Doğal Afetlerden etkilenen Üreticilerin zararlarını minimize ederek telafi etmek amacı ile faaliyet gösteren  Tarımsal sigorta TARSİM ile ilgili Gelibolu’da üreticiler bilgiler verildi.

Tarımsal üretimde iklimsel durumlar ve doğal afetler nedeniyle  hem çiftçiler hem de dönemsel olarak bu faaliyet ile ilgilenen kişiler ciddi anlamda maddi kayıp yaşar. Çiftçi ve üreticilerin yaşadığı bu kayıpları telafi etmek ev  zararı en aza indirmek amacı ile  devreye Devlet destekli TARSİM giriyor.  Devlet destekli bir sigorta türü olan ve devletin desteği ile birlikte hem tarım üreticilerini hem de çiftçileri güvence altına alarak zararın olumsuz etkilerinden koruyor.  Üreticilerin ve çiftçilerin ürünlerini TARSİM ile sigortalandırması amacı ile bilgilendirme çalışmaları devam ediyor.

Bu kapsamda  Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarsim Manisa Bölge Müdürlüğü ve Tekirdağ Önder Çiftçi Kooperatifi işbirliğinde  Gelibolu ilçesine bağlı Evreşe Beldesinde ‘Tarım Sigortalarının Önemi’ ile ‘Kanola Yetiştiriciliği’ konularında eğitim toplantısı gerçekleştirildi.  Toplantıya TARSİM Manisa Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, Şube, İlçe Müdürleri, Önder Çiftçi Kooperatifi yetkilileri, Teknik Personel, Köy Muhtarları, Kooperatif Başkanları ve üreticiler katıldı.

TARSİM Sigortası Kayıpları  Telafi Ediyor

Toplantının açılış konuşmasında Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan Ürünlerin sigortalanmasının önemine değinerek “ Tarımsal üretim sürekli risk altında olan bir sektördür. Bu riskler genelde iklim kaynaklı olabildiği gibi bazen ekonomik, bazen de sosyal boyutlu olabilmektedir. Bakanlığımız; bu ve benzeri risklerden kaynaklanan, üreticilerimizin mağduriyetlerini giderebilmek için, 2005 yılında 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanununu hazırlamış ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 2006 yılında TARSİM kapsamında uygulamalara başlanmış. Bu kanunla; üreticilerimizin ürünlerini, kendi isteğine bağlı, risklere karşı sigorta yaptırmaları sağlanmış. Tarım sigortaları kapsamında üreticilerimiz tarafından ödenen primin, bugüne kadar en az %50’si de devlet tarafından karşılanmaktadır. Tarım sigortaları uygulama talimatları her yıl yenilenerek resmi gazetede yayınlanmaktadır. İlimiz; özellikle meyve-sebze üretiminde ve hayvancılıkta önemli bir potansiyele sahiptir. Ancak, başta sel baskını, dolu, don, fırtına ve aşırı yağış gibi doğal afetler olmak üzere, birçok faktör, tarımsal üretimimizi tehdit etmekte, önemli verim ve kalite kayıplarına neden olmaktadır. Bu kayıpların telafi edilebilmesi için üreticilerimizin ürünlerini TARSİM kapsamında sigorta yaptırmaları büyük önem arz etmektedir. Bakanlığımız alınan karar gereği 2024 yılında sözleşmeli tarım yapan ve bazı hayvancılık desteklemelerinden üreticilerimizin Tarsim kapsamında sigorta yaptırmalarını zorunlu hale getirmeyi planlamaktadır” dedi.

Toplantıda TARSİM Manisa Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu Tarım Sigortalarının önemi, Tarım Sigortalarında yapılan yenilikler, dikkat edilmesi gereken hususlar" konularında üreticilere ayrıntılı sunum yaptı. Toplantıya katılan bir diğer isim olan  Tekirdağ Önder Çiftçi Kooperatifi Ziraat Mühendisi Serkan Demir ise Trakya Bölgesinde en çok yetiştirilen bitkilerden biri olan  ‘Kanola Yetiştiriciliği’ konusunda bir  sunum yaparak katılımcılara bitkinin yetiştirilmesi ile ilgili bilgiler verdi.  Toplantı; üreticilerin sorularının cevaplandırılması ve bu konudaki karşılaştıkları sorunlarının dinlenilmesinin ardından sona erdi.

Şerife Erdem