FİYATSIZ ‘YILDIZ’ VURGUSU   “KURU ÜZÜM EN AZ, 13,5 LİRA OLSUN” ÇAĞRISI.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, İhracatın yıldızı olarak dikkat eken kuru üzümün, fiyat beklediğini söyledi.

5350
FİYATSIZ ‘YILDIZ’ VURGUSU   “KURU ÜZÜM EN AZ, 13,5 LİRA OLSUN” ÇAĞRISI.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, İhracatın yıldızı olarak dikkat eken kuru üzümün, fiyat beklediğini söyledi.
 
Başkent’ ten ses veren Genel Başkan Bayraktar’ ın sözlerini Anadolu basını ile paylaşan TZOB Basın ofisi, başlıklar açarak çarpıcı ifadelerin altını çizdi.
 
-------------------------------------
 
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üzüm rekoltesinde bu yıl, olumsuz iklim koşulları ve etkili olan hastalık ile zararlılar nedeniyle düşüş beklediklerini duyurdu. İhracatın yıldızı olarak görülen kuru üzümün ise, fiyat beklediğinin altını çizdi.
 
 TZOB basın ofisi, Anadolu basını ile Genel Başkan Bayraktarın ‘ ın açtığı çarpıcı başlıkları paylaştı. 
 
Yaptığı açıklamasında hayli dikkat çeken ara başlıklar kullanan Genel Başkan Bayraktar;
“Üreticimizin yeterli gelir elde edebilmesi için kuru üzüm fiyatı en az 13,50 lira olarak açıklanmalıdır” çağrısı da yaptı.
 
“Üreticimizin yeterli gelir elde edebilmesi için kuru üzüm fiyatı en az
13,50 lira olarak açıklanmalıdır. Yaşanan doğal afetler nedeniyle bu yıl rekoltenin düşük olacağını tahmin ediyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Genel Başkan Bayraktar;
“Düşük rekolteye yüksek girdi fiyatları da eklenince üretim maliyeti artmıştır. Açıklanacak fiyat, üreticinin ürününü değerine pazarlayabilmesi açısından önemlidir. İhracat açısından önem arz eden stratejik ürünümüzde, fiyat istikrarının sağlanması için bir an evvel üreticimizin beklentisi olan alım fiyatı açıklanmalıdır” ifadelerini kullandı.
 
Türk çiftçisinin, gıda güvencesinin öneminin daha iyi anlaşıldığı pandemiyle mücadele sürecinden söz eden Bayraktar, Türk çiftçisinin büyük gayretle üretime devam ettiğini vurguladı.
 
ÜZÜM ÜRETİCİSİNİ HEM KORANA, HEM DOĞAL AFET VURDU..
 
Üzüm üreticisi çiftçilerin, koronavirüs salgınının yanı sıra, doğal afetler ve çeşitli bitkisel hastalık ve zararlılarla da mücadele ettiklerini anltan Bayraktar şöyle dedi;
 
“Dolu, aşırı yağış ve aşırı sıcaklar başta olmak üzere yaşanan doğal afetler nedeniyle bu yıl rekoltenin düşük olacağını tahmin ediyoruz. Düşük rekolteye yüksek girdi fiyatları da eklenince üretim maliyeti artmıştır. Üreticilerimizin yeterli gelir elde edebilmesi için kuru üzüm fiyatı en az 13 lira 50 kuruş olarak açıklanmalıdır. Üreticilerimiz alım fiyatının biran evvel açıklanmasını beklemektedir.”
 
KURU ÜZÜM, STRATEJİK BİR ÜRÜN…
Kuru üzümün stratejik bir ürün olduğuna dikkat çeken TZOB Genel Başkanı Bayraktar, açıklanacak fiyatın üreticinin ürününü değerine pazarlayabilmesi açısından önemli olduğunu vurguladı.
 
Bayraktar, Türkiye’nin gerek bağ alanı, gerekse de üzüm üretiminde dünyada ilk sıralarda yer aldığını da anımsatarak şöyle dedi;
“Ülkemizde 2019 yılı TÜİK verilerine göre 1,6 milyon ton kurutmalık üzüm üretilmiştir. Üretilen kuru üzümün yaklaşık yüzde 85’i dünya ticaretine konu olurken, ihracatta yüzde 50’ye yakın oranda pay almaktadır. Kuru üzüm ihracatından ülkemiz son yıllarda ortalama 425 milyon dolar gelir sağlamıştır.
 
İhracat açısından önem arz eden stratejik ürünümüzde fiyat istikrarının sağlanması için bir an evvel üreticimizin beklentisi olan alım fiyatı açıklanmalıdır.
 
Bu durum ülkemiz için ekonomik önemi büyük olan kuru üzümümüzün hak ettiği değeri bulabilmesi, ihracatta bulunduğumuz yeri koruyabilmemiz ve Türk üzümünün dünyada bilinen kaliteli üzüm imajının zedelenmemesi açısından da büyük önem arz etmektedir.”
  
 
 
 


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.