Türkiye'nin en büyük adası Gökçeada  ve doğal zenginlikleriyle hem yaz hem da kış aylarında üretimin yapıldığı Bozcaada’ye has türler lerin gelişimini sağlamak  ve kırsal kalkındırmayı desteklemek amacı ile Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen Tarımsal Kalkınma ve İskan Projesi kapsamında  adadaki üreticilere Sakız ağacı fidanı ile karadut  fidan dağıtımı gerçekleştirildi.

Tarımsal Kalkınma ve İskan Projesi kapsamında Bozcaada ve Gökçeada’da 2015 yılından beri sürdürülen çalışmalarla adalar adeta turizm cenneti ve üretim bahçeleri haline getirildi. Adalara has  üretimi arttırmak amacı ile yapılan çalışmalar kapsamında üreticilere,  incir fidanı, urmu cinsi ada karadutu ve sakız fidanı dağıtımı gerçekleştirildi

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen, Tarım ve Orman Bakanlığı, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilen, Tarımsal Kalkınma ve İskan Projesi kapsamında Gökçeada ve Bozcaada'da kırsal kalkınmayı teşvik etmek amacıyla Gökçeada İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirilen fidan teslim törenine  Gökçeada Kaymakamı Nurbaki Yalçın, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, İl Müdür Yardımcısı Latif Candan, Gökçeada İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hacı Ömer Şahin, Şube Müdürleri, teknik personel ve üreticiler katıldı.

Çalışmalarla Adamızı Tarımsal Alanda Hak Ettiği Yere Getireceğiz

Tören öncesi br açıklama yapan ve proje kapsamında üreticilere verilen fidanlar hakkında bilgiler veren  Çanakkale Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan  “Gökçeada ve Bozcaada Tarımsal Kalkınma ve İskan Projesi 2015 yılından bu yana Bakanlığımızın yürüttüğü bir proje. Bozcaada coğrafi konumu yönünden çok şanslı bir ilçemiz. İyi tarım ve organik tarım açısından gerçekten elverişli bir doğaya sahip. Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen bu proje kapsamında bugüne kadar adamıza birçok çalışmalar yapıldı. Bu çalışmaları daha da arttırarak organik tarım ve iyi tarım açısından adamızı hak ettiği konuma getirmek istiyoruz” dedi.

Adalar Türkiye’nin Örnek Kırsal Kalkınma Bölgeleri Arasında Yer Alacak

Türkarslan, adalara yönelik yapılan yatırımlar ve dağıtılan fidanlar hakkında da bilgiler vererek “Bugün 150 adet incir fidanı, 2000 adet urmu cinsi ada karadutu ve 1000 adet sakız fidanını sahiplerine teslim edeceğiz.  Gökçeada ve Bozcaada'da Tarımsal Kalkınma ve İskan Projesi, bölgenin kalkınması ve refah seviyesini yükseltmesi açısından önemli. Bölge halkına ve adalara yeni bir nefes kazandıracaktır. Bu proje kapsamında yapılan çalışmalar, bölgedeki tarımsal üretimi ve ekonomiyi canlandıracak, yaşam standartlarının yükselmesine katkıda bulunacaktır. Gökçeada ve Bozcaada, Türkiye'nin örnek kırsal kalkınma bölgeleri arasında yer alacaktır. Bu projenin, Gökçeada ve Bozcaada'nın kalkınmasına önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Projeyi yürütenlere ve emeği geçen herkese teşekkür ederim." dedi.

 İl Müdürü Nazan Tükarslan’ın konuşmasının ardındna bir açıklama yapan Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan Eren ise fidanların dikimi, bakımı ve verimli olabilmesi için gerekli bakım çalışmaları hakkında bilgiler vererek " Fidan dikiminin ve budamanın doğru şekilde yapılması fidanların sağlıklı bir şekilde büyümesi için önemlidir.  Budama, fidanların sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyümesi için önemlidir. Fidan dikiminden sonra budama yapmak, fidanın kök sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Fazla dalların ve yaprakların budanması, fidanın su ve besin ihtiyacını azaltır ve tutma şansını artırır. Fidan dikiminden önce toprağı hazırlamak da önemlidir. Toprak havalandırılmalı ve yabani otlardan temizlenmelidir. Gerekirse toprağa gübre eklenebilir. Fidan dikimine ve budamaya ilişkin her türlü sorununuz için İl/İlçe Müdürlüklerimizden yardım alabilirsiniz" dedi.?Törende gerçekleştirilen konuşma ve bilgilendirmelerin ardından  üreticilere fidanlarının teslim edildi. Törende adalı üreticilere 150 adet incir fidanı, 2 bin  adet urmu cinsi ada karadutu ve bin  adet sakız fidanını takdim edildi.

 Cuma Deren