Çarpışma sonrası batan Denizaltında yer alan  81 askerin kurtarılması için çalışmalar başlatılır. Ancak imkanların yetersizliği ve dönemin şartları 81 kahramanı kurtarmaya yetmedi. Dumlupınar Şehitleri 71. Yıl sonra her yıl olduğu gibi törenle anıldı.

Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yaparken 71 yıl önce Nara Burnu önlerinde İsveç şilebi 'Naboland' ile çarpışması sonucu batan ‘TCG Dumlupınar’ denizaltısında şehit olan 81 denizci için  her yıl olduğu gibi bu sene de anma programı gerçekleştirildi. Nara Burnunda gerçekleştirilen törene Vali İlhami Aktaş , Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa BİÇEN, İl Emniyet Müdürü Selim Arıcı, İl Jandarma Komutanı J. Albay Sadi Akman, Sahil Güvenlik Batı Marmara Grup Komutanı SG. Yb. Ercan Oran, İl Müftüsü Mustafa Bilgiç, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkan Yardımcısı Zülküf Memiş, İl Müdürleri, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Şube Başkanı Gülşen Uz, Türkiye Harp Malulü Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Çanakkale Şube Başkanı Muharrem Şahin, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Erol Günaydın, Anadolu Şehit Aileleri Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Sebahat Korkmaz Demir ve izciler ve vatandaşlar katıldı.

Vali İlhami Aktaş ve Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen törenin yapılacağı 'TCG Anafartalar' Denizaltısına geçti. Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen ve öğrenciler ile birlikte 4 Nisan 1953'te İsveç bayraklı ‘Naboland' adlı gemiyle çarpışarak batan 'TCG Dumlupınar'ın anısına denize çelenk bıraktı. Ardından şehit denizciler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. ‘TCG Türkeli’ gemisinden töreni takip eden askerler, gaziler ve şehit yakınları 1 dakika boyunca çalınan siren eşliğinde selam durarak, ‘TCG Dumlupınar’ denizaltısı şehitlerini andı.

 Ardından  Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığındaki Nara Barbaros Şehitliği'ne geçti. Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığındaki Nara Barbaros Şehitliği'nde yapılan anma töreni saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla Türk bayrağı göndere çekildi. Anma töreninde, Üsteğmen Anıl Boztepe tarafından günün anlam ve önemi hakkında yapılan konuşmadan sonra şehitler için dua edildi. Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen tarafından şehitlik defteri imzalandı. Protokol üyeleri, gaziler ve şehit yakınları, şehitliği ziyaret edip karanfil bıraktı.

 

Şerife Erdem