Emekli ve asgari ücretlilerin en çok etkilendiği ekonominin zorlu koşullarında, HAK-İŞ Akademi tüm sorunları göler önüne seren bir rapor hazırladı. Rapora göre Milli gelir eşit bir şekilde dağılmazken, Asgari Ücret giderek küçülüyor, vergilerin adil dağılmadığı, emekliler için  yeni düzenlemelerin getirilmesi şart olduğu belirtildi. Rapora ilişkin açıklama yapan HAK-İŞ Çanakkale İl Başkanı Vedat Yılmaz, sermayenin de elini taşın altına koyması gerektiğini belirterek “Tabii ki ihracat artsın, tabii ki üretim artsın, tabii ki daha fazla ülkemiz yatırım yapsın. Hiç sorun değil. Ama en azından bu zorlukları adil bir şekilde paylaşmamız gerekiyor” dedi.Giderek derinleşen ekonomik sorunlar beraberinde yoksulluk ve  işsizliği de getirirken  HAK-İŞ Akademi önemli bir rapor hazırladı.  Toplumsal sorunlara ve getirilmesi gereken çözümlere dikkat çeken  ‘Refahın Adil Paylaşımında Vergi ve Sosyal Politikalar Raporu’  önemli başlıklar altında sorunlara çözüm getiriyor. Milli gelirden Asgari Ücrete,  Emeklilerin sorunlarından  vergi eşitsizliğine kadar bir çok konunun ele alındığı raporla ilgili  değerlendirme yapan HAK-İŞ Çanakkale İl Başkanı Vedat Yılmaz  “Bu Milli gelirdeki artış ne yazık ki çalışanlara gelmiyor. Tam tersi 2-3 yıl içerisinde şunu görüyoruz, millî gelirden çalışanların aldığı pay da düşüyor. Bakın büyüme var. Büyümeden pay alması gerekirken çalışanlar pay almadığı gibi birde elindekini kaybediyor. Dolayısıyla burada büyümenin bütün toplum kesimlerine adil bir şekilde yansımadığını görüyoruz” dedi.

  Asgari Ücret Giderek Küçülüyor

HAK-İŞ Çanakkale İl Başkanı Vedat Yılmaz Milli Gelir içerisindeki Asgari ücret payına değindiği açıklamasının devamında “Çalışanların yaşadığı zorluklar her geçen gün artıyor. Asgari Ücretlinin milli gelirden aldığı pay giderek azalıyor. Kaynaklar adil bir dağılımı yapılamadığı sorunumuz var. Bir taraftan büyüme gerçekleşiyor. Bir taraftan işsizlik azalıyor, üretim artıyor, ihracat artıyor niye bunlar çalışanlara alt gruplara yansımıyor? Sadece vergi sistemini düzelterek adil bir gelir dağılımını, bir refahın paylaşımını sağlayamıyorsunuz. O zaman verginin nereye, nasıl kullanılacağını da konuşmanız gerekiyor. Peki bütün bu olumsuzluklarla nasıl mücadele edeceğiz?” dedi.

Yeni Düzenlemeye İhtiyaç Var

Emeklilerin yaşadığı sorunlara da değinen HAK-İŞ Çanakkale İl Başkanı Vedat Yılmaz, Özellikle emeklilerin toplu sözleşme masasında olacak şekilde yeni bir düzenlenmeye ihtiyaç olduğunu belirterek  “Emekliler masada olmalı. Emeklilerin müzakere gücü olmalı. On beş milyon emekliden bahsediliyor. Ve bunlar gerçekten ülkesi için, iş yeri için, memleketi için canlı başta çalışmış, emekli olmuş ve onurlu bir şekilde yaşamak isteyen insanların bu yaşamlarını kolaylaştıracak düzenlemeleri elbette ki analarının ak sütü gibi onlara helaldir. Onun için burada bir düzenlemeye ihtiyacımız var” dedi.

Sendikalaşma Oranı Düşük

Sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması için yoğun mücadele verdiklerini ifade eden Yılmaz, “Türkiye'nin en büyük açmazlarından bir tanesi sendikalaşma oranımızın düşük olması. Dolayısıyla toplu sözleşmeden yararlanma oranımız daha da düşük. O zaman burada tam tersine giden bir olumsuzluk var. Türkiye sendikal hareketi, yaptığı toplu iş sözleşmeleriyle, örgütlenmeleriyle Türkiye'deki gelir adaletsizliğini önleyici bir enstrüman geliştiremedik”. Sendikaya üye olmaması için çalışanlar İşverenler tarafından tehdit ediliyor. Şimdi bu kadar krizler, bu kadar zorluklar yaşıyoruz. İşçiler, emekliler, dar gelirliler fakirleşiyor. Kiralarını ödeyemez hale geliyor. Dolayısıyla kiralardan tutunuz, temel tüketim malları, gıda ihtiyaçlarımızla hepsine baktığınız zaman bir yoksullaşmaya doğru gidiyoruz. Elimizdeki imkânlarla daha az alabiliyoruz, alım gücümüz azalıyor. Peki birileri bir eli yağda, bir eli balda. Sermaye büyüyor. Kârlarına bakıyorsunuz, yüzde yüzün altında kârı göstermiyorlar” dedi.

Elinizi Taşın Altına Koyun

Sermaye sahipleri ve patronlara da bir çağrıda bulunan HAK-İŞ Çanakkale İl Başkanı Vedat Yılmaz,  Ekonomideki büyümenin memnuniyet verici bir durum olduğunu belirterek  “Tabii ki ihracat artsın, tabii ki üretim artsın, tabii ki daha fazla ülkemiz yatırım yapsın. Hiç sorun değil. Ama en azından bu zorlukları adil bir şekilde paylaşmamız gerekiyor. İşverenlerin de, sermayenin de bu konuda elini taşın altına koyması gerekiyor. İstediğimiz bu. Çünkü bu yapı gerçekten Türkiye'nin imkânlarıyla ifade edemeyeceğiniz bir yapı. İmkânlar var, kaynaklarımız var ama bunlar bir yere doğru gidiyor” dedi.

 

Cuma Deren