gelçar denizcilik

3 yıllık hasret, Böbrek nakli ile bitti.

ÇOMÜ Tıp Fakültesi’ne bağlı Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi'nde gerçekleşen böbrek nakli ile sağlığına kavuşan 34 yaşındaki Levent Ergin, yudumuna dahi hasret kaldığı suya nihayet kavuştu.

316
3 yıllık hasret, Böbrek nakli ile bitti.

 5 Litrelik bir bidon suyu, bir dikişte içti.
HAYALİ 20 LİTRE’YDİ, 5’ LE YETİNDİ
‘KANA KANA’ HAYAT…!
Yüksek tansiyona bağlı olarak gelişen böbrek yetmezliği rahatsızlığı yüzünden, 3 yıldır diyalize giren iki çocuk abası Levent Ergin, 2 yıl önce ÇOMÜ Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi'ne başvurmuştu.
Ergin’e yeni hayat imkânı veren haber geçen 22 Şubat'ta Yalova'dan gelmişti.
Yalova Devlet Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin ailesi tarafından bağışlanan organları, Çanlı Levent Ergin’e sağlıklı yaşam sağladı.
ÇOMÜ Organ Nakil Merkezi ekibi tarafından alınan böbrek, 23 Şubat gecesi Levent Ergin'e başarılı bir operasyonla nakledildi.
Sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan genç adam, “Üç yıldır hasretini çekiyordum. Şimdi kana kana içebiliyorum” diyerek, bardakla değil, bidonla susuzluğunu giderdiğini anlattı.
---------------------
YUDUMUNA HASRETTİ,
BİDON LA TÜKETİYOR…
-----------------------------
Böbrek nakli ile sağlığına kavuşan 34 yaşındaki iki çocuk babası Levent Ergin, üç yıllık özlemine sona ermenin mutluluğunu yaşıyor.
SAĞLIĞINA KAVUŞTU, 5 LİTRELİK BİDONLA KANA KANA SU İÇTİ
Çanakkale’de 3 yıldır diyalize bağlı yaşam süren böbrek hastası 34 yaşındaki Levent Ergin, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi'nde gerçekleştirilen başarılı nakil operasyonu ile sağlığına kavuştu.
Ergin, yudumuna hasret kaldığı suyu, şimdi bardak ile değil, 5 litrelik bidonla kana kana içerek giderdiğini söyledi.
 Çan ilçesinde yaşayan 2 çocuk babası Levent Ergin, 3 yıl önce yürümede zorluk, güçlük ve halsizlik şikâyetiyle hastaneye başvurdu. Yapılan kontrollerde Levent Ergin'de yüksek tansiyona bağlı olarak böbrek yetmezliği ortaya çıktı. 3 yıldır diyalize giren Levent Ergin, 2 yıl önce ÇOMÜ Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi'ne başvurdu. Levent Ergin'e beklediği haber 22 Şubat'ta Yalova'dan geldi. Yalova Devlet Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin ailesi tarafından organları bağışlandı. ÇOMÜ Organ Nakil Merkezi ekibi tarafından alınan böbrek, 23 Şubat gecesi Levent Ergin'e başarılı bir şekilde nakledildi. Ergin, sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.
“MERKEZİMİZ HIZLI BİR ŞEKİLDE TÜM TÜRKİYE'YE HİTAP EDECEK DURUMDA FAALİYETİNİ SÜRDÜRMEKTEDİR"
ÇOMÜ Organ Nakil Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cabir Alan, "3 yıldır doktor kontrolünde haftada 2 kez diyalize girerek hayatını idame ettiriyor. Bu da günlük hayatında zorluklara sebep oluyor. Kendisi 2 yıl önce böbrek nakli olmak için merkezimize müracaat etti. Bu süre zarfında kendisi bir kez böbrek nakli çıktı. Telefonla arandı. Ama tam irtibat kurulmadığı için gelemedi. O nakil şansını değerlendiremedi. Yalova Devlet Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın yakınları organlarını bağışladı. Sağlık Bakanlığı yetkilileri merkezimize ulaştı. Yapılan tetkikler sonrası Levent Bey'e böbrek nakli sırası geldiği için böbreği kendisine başarılı bir operasyonla taktık. 3 Saat süren bir operasyon sonrası böbrek hızlı bir şekilde çalışmaya başladı. Çabucak idrar üretti. 1 litreye yakın idrar çıkardı. Hastamız hala daha kontrolümüz altında. Tetkiklerini yaptırıyor. Merkezimizde Levent beyle beraber 72'nci naklimizi gerçekleştirmiş olduk. Merkezimiz hızlı bir şekilde tüm Türkiye'ye hitap edecek durumda faaliyetini sürdürmektedir" şeklinde konuştu.
“SUYA HASRETTİK, SUYA KAVUŞTUK”
Böbrek nakliyle sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan Levent Ergin ise, "Haftada 3 gün diyalize giriyordum. Diyaliz günleri tansiyonum düştüğü, sıvı çekildiği için çok zor bir gün geçiriyordum. Nakil olmanın en büyük güzelliği ise su içmek. Suya hasrettik, suya kavuştuk. Diyaliz döneminde hep arkadaşlarıma, 'Böbrek nakli olayım, 20 litrelik damacanayı dikeceğim' derdim. Bu hayalimi 5 litrelik su bidonuyla gerçekleştirdim. Sağlığımıza kavuştuk. Çocuklarımla artık zaman geçirebiliyorum. Artık diyalize girmiyorum. Organ bağışını herkesin yapması gerekiyor. Çünkü çok nakil bekleyen hasta var" dedi.
Haber ve Fotoğraflar; Murat Yüksel (İHA)
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.