Avustralya Büyükelçiliği Doğrudan Yardım Programı (DAP) tarafından desteklenen Gelibolu Kaymakamlığı  koordinatörlüğünde,  26 Kasım İlkokulunda uygulanan öncelikle otizmli öğrenciler olmak üzere tüm engel gurubundaki  bireylerin kullanılması adına yürütülen ‘Gelibolu Duyu Bütünleme Atölyesi’ Projesi açılışı yapıldı.

Gelibolu’da bir çok projede olduğu gibi, İlçedeki engellileri de yaşama katmak amacı ile Avustralya Büyükelçiliği Doğrudan Yardım Programı (DAP) tarafından desteklenen Gelibolu Kaymakamlığı  koordinatörlüğünde,  26 Kasım İlkokulunda hayata geçirilen ‘Gelibolu Duyu Bütünleme Atölyesi’ Projesi açılışı gerçekleştirildi.  Açılış programına  Programa Kaymakamı Bekir Abacı, Gelibolu Belediye Başkan Yardımcısı Burak Batır, Avustralya Başkonsolos vekili Barış Kaya, Güney Marmara Kalkınma Ajansı koordinatörü Recai başarır, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Çanakkale Müdür vekili Tuncay Güven, öğrenciler ve veliler katıldı.

Engellerin Kalkması İçin Empati Kurmalıyız

Atölye açılışı için okula gelen protokol üyelerini folklor ekibi karşıladı. Okul bahçesinde gerçekleştirilen gösterinin ardından atölyenin açılışı için salona geçildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından  okul müdürü Cem Kayalı tarafından günün önemini belirten konuşma  gerçekleştirildi.  Kayalı “Engelliler haftası, engelli bireylerin toplumda eşit haklara sahip olması için farkındalık yaratmayı amaçlayan bir etkinliktir. Engelli bireylerin güçlü yanlarını vurgulamak ve onlara destek olmak için bir fırsat sunar. Engellilik sadece fiziksel engelleri değil aynı zamanda duygusal ve sosyal engelleri de içerir. Engelli bireylerimizi de topluma katarak onlarla empati kurmalıyız. Çünkü biliyoruz ki hepimiz birer engelli adayıyız. Bu nedenle Engelliler Haftası toplumun her kesiminde farkındalık ve anlayışı artırmak için önemli bir platformdur. Engellilik konusunda bilgi edinmek ve engelli bireylerin yaşadığı zorlukları anlamak , daha kapsayıcı bir toplum inşa etmemize yardımcı olabilir. Herkesin eşit haklara ve fırsatlara sahip olduğu bir dünya için hep birlikte çalışmalıyız” dedi.

Engelleri Aşan Atölye Hayata Geçirildi

Yapılan konuşmaların ardından Gelibolu Duyu Bütünleme Atölyesi’nin açılış gerçekleştirildi. Oyun alanı, müzik ve daha bir çok aktivitenin yer aldığı atölyenin açılış kurdelesi İlçe Kaymakam Bekir Abacı, Gelibolu belediye başkan yardımcısı Burak Batır, Avusturalya Başkonsolos vekili Barış Kaya, Cumhurbaşkanlığı iletişim başkanlığı Çanakkale müdür vekili Tuncay Güven, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Koordinatörü Recai Başarır tarafından  kesildi.  Kurdele kesiminin ardından atölyeleri gezen protokol üyeleri, engelli vatandaşlara yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldılar.  Gezi kapsamında öğrencilerin yaptığı eserlerin yer aldığı  sergi de piyano resitali eşliğinde gezilerek eserler tek tek incelendi.

Şerife Erdem