Erasmus+ 2021-2027 yılları arasında uygulanan eğitim, gençlik ve spor alanlarını kapsayan Avrupa Birliğinin hibe programı olan  OLIVER Erasmus projesi, Erasmus+ Programı ile kişilere, yaş ve eğitim geçmişlerine bakılmaksızın yeni beceriler kazandırılması, onların kişisel gelişimlerinin güçlendirilmesi ve istihdam olanaklarının artırılması ama hayata geçirildi.  Bu kapsamında  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Portekiz Coimbra Politeknik Enstitüsü iş birliği ile düzenlenen OLIVER Erasmus+ Projesi  kapanış toplantısı gerçekleştirildi.

AB tarafından desteklenen projenin toplantısına; ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Coimbra Politeknik Enstitüsü Müdürü Dr. Vivina Carreira, Proje Koordinatörü Prof. Dr. Ahmet Evren Erginal, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Deniz, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Şeker, Prof. Dr. Yasemin Kavdır, Tarım ve Orman İl Müdürü Nazan Türkarslan, NS Sezgin firma sahibi Nahit Sezgin, STK temsilcileri, Oda ve Birlik Başkanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Deniz’in katıldığı toplantıda, Proje Koordinatörü Prof. Dr. Ahmet Evren Erginal, projenin üniversite- sanayi iş birliğine verilebilecek en iyi örneklerden biri olduğunu belirtti.   Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, zeytin üretimi konusunda yaptıkları çalışmalara değinerek “Tarım ve Orman Bakanlığı olarak zeytin üretiminin ve verimliliğinin artması konusunda yoğun çabalar sarf ediyoruz. Bu bağlamda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile yaptığımız iş birliklerini de daha da gelişeceğiz” dedi.

Çanakkale; havasıyla, suyuyla ve toprağıyla dünyada nadir şehirlerden biri. Dolayısıyla Çanakkale’de yetiştirilen her ürün çok kıymetli ve verimli diyerek konuşmasına başlayan Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Deniz, zeytin üretiminde verimliğin ve sürdürülebilirliğin gelişmesi ve markalaşmanın önemli olduğunun altını çizdi.  Projenin süreçlerinin anlatıldığı kısa belgeselin izlenmesinin ardından ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, zeytinin Çanakkale ve Türkiye için önemli bir ürün olduğunu belirterek “Yüksek kaliteli zeytin üretimi için üniversite- sanayi iş birliği ile gerçekleştirilen bu gibi projeler devamlılığı da çok önemli. Bu bağlamda iş birliklerimize de devam edeceğiz”  dedi.

Açılış konuşmalarının ardından projede katkıları olanlara belgeleri takdim edildi. Toplantı; Oliver Ersamus +Projesinin çıktılarının sunumları ve “ Çanakkale’de Zeytin ve Zeytinyağı Üretiminin Geleceği ve Sektör Beklentileri” paneli ile son buldu.

Haber Merkezi