Sigarasını içen vatandaşlar izmaritini kuma gömerek çevre kirliliğine neden oluyor. Bu hassas konuya yönelik farkındalık oluşturmak amacı ile ‘Atıksız ve izmaritsiz sahiller için’ sloganı ile temizlik harekatı başlatan Çanakkale Belediyesi, Başkan Muharrem Erkek ve gönüllülerin katılımı ile Barış Halk Plajında  sahilde izmarit topladı.

Şehir Merkezinde olması ve yerleşim alanlara yakın olması dolayısı ile Çanakkale’nin en çok denize girilen yerlerinden biri olan Çanakkale Belediyesi Barış Halk Plajı, akşamları ise vatandaşların serin bir deniz havası aldığı mekanlardan biri oluyor. Hal böyle olunca yaşanılan kalabalık nedeni ile çöp sorunu da meydana geliyor. Bazı vatandaşlar yediği şeyleri çöp kutusuna atarken, bazı  duyarsız vatandaşlar ise özellikle çekirdek kabuklarını ve izmaritlerini sahile atmayı tercih ediyor. Hal böyle olunca da şehir merkezindeki barış plajı kötü görüntülere neden oluyor. Akşam sahilde oturanlar, gündüz yüzmeye gelenlerin sahilde yarattığı bir başka kirlilik ise sigara izmaritleri oluyor.

İzmaritler  Kuma Gömülüyor

Sahili kullanan duyarsız vatandaşların kuma sapladığı sigara izmaritleri,  evre kirliliğine neden oluyor. Duyarlı vatandaşların her geçen gün artan şikayetlerini de göz önünde bulunduran Çanakkale Belediyesi ‘Atıksız ve izmaritsiz sahiller için’ sloganı ile temizlik harekatı başlattı. İlk etkinlik 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramında Güzelyalı Halk Plajında gerçekleştirildi. İkinci etkinlik ise farkındalık yaratmak amacı ile Barış Kordonundaki halk plajında gerçekleştirildi.  Etkinliğe Belediye Başkanı Muharrem Erkek, Belediye Başkan Yardımcıları, STK temsilcileri ve gönüllüler katıldı.

Gelecek Nesiller İçin Ekosistemi Korumalıyız

Yapılan etkinlik öncesi bir açıklama yapan ve bilgiler veren Belediye Başkanı Muharrem Erkek “Barış Kordonu sahilimizde sigara izmariti topluyoruz.  Sahillerimizi, kıyılarımızı korumamız lazım.  Biz canlı cansız bütün varlıklar bu ekosistemin bir parçasıyız.  Bunu asla unutmayacağız ve gelecek nesillere, temiz bir çevre bırakmak zorundayız.  Çünkü gelecek nesillerin temiz bir çevrede doğup büyüme hakları var.  Onların hakkına saygılı olmalıyız. Ekosistem hakkı dediğimiz hak, gelecek nesillerin, daha doğmamış nesillerin hakkı.  Bu yüzden çevre duyarlılığımız çok yüksek. Bu konuda Çanakkale  belediyesinin çevre yatırımları, çok yüksek maliyetli yatırım olmasına rağmen  Türkiye’de örnek gösteriliyor.  Bu nedenle emeği geçen önceki dönem Belediye Başkanımız Ülgür Bey olmak üzere emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim” dedi.

Amacımız Farkındalık Yaratmak

Geçtiğimiz hafta Güzelyalı plajı, şimdi ide Barış kordonunda bu etkinliği gerçekleştirdiklerini dile getiren ve farkındalık yaratmak amacı ile izmaritleri topladıklarını dile getiren Belediye Başkanı Muharrem Erkek  “Geçen hafta Güzelyalı plajımızda gerçekleştirdik bu hafta Barbaros Mahallemizdeki barış plajında yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.  Buradaki amacımız bir duyarlılık, bir farkındalık yaratmak.  Öncelikle sigara içmesini istemeyiz sağlık açısından da  ama lütfen içenler de izmaritlerini kuma gömesin.  Kumu elliyorsunuz altından onlarca izmarit çıkıyor.  Özellikle çöplerimizi atmayalım. Tabi ki Çanakkale Özgürlüğün kenti, barışın kenti ve tertemiz bir kent.  Biz Belediye olarak elbette temiz tutmaya çalışıyoruz. Ama bu bizim, öncelikle sahili kullananların koruması ile daha da iyi bir noktaya gelebilir. Bu etkinlik  duyarlılığı ve farkındalığı arttırmak amacı ile yapılan etkinlikler” dedi.

Lütfen Sahilimizi Temiz Tutalım

Barbaros Mahalle Muhtarı Şaban Şahin de etkinlik ile ilgili yaptığı açıklamada, özellikle akşam saatlerinde sahilde oturan vatandaşların kirlettiği alanlara dikkat çekerek vatandaşlara seslendi. Muhtar Şahin “Barbaros mahallemizde bulunan Barış Plajı, kumu, doğası ve çevresi ile çok güzel bir yer.  Denizimiz çok temiz, kumumuz çok temiz. Ancak akşamları sahil kenarında oturan kişiler, yediklerini, içtiklerini önüne atıyorlar.  Bunun aslında olmaması lazım.  Halbuki her tarafta çöp kutularımız var.  Vatandaşlar burada çekirdek çitleyip sigara içiyorsa bunları da toplaması lazım.  Sahillerimizi ve kordonumuzu kirletenlere karşı duyarlı vatandaşlarımız tarafından çok şikayet geliyordu.  Biz de temizlik için elimizden geleni yapıyoruz ama duyarsızlar yüzünden çok sıkıntı yaşıyoruz.  Zaman zaman böyle etkinlikler olursa vatandaşlar da görür ve ‘Bizim çöplerimizi mahalle sakinleri , Belediye Başkan ve yardımcıları topluyor’ diyerek  belki kendileri de bu duyarsızlığa kayıtsız kalmayarak kendilerine çeki düzen verirler.  Lütfen sahilimizi temiz tutalım.  Temiz tutalım ki sahilimiz pisliği ile değil, temizliği ile anılsın.  Sabahın erken saatlerinde vatandaşlar burada denize giriyor. Ne kadar güzel bir şey.  Böyle bir yer Türkiye’de başka yok” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından STK’lar ve gönüllülerin katılımı ile sahşil temizliğine geçildi. Etkinlikte pet şişeler dolusu izmarit sahillerden toplandı. Her eşelemede onlarca sigara izmariti çıkarılırken, duyarsız vatandaşları yarattığı çevre kirliliği bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu.

 

Cuma Deren