde normalleşme teşvikinden yararlanılmamış olması gerekmektedir. Kısa çalışma uygulanan dönemde işçi çıkaran işyerlerinin kısa çalışma başvurusu sonlandırılır. Yasak döneminde izin verilen kodlar dışında işçi çıkardıysak Kısa Çalışmanın Uzatılması talebimizin işleme alınamayacağına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ödemelerde herhangi bir gecikmeyle karşılaşılmaması için müracaatınızı en geç 30.04.2021 günü mesai bitimine kadar tamamlanmanızı rica ederiz. İşverenler kendilerine ulaşan e-posta adresine veya kisacalisma.canakkale@iskur.gov.tr adresine başvuruda bulunabileceklerdir.”


Kaynak: Haber Merkezi