gelçar denizcilik

GİDER’DEN, GÖKHAN’A; “ANASI’NIN AK SÜTÜ GİBİ HELAL…”

AK Partili Ayhan Gider, 31 Mart Yerel Yönetimler Seçiminde, Çanakkale Belediye Başkanı seçilen CHP’ li Gökhan için konuştu.

452
GİDER’DEN, GÖKHAN’A; “ANASI’NIN AK SÜTÜ GİBİ HELAL…”


“Ülgür Başkan’ın aldığı her oy, anasının ak sütü gibi helaldir”
Cumhur ittifakının Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider, seçim sonrası değerlendirmesi yaptı.
Basın mensupları ile bir araya gelen AK Partili Gider; “İlk gün sandıklar açılıp sonuçlar belli olmaya başladığı zaman seçilen başkanımızı tebrik ettim.
Bugün söyleyeceğim hiçbir şey, bugünü yargılama anlamı taşımaması lazım. 
Ülgür Başkan’ın aldığı her oy, oturduğu koltuk anasının ak sütü gibi helaldir” dedi.
-------------------------
AK PARTİLİ GİDER’DEN, CHP’ Lİ GÖKHAN’A
‘ANASI’NIN AK SÜTÜ GİBİ’ BENZETMESİ…
---------------------------------
Cumhur İttifakı Çanakkale Belediye Başkan Adayı AK Partili Ayhan Gider seçim kampanyasının başlangıcında olduğu gibi, kapanışı da basın mensupları ile birlikte gerçekleştirdi.
Seçim sonuçlarını,  “Millet ne söylemişse siyasetçiye sadece buna uymak düşer” ifadeleri ile yorumlayan Ayhan Gider, “İlk gün sandıklar açılıp sonuçlar belli olmaya başladığı zaman seçilen başkanımızı tebrik ettim. Bugün söyleyeceğim hiçbir şey bugünü yargılama anlamı taşımaması lazım.  Ülgür Başkan’ın aldığı her oy oturduğu koltuk anasının ak sütü gibi helaldir” dedi.
AK Parti Çanakkale Belediye Başkan adayı Ayhan Gider seçim sonrasında basın mensupları ile bir araya geldi. Seçim sonuçlarını değerlendirmek için henüz çok erken olduğunu belirten, Ayhan Gider, bir sonraki dönemde yeniden aday gösterilmemesi gerektiğini ifade ederek, “Çünkü ben 50 yaşındayım. Ülgür Başkan 70 olduğu için bana genç olan dediler. Oysa çok daha fazla genç çıkması gerekirdi” yorumunda bulundu.
Ayhan Gider şu başlıklara değindi:
“MİLLET NE SÖYLEMİŞSE SİYASETÇİYE SADECE BUNA UYMAK DÜŞER”
“Seçim geçince yine aynı yerlerde oturacağız, aynı sokaklarda olacağız, yine aynı kişilerle selamlaşacağız. Çünkü burası küçük ve güzel şehir. Bugün de bu bunun ispatı. Seçimlerde kim ne söylemiş olursa olsun aynı yerde kahvaltıya gelip aynı sokaklarda gezeceğiz. Yani hayat devam ediyor. Yoğun bir seçimdi ancak üzücü bir seçim değildi. Çünkü Çanakkale’ye yakışan bir seçim oldu. Çok da dikkate alınmaması gereken olay dışında hiçbir gerginlik yaşanmadı. Bu anlamda da Çanakkale’nin farklılığını ortaya koyduğunu düşünüyorum. Bizim geldiğimiz siyasi kültür sadece kazandığımızda değil sonuç ne olursa olsun millet iradesine saygıyı gerektirir. Yoksa millet bize oy verdiği zaman iradesi tecelli edip de bizi seçmediği zaman yok eğitim durumuna yok geldiği yere yok şuraya buraya laf söylemek bizim içinde bulunduğumuz geleneğe aşina olduğumuz bir durum değildir. Millet ne söylemişse siyasetçiye sadece buna uymak düşer.”
“ ALDIĞI HER OY MÜREBBİ NİNESİNİN EMEKLERİ GİBİ DE SAYGIDEĞERDİR”
“Bu ittifakla gidilmiş ikinci seçimdi. Öyle görünüyor ki süreç bu şekilde işlediği takdirde ittifakla gidilen seçimlere alışacağız. Konu başkanlık sisteminden itibaren buraya doğru gidiyor. İlk gün sandıklar açılıp sonuçlar belli olmaya başladığı zaman seçilen başkanımızı tebrik ettim. O da bana tebrikimden dolayı teşekkür etti. Dolayısıyla bugün söyleyeceğim hiçbir şey bugünü yargılama anlamı taşımaması lazım. Çünkü Ülgür Başkanın aldığı her oy oturduğu koltuk anasının ak sütü gibi helaldir. Mürebbi ninesinin emekleri gibi de saygıdeğerdir. O anlamda kendisine önümüzdeki dönemde çalışmalarında başarılar ve kolaylıklar diliyorum.”
 
“MİLLET, PROJELERE GÖRE OY VERECEK DİYE BİR MECBURİYET DE YOK”
“Üç ay boyunca ben seçimi Çanakkale’ye çekmeye çalıştım. Tek gayem buydu. Bunun belediye seçimi olduğunu anlatmaya çalıştım. Çanakkale ile ilgili projelerimi, Çanakkale ile ilgili sıkıntılı gördüğüm durumları anlatmaya çalıştım. Ancak genel olarak baktığımı zaman seçim çok projeler üzerinden tartışılamadı. Bu imkanı bulamadık. Millet, projelere göre oy verecek diye bir mecburiyet de yok. Oy insanların en tabi hakkıdır. İster objektif ister sübjektif kriterlere göre kullanılabilir.”
“MEMLEKET SEVDASI HERHANGİ BİR MAKAMA  BAĞLI DEĞİLDİR”
Bu seçimde birçok şey gördük. Sadece Çanakkale’de değil Türkiye çapında. Ancak bunları değerlendirmek için çok daha erken. Bugün sıcağı açıklama yapmak bizi düzeltmek zorunda kalacağımız cümlelere iter. Bugünün gündemi yeni bir seçim geçirdik. Yeni arkadaşlara başarılar dilemektir. Ve bundan sonra alacağımız tavrı anlatmaktır. Memleket sevdasını herhangi bir makama bağlı olmadığını tekrar tekrar ifade etmektir. Çünkü bir insan diğer insanlara hizmet etmek istiyorsa herhangi bir koltuğa makama ihtiyacı yoktur. Bu anlamda da çok büyük kavgalara varmadan, seçim değerlendirmelerine iki düşman kutup gibi bakmadan bunun savaş değil seçim olduğunu ruhumuza hissettirerek, düşman kuvvet gibi görmeyerek bir hayat geçirmek zorundayız ki torunlarımız bizden de güzel memleketlere uyansınlar. Kampanyaya sizlerle başlamıştık. Artık sonlandırılması gerekir. Seçim bitti.”
“BENDEKİ VERİLERE GÖRE MAKAS AÇILMADI”
“AK Parti teşkilatlarının başarısız olduğuna dair bir kanı var. Öncelikle değerlendirme yapmak için verilerin doğru olması lazım. Merkezde makas açıldı diyorsunuz. Bendeki verilere göre makas açılmadı. Çünkü bu ittifakla gittiğiniz ikinci seçim. Daha bir sene olmadı.24 Haziran’da makas neredeydi. Şimdi nerede bakmak lazım. Eğer bu makasta açılma yoksa başarısız oldu diye bir teşkilatı değerlendirmek doğru değil. Değerlendirilecekse de sadece teşkilat değerlendirilmez tüm etkenler değerlendirilir. Yerel seçimlerde her ilçe her belde kendi içinde değerlendirilmek zorundadır. Bugün Lapseki muhafaza edilmiştir. Biga Cumhuriyet Halk Partisi’nden kazanılmıştır. Yenice muhafaza edilmiştir. Tek tek rakamların analizlerine girmek için çok erken. Biraz önce söyledim. Makas daraldı açılmadı.”
“BEN BANA BULAŞILMASINA RAĞMEN BULAŞMADIM”
“3 aylık çok ciddi bir süreç geçirdim. Bakın şu çok kolaydır. Çıkarsınız meydana ona sallarsınız, buna sallarsınız, onu kötülersiniz çok da alkış alır. Zor olan nefsinize hâkim olmak, aklınızla hareket etmektir. Ben bana bulaşılmasına rağmen bulaşmadım zaman zaman. Ki bir süre daha geçsin isterseniz detaylı konuşuruz. Kimler ne zaman neler yaptı. İnsanları nasıl birbirine düşürmeye çalıştı. Ama o Ülgür Gökhan değil onu söyleyeyim. O anlamda hakkını yiyemem. Gerçekten seviyeli bir seçim oldu. Ancak bu seçimden gerginlik bekleyen birileri vardı.
 
“ÇANAKKALE İÇİN NE GEREKİYORSA YAPMAYA HAZIRIM”
“Ben bugüne kadar ki unvanlarım görevlerim ne olursa olsun her zaman bir şehir için bir köy için yapabileceğim ne varsa bunları sonuna kadar kullandım. Bundan sonrası için de Çanakkale için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Bu şehrin Belediye Başkanları var, parti başkanları var, il genel meclisleri var. Asla onların yerine veya onların tamamlayıcısı olarak değil. Ben kişisel anlamda ne yapabileceksem yaparım. Ancak bu rol çalmaya gelmemeli.”
“BİR SONRAKİ DÖNEMDE TEKRAR BANA GÖREV VERİLMESİNE NASIL BAKIYORUM? GÖREV VERİLMEMELİDİR”
"Seçimden önce son yaptığımız TV programında üzerinde durduğum bir şey vardı; seçim yapıyoruz savaş değil. Dolayısıyla belki burada kazanan kaybeden kelimelerini değiştirmek lazım, görev verilen ve verilmeyen. Çünkü kazananın eline bir şey geçmiyor, hizmet ediyor. Bir sonraki dönemde tekrar bana görev verilmesine nasıl bakıyorum? Görev verilmemelidir. Çünkü ben 50 yaşındayım. Ülgür Başkan 70 olduğu için bana genç olan dediler. Oysa çok daha fazla genç çıkması gerekirdi. 5 sene sonra 55 olacağım. Oysa Belediye Meclis üyesi listemize bakarsanız 22 yaşında, 25,26 yaşında gençler kadınlar vardı. Bürokratlık dönemim de müdürlerim gençti, milletvekilliği dönemimde de aynı şekilde gençlerle çalıştım. Ben gençlerin çok büyük kudrete sahip olduklarına inanıyorum 23 yaşında  ilçe müdürü olarak görev yapmış birisiyim. 5 sene içerisinde de Çanakkale siyaseti birçok genç isim de üretecektir. Halen siyaset yapanlardan da üst sahnelere çıkan olacaktır. Çanakkale'de yaşamaya devam edeceğim, burada yaşamak istiyorum. Burada kalıp hizmet etmeye devam edeceğim görev verilirse.”
“GÜNLÜK DEĞİL; AKADEMİK SİYASETİ KONUŞMAK İSTERİM”
AK Parti Çanakkale'de 4 seçim geçirdi ve Merkez’de hiç kazanamadı. Bunun sebebi nedir diye soruyorsunuz. Bunu akademik olarak araştırıp incelemek lazım, seçim sonrası oturup ne söylersek söyleyelim bu seçim sonuçlarına gölge düşürmemelidir. Günlük değil; akademik siyaseti konuşmak isterim. Seçim sonrası ben burada bir şeyler söylersem; sanki kılıf aranıyor gibi olur ve bu bana yakışmaz. Milletvekili seçimleri yapıyoruz, Belediye Başkanlığı seçimleri yapıyoruz; geçişkenlik olduğunu görüyoruz. Çan ve Biga bunun örneği. Başkanı seçiyor sonra başka partiye gidiyor. Bütün ilçelerde bu var ama Merkezi ele alırsak; bunu siyaseten değil; akademik olarak tartışmak lazım. Çanakkale farklı bir il, daha rahat bir her şeyin ötesinde. Ama bu seçimin gündemi Türkiye gündemi oldu. Şu anda bile Ankara ve İstanbul konuşuluyor.”
Adem Y. Bağ
 
 


Etiketler; #gider
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.