Yaraları sarmak ve üreticilere destek olmak amacı ile bir yem üretici firmasından  yapılan  200 torba büyükbaş, 100 torba küçükbaş hayvan yeminden oluşan toplan 15 ton hayvan yemi  bağışları üreticilere teslim edildi.

Çanakkale Merkeze bağlı Damyeri köyünde 22 Ağustos tarihinde  meydana gelen v eÇanakkale tarihinin en büyük yangınlardan birini yaşamıştı.  Ormanların yanması ile adeta felaketin eşiğinden dönen Çanakkale’de  2 bin 650 hektarı ormanlık alan olmak üzere 4 bin 80 hektar alan yanarak, küle döndü. Yangının yaraları henüz sarılmazken bir yangın daha yaşandı.  Yine Merkeze bağlı Kızılkeçili köyünde 16 Temmuz’da  çıkan ve 52 saat süren kontrol çabaları sonrası söndürülen yangında Çanakkale adeta alevlere teslim olmuştu.   3 bin 500 futbol sahası büyüklüğünde yaklaşık 1200 hektar verimli ve bozuk orman sahası yanarken üreticilerin ürünler, samanlıklar yanmış hayvanlar telef olmuştu.

 İki büyük orman yangını sonucunda  16 köyde 350 üreticiye ait 3 bin 400 dekar ekili, dikili alan, 49 bin adet balya, 26 büyükbaş, 118 küçükbaş hayvan, hayvan barınakları, kesif yem ve 579 arılı kovanda zarar meydana geldi. Çanakkale Valiliği önderliğinde Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  yaraları sarmaya devam ederken yangında zarar gören üreticiler firmaların bağışladığı yemler dağıtılmaya devam ediliyor.  Kapsamda yangın bölgesinde dağıtılmak üzere  bir yem üreticisi firması tarafından bağışlanan 200 torba büyükbaş, 100 torba küçükbaş hayvan yeminden oluşan toplan 15 ton hayvan yemi  bağışları üreticilere teslim edildi.

Yangın bölgelerinde gerçekleştirilen Yem dağıtımına İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, İl Müdür Yardımcısı Latif Candan, Gıda ve Yem Şube Müdürü Ahmet Kılınç, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü H.İbrahim Büyükgaga, Teknik Personel, Köy Muhtarları ve üreticiler katıldı.

 15 Ton Yem Zarar Gören Üreticilere Teslim Edildi

Yangından zarar gören üreticiler ile bir araya gelen İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, zarar gören üreticilere  yönelik gerçekleştirilen yem dağıtma çalışmaları hakkında bilgiler vererek   “2023 yılında ilimiz merkez ilçede meydana gelen iki büyük orman yangını sonucunda 16 köyümüzde 350 üreticimize ait 3.400 dekar ekili, dikili alan, 49 bin adet balya, 26 büyükbaş, 118 küçükbaş hayvan, hayvan barınakları, kesif yem ve 579 arılı kovanda zarar meydana gelmiştir. Bizlerde Valiliğimizin önderliğinde üreticilerimizin bu yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Üreticilerimize sertifikalı buğday, arpa tohumluğu dağıtımından sonra, bugünde bir firmamız tarafından üreticilerimize gönderilen 200 torba büyükbaş, 100 torba küçükbaş hayvan yeminden oluşan toplan 15 ton hayvan yemini üreticilerimize teslim ediyoruz. Firma yetkililerimize, üreticilerimiz adına duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederiz. Allah bu tür felaketleri bir? daha yaşatmasın" şeklinde konuştu.

 Cuma Deren