Belediye Başkanı Bülent Erdoğan Proje alanını basın mensupları ile birlikte gezerek yerinde bilgiler verdi.Çanakkale’nin en büyük ilçesi olan Biga İlçesi sanayi hamleleri, turizm çalışmaları ve verimli topraklarında gelişen tarım  ile  göç alan ilçeler arasında yerini alırken, artan nüfusa yönelik Biga Belediyesi de planlama çalışmalarına devam ediyor. Yapılan bu çalışmalardan bir tanesi de  su sorununu 35 yıl çözüme kavuşturacak Kalafat Köyü yakınlarındaki Yeni Maslak Projesi oldu. Biga’nın su sorununu tarihe karıştıracak dev proje ile ilgili bilgiler vermek amacı ile basın mensupları ile proje alanını gezen Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, alanda yapılacak çalışmalar hakkında yerinde bilgiler verdi.

Arızaları Önlemek İçin 24 Saat İzlenecek

Projelerin detaylarını ilgili müdür ve personeller ile tek tek basın mensupları ile paylaşan Başkan Erdoğan ve basın mensuplarının ilk durağı Kalafat Köyü yakınlarındaki Yeni Maslak Projesi oldu. Burada bir açıklama yapan ve proje hakkında bilgiler verenb Başkan Bülent Erdoğan "Başkan Erdoğan burada yaptığı açıklamada; Belediyemizde bulunan 10 metreküp ve 50 metreküp kapasiteli iki maslak yerine, belediyemizin öz kaynaklarıyla yani borçlanmadan burada 200 metreküp kapasiteli yeni bir maslak inşa edilmektedir. Maslaktan kalafat deposuna kadar 710 mm çapında, yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda HDPE PN10 boru döşenecek ve hat yenilenecek. Aynı zamanda yeni yapılan maslak ile birlikte su yönetimini optimize etmek ve verimliliği artırmak amacıyla SCADA sistemi entegre edilecektir. Bu sistem, su iletim hatlarını 7/24 takip ederek olası arızaların erken tespit edilmesini ve kesintisiz su hizmetinin sağlanmasını amaçlamaktadır. Ayrıca, doğal kaynakların verimli kullanımı için sistem sürekli olarak izlenecek ve gerekli veriler raporlanacaktır" dedi.

Proje 35 Yıla Göre Tasarlandı

 Bir sonraki durak güncel olarak kullanılmakta olan yine Kalafat Köyü yakınlarındaki su deposu oldu. Biga Belediye Başkanı Erdoğan burada da yeni yapılan su maslağının Biga'ya nasıl bağlanacağının bilgilerini paylaştı.  Başkan Erdoğan  “Kalafat deposundan çıkarak, 450 mm çapında boru ile Yeniceköy'den Kocatepe Caddesi'ne kadar olan 4 kilometre uzunluğundaki hat oluşturulacaktır. Toplamda 8 km uzunluğundaki hat, 35 yıllık ihtiyaca göre tasarlanmıştır. Projede kullanılacak olan borular, üretici fabrika laboratuvarlarında ve bağımsız akredite laboratuvarlarda test edilmiştir. Aynı zamanda Yatay delgiler kullanılarak, karayolu geçişi sağlanacak ve Yeniyaka bölgesindeki mevcut hatlarla birleştirme işlemi gerçekleştirilecektir” dedi.

Toplama Kapasitesi 4 Katına Çıkarılacak

Başkan Erdoğan ve Basın Mensuplarının Son Durağı Balıkkaya'daki Yeni Su Deposu oldu. Başkan Erdoğan burada da bilgiler vererek “  Mevcut 1500 metreküplük su deposu, Biga şehrine hizmet vermektedir. Ancak su kesintisi ve acil durumlarda depodaki suyun kısa sürede tükenmesi nedeniyle kesintilere sebep olmaktadır. Bu sorunu çözmek amacıyla, yakın zamanda yapılacak 4000 metreküplük yeni depo ile toplam kapasite 4 katına çıkarılarak kesinti ve hizmet aksamalarının önüne geçilmesi planlanmaktadır. Aynı zamanda Belediyemizce Gümüşçay, Kalafat ve Hoşoba bölgelerinde yeni su arama noktaları belirlenmiştir. Bu noktalar, bölgedeki su kaynaklarının analizi ve kullanım potansiyelinin değerlendirilmesi için incelenmektedir. Su arama çalışmalarıyla beraber bölgenin su ihtiyacının karşılanması hedeflenmektedir" dedi.

 

Şerife Erdem