Ağzına geçen her bir şeyi kemirebilen  ve denizlerin istilacı balığı olarak bilinen  Balon Balığı son yıllarda Akdeniz’de de Balıkçıların ve deniz canlılarının  kabusu olmuştu.  Bunun üzerine yakalayanlara ödül verileceğini duyuran Tarım ve Orman Bakanlığı Zararlı Balıkla resmen mücadeleye başlamıştı. Kızıldeniz’den gelerek Akdeniz’i etkisi altına alan balon balıkları  Çanakkale’de de görüldü. Amatör Balıkçının oltasına takılan zararlı Balığın Çanakkale’de yavrulamasından endişe ediliyor.

Denizlerin istilacı balıklarından biri olarak bilinen Balon Balıkları giderek çoğalıyor. Hem Avlanma yapan Balıkçıların hem de deniz canlılarının korkulu  rüyası haline gelen  Balon balıklarının çoğalmaması için Tarım ve Orman Bakanlığı, balık yakalayanlara ödül vereceğini duyurmuştu. Kızıldeniz'den gelerek yerleştiği Akdeniz'de son yıllarda artış gösteren istilacı balıklar,  endişe verirken  uzmanlar Türk Karasularında tehlikenin de devam ettiğini her fırsatta belirtiyor.   Tarım ve Orman Bakanlığı, zehri siyanürden daha etkili olan balon balığının kuyruk başına teşvik vererek avını yaygınlaştırmaya çalışıyor. Ancak giderek yayılan tür  Çanakkale’de de  görülmeye başlandı. Önceki gün Amatör bir balıkçının oltasına takılan  Balon Balığı endişe yarattı.

Çanakkale Boğazında Yavrulamasından Endişe Ediliyor

Balon balığı Çanakkale’de görüldü. Amatör Kıyı Balıkçısı olan ve Kilye Koyu mevkiinde balık avlayan Mehmet Avlar, geçtiğimiz Salı günü yine avlanmak için her zaman olduğu gibi Kilye Koyuna gitti. Oltasını balık avlamak için denize atan Mehmet avların oltasına denizlerin korkulu rüyası olan balon balığı takıldı. Av sonrasında balon balığını balıkçılara gösteren Mehmet avlar balıçılardan “ Bu balık yavru büyük ihtimalle annesi ile bu sularda dolayısı ile balon balıkları denizlerimize yavrulamış. Bu hiç iyi değil 1 tepkileri ile karşılaştı. Mehmet Avlar. Balon balığı yavrusunu oltasına takış olması ile bu balık ile ilgili bilgi almak için daha tecrübeli balıkçılardan yardım aldığını ve oltasına takılan balığı balıkçılara gösterdiğinde balıkçıların endişelendiğini ve bu balıkların bu sularda olmasının tehlikeli olduğunu kendisine söylediğini ifade etti.

 

Şerife Erdem