Törene katılan AK Parti Milletvekili Ayhan Gider, bağışların yanı sıra yapılan yatırımlarla Karabiga’nın çehresinin daha da değişeceğini ve gelişeceğini dile getirdi. Eğitim alanlarını yenilemek ve dayanıklı eğitim alanları inşa ederek öğrencilerin daha nitelikli yapılarda eğitim almalarını sağlamak amacı ile yapılan anlaşmalarla hayır severler eğitime destek olarak binaların yapılmasında destek oluyor. Bu kapsamda Karabiga Beldesinde faaliyet gösteren Cenal Elektrik Üretim Anonim Şirketi, Çanakkale Valiliği, İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile bir protokol imzalayarak  Karabiga’ya bir Ortaokul yapmak için çalışmalar gerçekleştirildi. 4 katlı,18 derslik, 3 idare odası, öğretmenler odası, rehberlik servisi, özel eğitim sınıfı, müzik sınıfı, teknoloji tasarım sınıfı, görsel sanatlar salonu, yemekhane, laboratuvar, kütüphane, bilgisayar salonu, çok amaçlı salon, personel odası, okul aile birliği toplantı odalarından oluşan Mustafa Kemal Ortaokulu’nun resmi açılış programı gerçekleştirilerek eğitim ve öğretim vermeye başladı.198 öğrenci kapasiteli, 18 derslikli, 4 katlı Mustafa Kemal Ortaokulu’nun resmi açılış törenine Vali İlhami Aktaş, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Bekir Çelen, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ergun Çağman Esirgemez, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi,  Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı,   kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan, Cenal Elektrik A. Ş. İşletme Müdürü İhsan Acar, Cenal Elektrik A. Ş. Halkla İlişkiler Müdürü Özgür Surat, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından okul hakkında teknik bilgilerin verilmesinin ardından yapılan konuşmalar kapsamında bir konuşma yapan AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider  “Bugün açılışını yaptıkları okulun adının Mustafa Kemal Ortaokulu olmasının, normalinden de değerli kıldı. Allah Kurtuluş Savaşı’nı verdiği ve Cumhuriyet’i kurduğu için ondan razı olsun. Eğer şu son 5 senede Karabiga'ya sadece doğalgaz gelmiş olsaydı eminim bu yeterinden fazla önemli bir yatırımdı diye düşünebilirdik. Çünkü dünyanın hiç bir yerinde bu büyüklükteki nüfusa sahip bir yere bu kadar büyük yatırımla doğalgaz gelmez. Çünkü bunların ekonomik hesaplamaları vardır. Ancak bu süreçte biliyorum Belediye Başkanımız Ahmet Elbi, bunu dert edindi, projelerini hazırlattı, kapı kapı dolaştı. Dönemin milletvekili, Grup Başkanvekilimiz Sayın Bülent Turan, gidilebilecek bütün kapıları Karabiga için aşındırdı ve bugün sağ olsun Karabiga’nın yüzde 95’i doğalgaza kavuştu, sevinçliyiz, gururluyuz."

 

Karabiga’nın 45 Yıllık Su ve Kanalizasyon Alt Yapısı Değişti

 

Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi’nin, beldenin 45 yıllık su ve kanalizasyon alt yapısını değiştirdiğini baktaran Gider, Karabiga'da hayata geçirilen ve yeni yapılacak projelere değinerek şunları söyledi "TOKİ'den 104 konutluk inşaat başlattık. Bugün de bu okulun açılışını yapıyoruz. Ben inanıyorum ki bu işler yeterdi ama sosyal yönler de ihmal edilmedi, bir çok ilde dahi olmayan survivor parkı gibi farklı bir ikonik park inşa edildi. 2024 yılına girerken yeni projelerimiz var. 104 konut yapıldı ama bizim derdimiz sadece Karabigalılara ev yapılmasıydı. Bu hafta onun projeleri hazırlandı, bitti. Mart ayında kuraları çekilmek üzere sadece Karabiga'da oturan 50 konutluk daha TOKİ başlıyor. 2024'ün bahar ayında yeni limanımızın inşaatının temeli atılacak. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'ne (ÇOMÜ) bağlı olarak yüksek okulumuzu Karabiga'ya kavuşturuyoruz. Survivor parkı yetmemiş olacak bir de aquapark planı var. Yazlık düğün salonuna ek olarak 500 kişilik kapalı çok amaçlı spor salonumuzun ihalesini mart ayında yapacağız” dedi.

 

Konuşmaların ardından açılışa geçilerek kurdelalar kesildi. Açılışın törenini sonrasında Vali İlhami Aktaş, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, Cenal Elektrik A. Ş. Halkla İlişkiler Müdürü Özgür Surat ve protokol üyeleri tarafından  4 katlı,18 derslik, 3 idare odası, öğretmenler odası, rehberlik servisi, özel eğitim sınıfı, müzik sınıfı, teknoloji tasarım sınıfı, görsel sanatlar salonu, yemekhane, laboratuvar, kütüphane, bilgisayar salonu, çok amaçlı salon, personel odası, okul aile birliği toplantı odalarından oluşan Karabiga Mustafa Kemal İlkokulu ve Ortaokulu gezilerek incelemelerde bulundu.

 Karabiga Mustafa Kemal İlkokulu ve Ortaokulunun dersliklerini de gezerek öğrencilerle yakından ilgilenen Vali İlhami Aktaş, derslerine çalışmalarının yanı sıra kitap okumaları tavsiyesinde bulunarak öğrencilere başarılar diledi.

 

Burcu Erdal