Cumhuriyet döneminin Çanakkale Belediye Başkanlarının tarihi olayları ile birlikte yer aldığı  sergide Son Belediye Başkan Ülgür Gökhan Cumhuriyetin 100. Yılı Çanakkale Belediye Başkanı oldu.Geçmiş dönemlerde Çanakkale’yi yönetmiş  yöneticilere yönelik bir arşiv oluşturan ve Cumhuriyetten bugüne Çanakkale Belediye Başkanlarını bir kitapta toplayan ve hizmetleri ile bir çok ismin akılda kaldığı günümüzde hafızaları yeniden tazelemek amacı ile Kent Müzesi Arşivinin katkıları Dr. Öğr. Üyesi Mithat Atabay tarafından oluşturulan ‘Kentte Bir Asrın Belediye Başkanları’ Sergisi kapılarını açtı. Cumhuriyet Döneminden bu yana atanmış veya seçilmiş 58 Belediye Başkanının yer aldığı sergiye yoğun ilgi oldu. Sergiye Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Baro Başkanı Av. Hande Keskin, CHP Belediye Başkan Adayı Muharrem Erkek, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Hizmet Verenler Unutulsun İstemedim

Serginin açılışında bir konuşma yapan  Dr. Öğr. Üyesi Mithat Atabay “Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi ile birlikte Çanakkale Belediyesi yöneticilerini arşiv belgeleri çerçevesinde derlemeye çalıştık.  Çünkü gelecekte bu kente hizmet veren yöneticiler unutulsun istemedim.  Biz de belge haline getirdiğimiz yöneticileri bir sergi ile vatandaşlara tanıtmak  istedik.  Cumhuriyet döneminden günümüze kadar hem atanmış hem de seçilmiş olarak  58 tane Belediye Başkanımıza yer verdik” dedi.

Bu Sergi Kentin Belleği

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise serginin Çanakkale kentinin belleğini oluşturduğunu belirterek “Mithat Hocamız Cumhuriyet dönemi ile beraber bu kente hizmet etmiş Belediye Başkanlarımız özgeçmişleri ile bizlere sundu çok teşekkür ederiz.  Güzel de bir kitap yapmış ve bundan sonra Milletvekilleri de yapmayı umuyoruz.  Bunların hepsi bu kentin bellekleri  ve bunlar uzun yıllar sonra  hizmetleri ile anılacak. İyi ki Mithat hocamıza ve üniversitemiz var. Çünkü  Çanakkale’nin bütün değerlerini teker teker ortaya çıkararak bizlere sunuyor.  Vakıf başkanları, Belediye Başkanları, milletvekilleri birer tarih, kültürel birikim sonuçta onun için bu çalışma ve buna benzer çalışmalar çok önemli.  Mithat hoca bu sergi ile bizi çok mutlu etti  o nedenle teşekkür ederim” dedi.

Ülgür Gökhan Cumhuriyetin 100. Yıl Belediye Başkanı Oldu

14 Nisan 2024 tarihine kadar açık olacak serginin açılışının ardından konuklar ve ziyaretçiler sergi alanını gezdi. Dr. Öğr. Üyesi Mithat Atabay, sergiye gelenlere Belediye Başkanları ve icraatlarını tek tek anlattı. 58 Belediye Başkanının yer aldığı sergide Son Belediye Başkanı Ülgür Gökhan oldu. 2002’de göreve gelen ve bu dönem aday olmayarak Belediye Başkanlıktan çekilecek olan Ülgür Gökhan Cumhuriyetin 100. Yılının kutlandığı 2023 yılında  başkan koltuğunda olduğu için Cumhuriyetin 100. Yıl belediye başkanı oldu.

 

Cuma Deren