İdlib harekat bölgesindeki görevi sırasında rahatsızlanarak şehit olan 47'nci Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Sezgin Erdoğan mezun olduğu İstiklal İlkokulunda Harbiye 1991'liler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin katkılarıyla yaptırılan etkinlik salonuna şehidin adı verildi.

1 Ocak 1969'da İstanbul’da doğan Şehit  Tuğgeneral Sezgin Erdoğan, 1987'de Işıklar Askeri Lisesi, 1991'de Kara Harp Okulu ve 1992'de Piyade Okulundan mezun oldu. meslek hayatının büyük bölümünü zorlu arazilerde, sarp dağlarda, terörle mücadele harekatlarında geçiren Erdoğan, Fırat Kalkanı Harekatı ile temizlenen Suriye’nin Kuzeyi İdlib bölgesinde görevliyken bir rahatsızlık yaşadı. Geçirdiği rahatsızlık sonucunda şehit olan 47'nci Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Sezgin Erdoğan, Memleketi Çanakkale’de toprağa verildi. Şehide büyük vefa gösteren Çanakkale Belediyesi  aldığı kararla Çanakkale Belediyesi Özel Uygulama Eğitim Merkezi’ne Tuğgeneral Sezgin Erdoğan ‘ın ismini verdi.  Düzenlenen törenle isim değişikliği yaparken bir vefa da devreleri tarafından gerçekleştirildi.
Harbiye 1991'liler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinde bulunan Şehit Tuğgeneral Erdoğan’ın arkadaşları, Çanakkale’de okuduğu İstiklal İlkokulunu düzenleyerek  oluşturulan etkinliğe şehidin ismi verildi.  İstiklal Okulunda düzenlenen program Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mehmet Cem Okyay, Millî Eğitim Müdürümüz Ferhat Yılmaz, şehidin eşi, kızları, şehidin  Çanakkale'de yaşayan annesi, şehidi ilkokul öğretmeni ve çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından İl Millî Eğitim Müdürümüz Ferhat YILMAZ günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşma sonrasında Harbiye 1991'liler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından hazırlanan sunum izlendi. Aziz şehidimizin görüntülerinin yer aldığı kareler herkese duygu dolu anlar yaşattı.

İsmail Şen