Lapseki İÇDAŞ ÇİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yeşili Koruma Kulübü öğrencileri hem geleceğe nefes olmak hem  de tıbbi aromatik bitkileri yeşertmek amacı ile  Proje Öğretmenleri Berna Kayacık ve Sedat Ercan koordinatörlüğünde Yüzüncü Yıla Yüz Aromatik Fide’ Projesi  yürüten öğrenciler düzenledikleri programla aromatik bitkilerden olan Lavanta, Adaçayı ve Biberiye bitkilerini  okulun bahçesine diktiler.

100 Fide Okul Bahçesine Dikildi

Bitkileri öğrencilere tanıtmak, bitkilerin sağlık açısından faydalarını ve hastalık önleyici etkilerini göstermek, geleneksel tıpta bu bitkilerin önemini vurgulamak amacıyla , Eylül ayında başlatılan proje çalışmaları kapsamında okul bahçesinde dikim gerçekleştirildi. Okul bahçesine dikilmesi kararlaştırılan bitkilerişn yerleri ilk olarak  traktör ile sürüldü, yabani ot ve köklerin temizliği yapıldı ve toprak dikim için hazır hâle getirilmesi sağlandı. Dikim hazırlıklarının ardından Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz,  Okul Müdürü Boray Geçgil, öğretmen ve öğrencilerin katılımı ile  35  Lavanta, 30 Adaçayı ve 35  Biberiye olmak üzere toplam 100 aromatik fide toprakla buluşturuldu.

 Hem Farkındalık Hem Beceriyi Arttıran Bir Proje

Sebze ve meyve atıklarından oluşturulan kompost gübre ile güçlenecek aromatik fideler, öğrencilere sıfır atık bilinci kazandırırken proje derslere disiplinler arası bir yaklaşım da kazandırıyor. STEM projesi kapsamında yer alan projede öğrenciler bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik becerilerini bir arada kullanarak, uygulayarak ve eğlenerek 21. yüzyıl becerilerini kazanıyorlar. Damla sulama yöntemi ile olgunlaşan aromatik fidelerin yaz aylarında toplanıp kurutulması ardından da öğrencilerin tasarladığı bir marka ile satışa çıkarılması ve elde edilen gelir ile deprem bölgesine yardım yapılması planlanıyor.

Burcu Erdal