BUNUN ADI AÇIK AÇIK RÜŞVET..

VER BİR SİKKE KAYIKÇIYA, GEÇİRSİN SENİ KARŞIYA...

454 0

İsmail Şen

İsmail Şen

Lahit ve Lahitler'den çıkan sikke'leri işitmeyenimiz yoktur.. Kişi varlıklı ise Lahit ile, fakir ise tavub ile gider toprağa..
Bazı detaylar var ki, Rüşvetin, ilk olark  antik yunan'da yaşandığı fikrini yoğunlaştırır bir anda..x
Bahsedeyim mi azıcık bu hikayeden.. 
"Antik Yunan'da, ölen insanların ağzına bir para yerleştirilir ve lahit içi mezar yapılarına bu şekilde konulurlardı." diyor Arkeoloji uzmanları, tarihçiler ve dahası..
Ölünün ağzına konulan para, bir diğer adı ile Sikke.. Altın olanı da var, bronz olanı da, gümüşü de.. Değerli madenlerden olur her bir Sikke..
Peki bu uygulamanın sebebi neydi, Antik Yunanda.. Antik adamlar, sebebi de hayli antik..
Yunan Mitolojisine göre Ölüler Ülkesinde, Arkadia bölgesinde yer alan 'Styks' isimli bir nehir vardır.
Çok soğuk olan bu nehrin suları, 200 metre yükseklikten dökülmektedir. Tam bi şelale, devasa hem de..
Ama Styks nehrinin çok önemli bir özelliği daha vardır; bu nehir, bir tür 'sınır' işlevi görmektedir.
Cennet cehennem ayrımı gibi yani...
Ölen insanların ruhları, işte bu nehrin yanına gelir. Nehrin kıyısında ise, 'Kharon' adlı iskelet bir kayıkçı vardır. Bu kayıkçı, ölen insanların ruhlarını nehrin öbür kıyısına, yani 'Ölüler Ülkesine' geçirir. Ölülerin ağzına konulan sikke' ler de, kayıkçının sözde bahşişidir.. Bana göre bir nevi rüşvet yahu, ne bahşişi..
Mitoloiiye göre, karşıya, yani Ölüler Ülkesi ve onun Tanrısı Hades’e ulaşmak için; 'Kharon' isimli bu kayıkçıya mutlaka rüşvet vermek gerekmektedir anlatımı da geçer ki, düşüncem doğrudur.. tarihte bilinen ilk rüşveti alan, öte tarafın  işkelet kayıkçısıdır o vakit..
 Rüşvet yok sa, ne mi oluyormuş..? Ruhunuz çok uzun bir süre, belki de sonsuza kadar nehrin kıyısında bekliyor ve asla huzura kavuşamıyormuş.. Sikke oysa, huzur da yok ayin inanışa göre..
Antik Yunan'da başlayan ve zaman içinde birçok farklı topluma yayılıp, kimi coğrafyalarda değişik şekillerde  uygulanan, 'ölüyü para ile gömme' ritüelinin sebebi oluvermiş Antik Yunan' da uygulanan yöntem..
Yeni bilgiler, yeni öğrenilenler, hayli kafa karıştırıyor insanda.. Günümüz dünyasında,  huzur bulamamanın nedeni de sanki aynı;  Para yok, huzur yok..  
 


Etiketler; #ismail şen
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.