2017 yılında Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından projelendirilerek, Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından sağlanan finansman ile 90 adet konteyner alındı,  2018 yılında Bayramiç İlçesinde 15 köy, 4 mahalle olmak üzere toplam 19 yerleşim yerinde uygulanmaya başlandı.  Projeye 2019 yılında Ezine İlçesi de dahil edildi, Ezine Kaymakamlığı Çeltik komisyonu Başkanlığı, Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Köylere Hizmet Götürme Birliği ve İlgili Köy Muhtarlıkları tarafından 30 köy 7 mahalleye 45 adet konteyner alınarak proje uygulanmaya başlandı.  Çanakkale Merkez ve Bağlı köylerinde 2020 yılında  konteynerler yerleştirildi.  Eceabat, Gelibolu, Lapseki ve Ayvacık İlçelerimizi de kapsayacak şekilde genişletilecek olan proje kapsamında bu sene 28 bin 500 kilogram zirai atık ambalajı bertaraf edildi.

Çöp konteynerlerin bulunduğu alanlarda denetimlerde bulunan ve Proje kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren  Çanakkale Tarım ve Orman Müdür Nazan Türkarslan “Çanakkale'de tarım arazileri zirai ilaç ambalaj atıklarıyla kaplıydı. Bu atıklar toprağa, su kaynaklarına ve çevreye büyük zararlar veriyordu. Bu kapsamda 2016 yılında ‘Zirai İlaç Ambalaj Atıklarının Toplanarak Geri Dönüşümü ve Bertarafı Projesi’  başlatıldı. Bu proje, Bayramiç ilçesinde pilot uygulama olarak başladı ve kısa sürede tüm Çanakkale'yi kapsayacak şekilde genişledi. Proje kapsamında, her köye ve mahalleye zirai ilaç ambalaj atıklarının toplanması için konteynerlar yerleştirildi. Çiftçilere zirai ilaç ambalajlarının çevre kirliliği yaratmadan konteynerlere nasıl atılacağı konusunda eğitimler verildi. Ambalaj atıklarının toplanması ve bertaraf edilmesi için gerekli olanaklar sağlandı. Projenin başarısı için kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör bir araya geldi. Ezine ve Merkez Çeltik Komisyonu Başkanlıkları, Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği, İçdaş AŞ. ve bazı zirai ilaç firmaları projeye destek verdi.

Projenin sonuçları ise oldukça etkileyici. 2024 yılına kadar 6 ilçede, 135 köy ve mahallede toplam 302 konteyner yerleştirildi. Bu konteynerlardan 28.500 kg zirai ilaç ambalaj atığı toplanarak lisanslı firmalar tarafından bertaraf edildi. Toprak ve su kaynakları kirliliğinden korundu. Çiftçilerde bilinçlendirme ve farkındalık oluşturuldu. Geri dönüşüm yoluyla ekonomiye katkı sağlandı. ‘Zirai İlaç Ambalaj Atıklarının Toplanarak Geri Dönüşümü ve Bertarafı Projesi’, Çanakkale'de tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan çevre kirliliğini azaltmada önemli bir adım teşkil etmektedir. Bu proje, diğer illere de örnek olacak önemli bir uygulamadır. Sonuç, çevre kirliliğiyle mücadelede tek başına bir kurumun yapabileceklerinin sınırlı olduğudur. Başarıya ulaşmak için kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün el ele vermesi gerekir. Çanakkale'deki bu proje, bu iş birliğinin ne kadar önemli olduğunu gösteren güzel bir örnektir. Bu proje ile birlikte Dünya Çevre Günü'nü kutlarken, çevremizi korumak için hepimize büyük sorumluluklar düştüğünü de unutmamalıyız. Her bireyin bilinçli davranması ve çevreyi korumaya katkıda bulunması büyük önem taşımaktadır” dedi.

 

Hülya Öz

 

?