Tarıma destek veren projeleri ile üretime destek olan Çanakkale Belediyesi tarafndan hayata geçirilen,  Bayramiç Belediyesi, Balya Belediyesi, Yenice Belediyesi ve Çanakkale Ziraat Odası'nın ortağı olduğu ‘Üretimi Uçuruyoruz’ Projesinin alt faaliyeti olan Web Tabanlı Çiftçi Akademisi Projesi için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile protokol imzalandı.

Yerelde tarımsal üretim bilgisi ve insan kaynağının niteliğinin arttırılması ve genç girişimcilerin heveslendirilmesi ve girişimci gençler, çiftçi, üretici, işletme ve örgütlü yapıların iş birliği ile özellikle dijital pazarlama ve markalaşma alanında yeni bir bölgesel model oluşturması amacıyla Çanakkale Belediyesi öncülüğünde   Bayramiç Belediyesi, Balya Belediyesi, Yenice Belediyesi ve Çanakkale Ziraat Odası destekleri ile hazırlanan  ‘Üretimi Uçuruyoruz Projesi’  adım adım hayata geçiriliyor.  Proje kapsamında yer alan adımlardan biri olan 1 milyon 800 bin  TL toplam bütçeye sahip Web Tabanlı Çiftçi Akademisi için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile protokol imzalandı.   %74'ü Güney Marmara Kalkınma Ajansı  tarafından finanse edilecek  proje 12 ay sürecek.  Proje kapsamında önümüzdeki günlerde   faaliyetlere başlanacak olan Zirai Drone Ehliyet Eğitimi ve Uygulamaları, Dijital Toprak Analizi Cihazı ile ücretsiz yapılacak toprak analizi ve üretim önerilerinin sunulması ile Yenilikçi Tarım Programının yer aldığı bir proje olacak. 

 15-34 yaş aralığında genç girişimciler, Ziraat Fakültesi mezun ya da mezun adayları, ilgili meslek yüksek okulu veya teknik lise mezunu gençler ile bölgede bulunan kooperatifler için tasarlanmış çevrimiçi eğitim programlarını içeren  projede ÇOMÜ Ziraat Fakültesi ve Sürekli Eğitim Merkezi işbirliğinde, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler; Genel Bilgiler, Yetiştiricilik, Standardizasyon, Muhafaza ve Ambalajlama, Hastalık, Zararlı ve Mücadele Yöntemi,  Seracılık; Sebze Yetiştiriciliği, Meyve Yetiştiriciliği, Sera Sistemleri  Bitki Islahı ve İlaçlama; Genel Bilgiler, Bitki Islahı, İlaçlama Eğitimleri verilecek.  16 Ekim'de başlayan program kapsamında 15 akademisyen görev alıyor.

Protokol İmza Töreni Gerçekleştirildi

Kırsaldaki üreticilere destek olmak, özellikle tarım alanında yapılan çalışmalarını arttıran Çanakkale Belediyesi ,  Bayramiç Belediyesi, Balya Belediyesi, Yenice Belediyesi ve Çanakkale Ziraat Odası'nın ortağı olduğu ‘Üretimi Uçuruyoruz’ Projesini  oluşturmuştu. Proje Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından açılan ‘Kırsal Ekonominin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’nda kabul görerek  10 Mayısta imzalanan protokol ile proje başlatılmış oldu. Üretimi Uçuruyoruz’ Projesini   bir ayağı olan Web Tabanlı Çiftçi Akademisi Projesi için  de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile protokol imzalandı. Tohum Sandığında düzenlenen Proje imza törenine  Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Erenoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Dinçay Köksal, Prof. Dr. Evren Karayel Gökkaya, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcıları M. İrfan Mutluay ve Z. Özleyiş Çetin, Ziraat Odası Başkanı Ufuk Ünver, ÇOMÜ SEM Müdürü Öğr. Gör. Dr. İsmail Satmaz, ÇOMÜ SEM Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. Ulaş Yabanova, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Şeker ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Kahrıman, Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Mustafa Ömür İstek, GMKA Temsilcisi Seray Servi başta olmak üzere ilgili kurumların temsilcileri ve davetliler katıldı.

Ekonomi Çarkları Tarımla Dönüyor

 

Törende bir konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı M. İrfan Mutluay “Çanakkale nüfusunun 3'te 1'i yani yüzde 32'si tarım ile uğraşıyor. Daha doğrusu belde ve köylerde yaşıyor. İlçelerde yaşayan insanların da önemli bir bölümünün geliri tarıma dayalı. Dolayısıyla kent ekonomisinin gerek Çanakkale il merkezinin gerekse diğer ilçelerimizin gelirleri önemli ölçüde tarıma dayalı. Dolayısıyla ekonominin çarkları tarımla dönüyor. Bu nedenle yerel yönetimlerin, belediyelerin tarımla ilgili işler yapmak zorunda olduğunu düşündük ve Belediye Başkanımız Sayın Ülgür Gökhan'ın tasarrufuyla ben de Belediye Meclis Üyesi olarak görev aldım ve bu çalışmaları arkadaşlarımızla birlikte başladık ve sürdürdük. Aslında bu çalışmalar 2017 yılında Tohum Sandığı çalışmaları ile başladı. Genetik mirasımız olarak adlandırdığımız atalık ve yerel çeşit tohumları geliştirmek, yaygınlaştırmak adına bu çalışmalar başlamıştı. Bu dönemle birlikte biz kendi bünyemizde Yerel Kalkınma Birimi oluşturduk. Birimimiz üretimin, üreticinin ve kooperatifçiliğin desteklenmesi ve bunun dışında coğrafi işaret, markalaşma ve pazarlamaya dönük üç ana başlıkta kendi görevini tanımladı. Bu çalışmaların devamı olarak da çiftçimize ücretsiz toprak analizi hizmeti sunduk. Neden sunduk? Kontrollü gübre kullanımı ve kontrolsüz gübre kullanımının bitki sağlığına, toprağa, suya ve dolayısıyla insan sağlığına olan olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla kurduk. Bu yıl ücretsiz zeytinyağı analizine başladık. Nedeni ise hem üreticinin ürettiği zeytinyağının kalitesini bilmesi, tüketicinin de bu belgeye, bu kaliteye güvenerek bunu tüketmesi veya satın almasını sağlamaktı. Bununla birlikte yeni projemiz ki ocak ayında devreye girecek; özellikle orman yangınından etkilenen, çok yoğun bir şekilde arıcılık faaliyeti yapan bal üreticilerimiz var; onlara temel petek desteği sunacağız. Kısmen de olsa bu zararı azaltmak adına Çanakkale Belediyesi katkı sunacak” dedi.

Yenilikçi Bir Anlayışı Devreye Sokuyoruz

Belediye Başkan Yardımcısı Mutluay, dijitalleşen dünyada tarımın geri kalmamasına dikkat çekerek “Sera alanlarımızı genişlettik. Fideler üretmeye başladık. Sadece atalık ve yerel çeşit fideler üretmedik; bu yıl ilk defa 132 bin hibrit çeşit Emma F1 çeşit fideyi tohumdan üreterek arazi varlığı çok az olan, bir, bir buçuk dönümün altında arazisi olan çiftçilere 132 bin fideyi ücretsiz olarak verdik ve sahada gözlemler yaptı arkadaşlarımız; çok da iyi bir verim aldık. Dolayısıyla bu ekonomik katkıyı da çiftçimize sunduk. Ben burada Ziraat Odası Başkanımıza da ayrıca teşekkür etmek istiyorum; bu noktada bizim çiftçiyle iletişim kurmamızı sağladı. Bunun bir parçası olarak da projeler hazırlamaya başladık. Bunlardan biri de Üretimi Uçuruyoruz Projesiydi ki dünyada her alanın dijitalleşmeye başladığı, teknolojinin en uç noktalara kadar girdiği günümüzde tarımda da yenilikçi bir anlayışın devreye girmesi, dijital teknolojilerin kullanılması noktasında bu projeyi hazırladık. Güney Marmara Kalkınma Ajansımız da projeyi desteklemeye layık gördü. Dijital Drone, Dijital Toprak Analizi ile birlikte paydaşlarımız Ziraat Odası, Bayramiç, Balya ve Yenice Belediyelerimiz ile birlikte 80 kadar genç çiftçiye, genç tarım eğitimi almış insana bu sertifikaları ücretsiz olarak sunma olanağına da kavuşmuş olacağız” dedi.

Tarımda İşbirliğine İhtiyacımız Var  

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan İse yaptığı değerlendirmede “Tarım aslında bir fabrika. Fabrikaya ham maddeyi sokuyorsunuz, işliyorsunuz, ürün çıkarıyorsunuz. Tarımda da öyle. Tohumu atıyorsunuz, işliyorsunuz, oradan bir ürün çıkıyor. Ama bu noktada açık bir risk alanı tarım. Çünkü, yağış olursa bir türlü, kuraklık olursa bir türlü, don olursa bir türlü. Dolayısıyla zor bir süreç. Kırsalda bunların karşılığını alamadığınız zaman özellikle gençler, buraları terk ediyorlar. Tarımı da terk etmek demek yakın bir zamanda gıdaların pahalanması, bulunmazlığı, gıda sıkıntısı demek. Tarımdaki en önemli unsurlardan bir diğeri de verimlilik. Yanlış sulama, yanlış gübreleme, toprak analizinin yapılmaması gibi faktörler verimliliği düşürüyor. Öte yandan dünyada tarım teknolojisi de gelişiyor. Bunu da en iyi bilim adamları, üniversiteler takip eder. Dolayısıyla bizim üniversitemizin, ziraat fakültemizin bu konudaki bütün bilgilerini bizim buradaki tarım faaliyetlerine aktarmalarını sağlamak zorundayız. Dolayısıyla bir işbirliği ihtiyacımız var.”  

Yapılan konuşmaların ardından Web Tabanlı Çiftçi Akademisi Projesinin imzaları atıldı. Ardından, proje faaliyetlerinden olan toprak analizi cihazı ve ilaçlama drone'unun test çalışmaları da gerçekleştirildi.

   Cuma Deren