Timur Ay, Yatırımcılara Rotayı Gösterdi

Tarihte büyük savaşların ardından atlatılan her çağ, beraberinde yeni ekonomik düzenler ve ekonomik merkezler getirirken, madenler, özellikle altın her zaman değerini kurmuştu.

286
Timur Ay, Yatırımcılara Rotayı Gösterdi

Tarihte büyük savaşların ardından atlatılan her çağ, beraberinde yeni ekonomik düzenler ve ekonomik merkezler getirirken, madenler, özellikle altın her zaman değerini kurmuştu. Son günlerde Koronavirüs nedeni ile hemen herkesin ağzında olan bir laf var ‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ Evet belki bu bir savaş değil ama özellikle ekonominin büyük bir değişime uğrayacağı öngörülüyor. Devletler bu değişimin olacağını görse de henüz gözle görülen bir çalışma yok. Ancak ekonomi üzerinden yaşanan çatışmalar artık belirginleşmeye başladı. Dolarla beraber yükselen altın fiyatları yatırımcıların da kafasını karıştırıyor.
 
 Tarihten bu yana Ekonomiyi Ellerinde bulunduran güçler 1. Dünya savaşından sonra ülkelerin maden rezervleri kadar para basılması kararı almıştı. Ancak 1971  yılında alınan kararla bu yapı bozuldu ve bu zamana kadar gelen düzen şişti  ve bir balon oldu. Yatırımcılar, küçük şirketlere büyük yatırımlar yaptı ve ortaya gerçek olmayan değerinden daha fazla karlar elde edildi. Gelinen süreçte 2009 yılında Amerika’da görülen ekonomik kriz, bu sistemin daha fazla dayanamayacağı sinyalleri verilmişti. Özellikle son yıllarda gözle görülen Amerika – Çin çatışması Koronavirüsü ile duruk noktaya ulaştı. Son günlerde yükselen dolarla beraber Altın fiyatları da rekor seviyelere ulaştı. Yaşanan artışlar  yatırımcıların kafasını karıştırırken Çanakkale Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Timur Ay önemli bir açıklama yaparak yeni ekonomik merkezin nasıl oluşacağına dair açıklamalarda bulundu.
 
Timur Ay, bütün dünyadaki alışverişin parametresini belirleyen, petrol, altın fiyatlarını belirleyen unsurun artık yavaş yavaş dolardan çıkıp dijital olarak belirlenecek başka bir para birimine doğru gidildiğini söyledi. Bunun sonucu da dolarda şu an için belki artış gözüküyor ama bunun uzun soluklu olacağı tahmin edildiğini ve Doları çok ciddi düşüşleri beklediğini söyledi.  Buna istianeden de yeni belirlenecek olan para biriminin de, belirleme unsuru olarak yine 1971’deki gibi herkes elindeki mevcut kıymetli madenlerle bunun tespiti yapılacak.  Timur Ay belirlediği bu tespitlerle   yatırımcılara adeta yön gösterdi.
 
 
Koronavirüs salgını sonrasında tüm sektörlerde olduğu gibi, kuyumcuların da etkilendiğini söyleyen Çanakkale Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Timur Ay , “Bir buçuk aydır biz de evdeyiz. Bir aydır dükkanlarımızın açılış ve kapanışları belli bir standartta tuttuk. Haftanın üç günü 12.00- 17.00 arası saatlerinde gibi kısmi bir açılış yaptık. Bu süreç bizleri de etkiledi tabi ki. Her sektörün etkilendiği gibi tüm dünyada bizim sektörümüzü de etkiledi. Bu arada manipülatif gibi bakılan fiyatların sonucunda dünya farklı bir yere doğru evrildiği ve bu evrimin startının verildiği bir dönem oldu. Sanki bir çağ değiştiriyoruz ama bu çağı değiştirirken sancıları yavaş yavaş hem ekonomik hem sosyal yaşam üzerinde de belirtileri hayatımızda görülüyor” dedi.
 
 
1971’de Alınan Karar Artık Taşınmaz Hale Geldi
 
Piyasadaki son durumu değerlendiren Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Timur Ay, 1971 yılında para basım değişikliğine gidilmesi ile oluşan krizlerin artık bugünkü piyasaları taşımadığını belirtti. İmparatorluklardan günümüze kadar gelişen Para Politikaları ve altın değerlerini karşılaştıran Timur Ay  “Bu değişim nedir diye bakarsak, yeni bir ekonomik değişim dönemine giriyoruz. Bu ekonomik dönem zaman içerisinde dünyada yaşanmışlığa baktığımızda imparatorluklar döneminde 1800’li yılların sonu, 1900’lü yılların başlangıcı, tek merkezli ekonomik sistemlerin çöküşü ile başlayıp, daha sonra kapitalizme geçen bir süreçle devam etti ve bunun da artık sonunun geldiği ve yeni bir dijital yapılanmaya doğru giden süreç bu evrilme süreci. Zaman içerisinde, imparatorluk dönemlerin tek merkezli ekonomik yapıların bitişi ile başlayan 1.Dünya Savaşı ile başlayan kapitalist sürecin zaman içerisinde yaşanmış sıkıntıları ister istemez çoğaldı. Bunun sebebi şuydu; dünyada gayrisafi milli hasılanın bütün ülkelerdeki ticari hacminin yaklaşık 80 trilyon dolar olduğunu bütün dünya ekonomileri bir parametre olarak biliyordu. Fakat dünyada 1971’den bu yana merkez bankaları, özellikle Amerika merkez bankalarının Nixon kararları ile başlayan süreçte karşılıksız, o zamana kadar para basımının belli bir standarttı vardı. Bu standart mevcuttaki merkez bankalarının kasasındaki altın kadar para basımı vardı. Fakat 1971’de Nixon’ın almış olduğu karara istianeden bu yapı bozuldu ve bu zamana kadar gelen düzen şişti şişti ve bir balon oldu. Bu 2008-2009 küresel krizdeki o mortgage krizinde de az çok onun emarelerini piyasalara verdiler. Ama artık şu an taşınamaz bir boyuta geldi. Bu boyutun da tahmin edilen rakamları, 800-900 trilyon dolar kadar karşılıksız bir para var şu an dünya üzerinde. Bu para da ister istemez her şeyin bir balon olduğunu ortaya çıkardı. Sanal bir yapılanma üzerinde olduğumuz, gerçekteki kazançların bunun karşılığını olmadığını ortaya koydu” dedi.
 
Herkes Gibi Ben de Merak Ediyorum
 
Ekonomi sisteminde yaşananları örneklerle anlatan Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Timur Ay, daha önce İngiltere hegemonyası üzerinden Ekonomiyi ellerinde bulunan kesimin daha sonra Amerika’yay yönelmesi ve son 30 yıldır da bu güçlerin Çin’e yönelmesi ile Amerika’yı bırakmayanların çatışmasını izlediklerini belirterek “ Mesela Amerika’daki Dow Jones’ta bir şirketin hisse değeri mevcudundan 31 kat büyüklüğünde olduğu söyleniyor. Neticede baktığımız zaman mesela, 1 trilyon dolarlık yıllık ticaret hacmi yapan bir şirketin Dow Jones’taki hisse karşılığı 31 trilyon dolar. Yani baktığınız zaman o kadar çok sanal bir şişme oldu ki artık iflasa doğru gidiliyor. Bunun karşılığında doğal olarak Amerika’daki sermaye yapısını düzenleyen yapılar, son 20-30 yıldır Çin’e, Asya’ya doğru bir yön belirledi. Bu yönün sonucunda da ister istemez dünyanın bu geçiş dönemi içerisinde 1948’te İngiltere’nin elinde olan hegemonya güçlerin gücünü Amerika’ya devşiren yapı şu anda Amerikan’ın elinden alarak Çin’e devşirmek isteyen bir düşünce var. Bunu da kaybetmek istemeyen bir Amerikan yapısı var. Şu an bunun çatışmasını ülkeler izliyor. Bununla ilgili yeni belirlenecek bir ekonomik sistemim, kapitalizmin dışında olan bir dijital yapıya dayalı bir sistemin neler getireceğini bütün vatandaşlar gibi ben de çok merak ediyorum” diye anlattı.
 
Yeni Para Birimi Altınla Belirlenecek
 
Timur Ay, bütün dünyadaki alışverişin parametresini belirleyen, petrol, altın fiyatlarını belirleyen unsurun artık yavaş yavaş dolardan çıkıp dijital olarak belirlenecek başka bir para birimine doğru gidildiğini söyledi. Bunun sonucu da dolarda şu an için belki artış gözüküyor ama bunun uzun soluklu olacağı tahmin edildiğini ve Doları çok ciddi düşüşleri beklediğini söyledi.  Buna istianeden de yeni belirlenecek olan para biriminin de, belirleme unsuru olarak yine 1971’deki gibi herkes elindeki mevcut kıymetli madenlerle bunun tespiti yapılacak.  Timur Ay belirlediği bu tespitlerle   yatırımcılara adeta yön gösterdi.  Ay “Bütün dünyadaki alışverişin parametresini belirleyen, petrol, altın fiyatlarını belirleyen unsurun artık yavaş yavaş dolardan çıkıp dijital olarak belirlenecek başka bir para birimine doğru gidildiği hissediliyor. Bunun sonucu da dolarda şu an için belki artış gözüküyor ama bunun uzun soluklu olacağı tahmin edilmiyor. Açıkçası gelecekte doların çok ciddi düşüşleri bekleniyor. Buna istianeden de yeni belirlenecek olan para biriminin de, belirleme unsuru olarak yine 1971’deki gibi herkes elindeki mevcut kıymetli madenlerle bunun tespiti yapılacak. Ülkelerin mevcut merkez bankaları son 3-4 yıldır ciddi altın tasarrufu yapıyordu. Altın biriktiriyordu. Ülkemizdeki merkez bankası bildiğin kadarıyla 500 tonun üzerine çıktı. Neticede bizim geçmişten gelen altına karşı sevdalı bir milletiz. Hatta Dünya Altın Konseyi bile yastık altındaki altını tahmin edememektedir. Onlara verilen emarelerle 3500 ton olduğu belirtilmektedir. Bu da ciddi bir rakamdır ve bizim ciddi bir gelecek ile ilgili ülke olarak çıkabilecek yeni bir ekonomik sistemde iyi bir rol alacağının ışığı olarak bakmak lazım. Nasıl ki Covid’i diğer batı ülkelerine göre az hissettiysek bunun da altında yatan geçmişten öğrendiğimiz şeyler. Ellerimizi çok yıkamamız, kolonya çok kullanmamız, aktar kültürü ile beslenmemiz, yapay değil doğal beslenmemiz bizi batı ülkelerindeki insanlara göre daha dayanıklı, daha dirençli yaptı. Diğer ülkelerdeki vatandaşlara göre altın, gümüş gibi kıymetli madenlere ulaşma sorunumuz yok. Bu açıdan baktığımızda yeni belirlenecek olan dijital ekonominin en belirleyici unsurun altın olacağını düşünenlerdenim. Altın her zaman dünya var olduğundan bu yana belirleyici bir unsur olmuştur. Zamanında büyüklerimiz ‘Altın dünyanın miğferidir’ derler. Bunun gerekçesi ise, savaş gibi olumsuz ve riskli ortamlarda altın mevcudunu ciddi derecede korumuş ve güvenli bir liman olarak her zaman Türk toplumda dahi belirleyici bir unsur olmuştur” dedi.
 
 
Başkan Timur Ay, son olarak şunları söyledi: “Dernek başkanlığımda bu sene dördüncü yılım ve dört yıldır basın kuruluşlarına verdiğimiz demeçlerde altının gelecekle ilgili çok yüksek rakamlarda olduğunu belirtmiştim. Bazı vatandaşlarımız tasarruflarına buna doğru yönelttiklerinde ciddi kazançlar elde etmişlerdi. Altın ile ilgili hiçbir zaman karamsar düşünülmesin. ‘Ne tür altın’ diye tasarruf aracı olarak soruyorlar ne buluyorlarsa bulsunlar, altını bulsunlar.  Ama fiziki altın tasarrufu yaparlarsa daha iyi olacağını düşünenlerdenim. Bu psikolojik ortamda da bunu düşünmek de hayatın bir gerçeği.” Dedi.
 
Cuma Deren

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.