Bu kapsamda KOSGEM Müdürlüğü ile yapılan işbirliği kapsamında  üyelere Yeşil Sanayi Destek Programı hakkında bilgiler verildi. Doğaya daha uyumlu işletmelerin yaratılması için  Bigalı iş insanları da   Yeşil Sanayiye Önem veriyor.

Çanakkale’nin en güçlü ilçelerinden biri olan  Biga’nın sanayisi, tarımı, turizmi her geçen gün büyüyor.  Çanakkale ve ülke ekonomisinde lokomotif rol oynayan Bigalı Sanayiciler de Türkiye’nin yeni yüzyılında önemli adımlar atmaya başladı. Özellikle 50 yıldır hizmet veren ve ilçenin en aktif Sivil Toplum Kuruluşlarından biri olan Biga Ticaret ve Sanayi Odasında 100. Yılına doğru giderken Biga İlçesindeki yatırımlarını da arttırdı. Biga’yı büyütürken tarıma ve doğaya da zarar vermek istemeyen Biga TSO’da KOSGEB’in Yeşil Sanayi Destek Programından yararlanmak isteyen üyelere bilgiler verildi.

Dünya Bankası’nın desteği ile gerçekleştirilen  Türkiye Yeşil Sanayi Projesi ortakları KOSGEB, TÜBİTAK ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ortaklığında devam edilirken  Çanakkale KOSGEB Müdürlüğü ile Biga Ticaret Odası arasında yapılan  işbirliği kapsamında KOBİ’lere Yeşil Sanayi Destek Programına yönelik bilgilendirme toplantısı  gerçekleştirildi. KOSGEB Çanakkale Müdürü Barış Alural'ın sunumuyla Biga Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirilen  toplantıya Meclis Başkanı Melih Akyıl, yönetim kurulu ve meclis üyeleri katıldı.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeşil dönüşümünü verimli bir şekilde gerçekleştirmelerine katkı sağlamak amacı ile  ilan edilen Sanayi KOBİ’lerinin Güneş Enerjisi Yatırımlarının Desteklenmesi Proje Teklif Çağrısı ve Sanayide Temiz ve Döngüsel Ekonomi Proje Teklif Çağrısı hakkında bilgiler verilerek işletme sahiplerinin bu çağrılardan nasıl yararlanacağı ile ilgili bilgiler verildi.  Yapılan iş birliği ile KOSGEB'in bu destek programları ile ilgili bilgiler verilerek, üyelerin rekabet gücünü artırmak ve sürdürülebilirlik ilkelerini benimsemelerine yardımcı olacak.  Yeşil sanayiye geçiş üyelere de önemli fırsatlar sunarken yaratılan avantajlar bir bir anlatıldı.

  Cuma Deren