gelçar denizcilik

ZİYARET BİR GÜNLÜK, KAZANAMI  ÖMÜRLÜK….

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, il merkezi ve ilçelerden gelen sorunların çözümü için onay verdi; ‘Hepsi tamam…’

135
ZİYARET BİR GÜNLÜK, KAZANAMI  ÖMÜRLÜK….

Çevre ve Şehircilik Bakanı’ nın ziyaretinin ayrıntıları, ‘hey maşallah’ dedirtti
“İhtiyaçlar sıralandı kalem kalem,
Çözümü için çıktı tek kalem…” 
Ayvacık depreminde hasar gören ve yıkılan evlerin yerine inşa edilen Afet konutlarının anahtar teslim töreni için Çanakkale’ ye gelen Bakan Kurum’ a, Vali Orhan Tavlı ve İlçe Belediyeleri’nin aktardığı sorunlara çözüm sözü ve talimatı çıktığı öğrenildi.
Kaçak yapılaşma ile ilgili yıkımların, Valilikçe hızlıca gerçekleştirilmesi için Bakan Kurum’dan onay çıktığı, ziyarete ilişkin edinilen önemli bilgiler arasında yer aldı.
Ayvacık, Çan gibi ilçelerden gelen talepler doğrultusunda, İller bankasından Yatırımlara özel aktarılması için talimatı verilen miktarın, Milyon liraları aştığı öğrenildi.
---------------------------
Bakan Kurum’dan,
Sorunlara çözüm talimatı…
-------------------------------
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’ un bir günlük Çanakkale ziyaretinden, il merkezi ve ilçelerin ömürlük sorunlarına, ömürlük çözüm talimatı çıktı.
 İl merkezi ve ilçelerden gelen ve kelam kalem sıralanan sorunların çözümünü tek kalemde çözen Bakan Kurum’ un,  “Şehitler diyarına borcumuz, ne yapsak ödenemez” dediği öğrenildi.
Kendisine iletilen sorunların çözümü için, ilgili kurumları yetkilendirip, talimatlandıran Bakan Kurum,
Ayvacık Belediye alanları dışındaki tarım topraklarının, hafriyat dökülerek dolgu alanlarına dönüştürülmesi başta, iller bankasının şehir planı yaptırması konusuna,  tarım alanlarına Zeytin ağacı diktirmek isteyen belediye’ ye, Tarım Müdürlüğü’nün izin vermemesine, İlgili kurumdan, görüş ve bilgi almakta sıkıntı çekilmesine, İmar barışı için bilinen tarihin algılanmasında çıkan probleme,  Bakan Kurum’a iletilen başlıklar içinde dikkat çeken;
“Yerel Yönetimler olarak imar planlarını yapanlarla görüşemiyorlar, Assos’ta yapılan imar planından kimsenin haberi yok.” şeklindeki başlığa çözüm getirildiği alınan bilgiler arasında.
Bakan Kurum’ un, Ayvacık belediyesi’ nin sunduğu sorunlar karşısında; “kaçak yapılaşma ile ilgili yıkımları valilik hızlıca yapacak” şeklinde talimat verdiği edinilen bilgilerden oldu.
Dikkat çeken diğer bir bilgi ise, Bakan Kurum’ un, Valilikçe oluşturulacak bir komisyonca,  tarım arazileri ile ilgili sorunlara hızlıca çözüm üretmesi için yetkilendirme talimatı vermesiydi.
Afet konutlarının teslim töreni ardından, Çanakkale merkezinde partilileri ile buluşan bakan Kurum’ un, bir günlük ziyaretinde, ömürlük çözümler getirdiği yerleşim merkezlerinden birinin ise Çan olduğu öğrenildi.
Çan’ da 8 Belediye ve 250 köyü kapsayan hizmeti planlayan, Biçay katı atık yönetiminin,  inşaatı halen süren yatırımın tamamlanması için gerekli 2 milyon liralık iller bankası ödeneği talebini de çözdüğü öğrenilen bakan Kurum’ un,  ayrıca Çan’ ın 1/100bin e uygun yer talebini de çözdüğü, kamu yararı talebine tamam dediği, ziyaretin öne çıkan kazanımlarından oldu.
Bayramiç ilçesinden gelen,’Alt yapı tamam, Üst yapı döşemesinin 1.5 milyon kredi talebi var’,
Ezine’ nin; “Çay ıslahı, para firmaya ödenemediği için durdu, Islahı DSİ yapıyor,4.5-5 milyon kaynak aktarımı talebi var.” şeklindeki istemine de anlık çözüm geliştiren bakan Kurum’ un, Lapseki ilçesinin;
“Üst yapı yönetiminin 168 bin 750 tl’ lik çöp konteynırı talebi var. Parke, Taş ve asfalt için (10 bin metre karelik kısmı masrafı) 400 bin tl hibe talebi” ni de bir kalemde çözdüğü alınan bilgilerden oldu.
Eceabat ilçesinden gelen, “Belediye binası çürük, 4 milyon kredi ihtiyacı mevcut” şeklindeki konu başlığını da, Bakan Kurum’ un, seçim sonrası çözülecek şekilde planlama talimatı verdiği öğrenildi.
 Umurbey beldesinden gelen ve ‘Yenilenebilir enerji için 7 milyon liranın 4.5 milyonunu karşılamış 2.5-3 milyon ihtiyacı var” şekindeki  talebine ise bakan Kurum’ un; “kredi konuşulacak” dediği  edinilen bilgilerden.
Birg ünlük ziyareti kapsamında, ilçe ve beldelerin sorunlarına çözüm getiren ve verdiği talimatlar ile çözüm yolunu açan bakan kurum’ un, ayrıca İl Genel Meclis’inden gelen
“İller bankasından 11.5 milyon kredi onayı sorununa; ,  Projeler köylere duyurulduğu için onay önemli. önce 6-7 milyon gönderilecek ardından süreç içerisinden kalan kısım çözülecek” şeklinde çözüm sunduğu edinilen bilglierden oldu.
Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’ nın, Şehit ve gazi aileleri için yapılması planlanan toplu konut talebine, TOKİ tarafından yapılması talimatını verip, çözüm getirdi.

 Cuma Deren
 
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.