2021 yılında Prof. Dr. Uğur Türkmen tarafından kurulan Otizm ve Müzik Topluluğu, farklı öğrenen bireylerin ve otizmli bireylerin müzik eğitimiyle gelişimlerini desteklemeyi amaçlayan Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Müzik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Çanakkale Müzik ve Sahne Sanatları Geliştirme Derneği, Kütahya Güzel Sanatlar Derneği, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Uludağ Enerji, ÇOMÜ Sosyal Sorumluluk Proje Koordinatörlüğü, Çanakkale Sağlık Çalışanları ve Emeklileri Derneği, Yeter ki İyilik Olsun Derneği ve Sevda Canap And Müzik Vakfı iş birliğiyle  bu yıl da düzenlenen 4’üncüsü düzenlenen Otizm ve Müzik Yaz Okulu başladı.

 

31 Gönüllü Aile ve Otizmli Bireyler Katıldı

 Yaz okulu boyunca düzenlenecek etkinlikler arasında konserler, atölye çalışmaları, söyleşiler, konferanslar, spor etkinlikleri, bireysel ve toplu müzik eğitimi ve paneller yer alacak. Bu etkinlikler, otizmli bireylerin yeteneklerini ortaya çıkarmayı ve geliştirmeyi hedefliyor. Geçmiş yıllara göre katılımın arttığı bu yılki programa, 31 otizmli öğrenci, 31 aile, 31 gönüllü, 35 eğitimci ve 10 uzman katılıyor. Otizmli öğrencilerin 15'i müzik eğitimine yeni başlarken, 16'sı mesleki müzik eğitimi alan 4-37 yaş aralığındaki bireylerden oluşuyor.

 

Farklı İllerden Katılımcı Öğrenciler Var

 

Yaz okuluna Türkiye’nin çeşitli illerinden, aralarında Ankara, Antalya, Aydın, Çanakkale, İstanbul, İzmir ve Mersin’in de bulunduğu birçok şehirden katılım sağlanıyor. Bu etkinliğe, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri, Hitit Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi ve Sofya Müzik Akademisi’nden gönüllü eğitimciler katkı sağlıyor.

 

Sayı Her Geçen Yıl Artıyor

 Otizm ve Müzik Yaz Okulu Düzenleme Kurulu Başkanı   Didem Çetinkaya okul ile ilgili yaptğı açıklamada “ Otizm ve Müzik Topluluğu, bilimi önemseyen ve genel de farklı öğrenen bireylerin, özel de ise otizmli bireylerin ve ilgili kişi ve kurumların başvurabileceği bir kaynak/merkez olma amacıyla 2021 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Türkmen Tarafından kurulmuştur. Otizm ve Müzik Yaz Okulu kapsamında düzenlenen program, sadece bir yaz okulu olmanın ötesinde sürdürülebilir bir bilimsel platform olma özelliğiyle dikkat çekmektedir. Yaz okulu boyunca, topluluğumuzun sürdürülebilir "fikir paylaşımı" ile birlikte, konserler, atölye çalışmaları, söyleşiler, konferanslar, spor etkinlikleri, bireysel ve toplu müzik eğitimi ve paneller gibi çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler, otizmli bireylerin ve topluluğumuzun yeteneklerini ortaya çıkarmayı ve geliştirmeyi hedeflemektedir. Otizm ve Müzik Yaz Okulu’na olan ilgi geçmiş yıllara göre oldukça artarak 31 Otizmli Öğrenci, 31 Aile, 31 Gönüldaş, 35 Eğitimci ve 10 uzmana ulaşmıştır.  Otizmli öğrencilerden 15’ü Müzik eğitimine yeni başlayan, 16’sı ise Mesleki Müzik Eğitimi alan 4-37 yaş aralığındaki bireylerden oluşmaktadır.

Eğitime, Afyon, Ankara, Antalya, Adana, Aydın, Ayvalık, Bolu, Çanakkale, Çorum, Denizli, İzmir, İstanbul, İnegöl, Ordu, Hatay, Edirne, Eskişehir, Erzurum, Manisa, Mersin, Bursa, Aksaray, Kırklareli, Konya, Kütahya, Tekirdağ ve birçok farklı illerinden katılım sağlanmaktadır” dedi.

 Farklı Üniversitelerden Projeye Destek

Farklı Üniversitelerden okula destek verildiğini de belirten Otizm ve Müzik Yaz Okulu Düzenleme Kurulu Başkanı   Didem Çetinkaya “Otizm ve Müzik Yaz Okulu’na Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri, Hitit Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Academy Of Music Sofia, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesinden Gönüllü Eğitimciler katkı sağlamaktadır.Otizm ve Müzik Yaz Okulu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öncülüğünde, Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Onsekiz Mart üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart üniversitesi Eğitim Fakültesi, T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Müzik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Çanakkale Müzik ve Sahne Sanatları Geliştirme Derneği, Kütahya Güzel Sanatlar Derneği, Gençlik ve Spor il müdürlüğü, Uludağ Enerji, Çomü Sosyal Sorumluluk Proje Koordinatörlüğü, Çanakkale Sağlık Çalışanları ve Emeklileri Derneği, Yeterki İyilik Olsun Derneği, Sevda Canap And Müzik Vakfı birlikteliğiyle sürdürülmektedir.   Üniversitemizin tüm imkânlarını seferber eden ve bizleri motive eden Çanakkale onsekiz mart üniversitesi rektörü sayın Prof. Dr. Ramazan Cüneyt Erenoğlu’na, çalışma arkadaşlarına, Çanakkale Valimiz Sayın İlhami Aktaş’a en içten dileklerimizle şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

 Haber: Burcu Erdal

Fotoğraf: Boğaz Haber Ajansı