Öğretmenler günü olan 254 Kasımda ise Ünlükler öğretmenlere dağıtılması planlanırken sendikalarda tepkiler yükselmeye başladı. Öğretmenlerin ekonomik sorunlarına dikkat çeken sendikalardan biri olan Tük Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş, yaptığı basın açıklaması ile öğretmenlerin ünlük değil 24 Kasımda ikramiye istediklerini dile getirdi.

‘24 Kasım’da önlük değil ikramiye istiyoruz’ sloganı ile bir araya gelen Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi  Üyeleri öğretmenlerin yaşadığı sorunlar bir kez daha yaptıkları basın açıklaması ile dikkat çektiler. Sorunların yer aldığı ve 24 Kasım’da bir maaş ikramiye taleplerini Meclis gündemine taşımak amacı ile mektupları göndermek için PTT önünde toplanan sendika üyeleri adına bir basın açıklaması yapan   Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş  "Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gün olan 24 Kasım’ı büyük bir övünçle kutluyoruz. Ne mutlu bize ki ilim ve irfan yuvalarında, akıl ve bilimin yol göstericiliğinde, Atatürk’ün öğretileriyle genç nesilleri yetiştiriyoruz. Bilindiği gibi kalkınma ve gelişme hamleleri bilgisi, birikimi, tecrübesi, engin öngörüsüyle medeniyetimizi aydınlatan münevver öğretmenlerimiz sayesinde gerçekleşebilir. Tabi bizler sadece öğretmen değil; aynı zamanda çocuklarımızı hayata hazırlayan, geleceğe taşıyan, onların kendi yolunu çizmesinde öncü rol üstlenen kahramanlarız. Her birimiz kutlu bir görev ifa ediyoruz. Mukaddes değerlerle bezenmiş bir mesleğin neferleri olmakla gurur duyuyoruz. Her 24 Kasım’da göğsümüz kabarır, heyecanlanırız” dedi.

Öğretmenlerin Hak Ettiği İtibarı Görmediğini Düşünüyoruz

Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş, öğretmenlerin hak ettiği itibarı görmediğini belirttiği açıklamasının devamında “Ancak bir tarafımızda buruktur. Çünkü; öğretmenlerin başta sorumluluk mevkiinde bulunanlar olmak üzere, toplumda hak ettiği itibarı görmediğini düşünüyor, toplumdaki saygınlıklarının artırılması noktasında yeterli çabanın gösterilmediğine şahit oluyoruz.  Cumhuriyetimizin 100. yılını idrak ederken, öğretmenlerin rol ve sorumluluklarına ilişkin beklentiler artmakta, buna karşın öğretmenlerin yıldan yıla büyüyen sorunlarına çare yeterince üretilememektedir” dedi.

Rakamlar Eğitim Çalışanlarının Çaresizliğini Ortaya Koyuyor

Konuşmasında öğretmenlerin yaşadığı ekonomik sorunlara da değinerek  “Eğitim sürecinin başat öğesi öğretmenlerimizin en büyük sorunlarından birisi ekonomik durumlarının yetersizliğidir. Bugün sadece asgari ücretliler, dar ve sabit gelirliler değil, kamu çalışanları da ekonomik daralmışlıktan nasibini almıştır. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 13 bin 334 TL, yoksulluk sınırı 43 bin 433 TL’ye ulaşmıştır. Yılsonu itibarıyla maaşlardaki erimenin yüzde 30-35 aralığında olması beklenmektedir. Buna karşın ülkemizde 9/1 derecedeki bir öğretmen aylık 22 bin 852 TL, 5/3 derecedeki bir öğretmen aylık 24 bin 319 TL, 1/4 derecedeki bir öğretmen aylık 25 bin 112 TL ücret almaktadır. Öğretmenler maaşları ile ancak iki Cumhuriyet Altını alabilmektedir. İşte tüm bu rakamlar eğitim çalışanlarının ekonomik çaresizlik içinde olduğunu göstermektedir” dedi.

 

  Bilindiği gibi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlerimize Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ‘beyaz önlük’  hediye edileceği kamuoyuna açıklandı. Biz ise, eğitim çalışanlarının öğrenci-veli şiddetine maruz kalma, liyakatsiz yönetici atamaları, tayin ve nakil başta olmak üzere özlük hakları, ekonomik çaresizlik, adaletsiz uygulamalar, mesleki imaj zedelenmesi, kariyer sınavı gibi acil çözüm bekleyen önemli sorunları varken, kamuoyunun önlük gibi suni bir tartışma ile meşgul edilmesini doğru bulmadığımızı dile getirerek bir öneride bulunmuştuk, ‘24 Kasım’da önlük değil ikramiye istiyoruz’ Bu kapsamda sendikamız; öğretmenlerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelere gidilmesinin ilk adımı olarak her 24 Kasım tarihinde öğretmenleri motive etmek ve ekonomik bakımdan desteklemek adına bir maaş ikramiye verilmesini içeren Kanun Teklifi hazırladı. Milletvekillerine gönderdiğimiz mektubumuzda ekonomik sorunlarına bir nebze de olsa sembolik katkı sağlayacak olan bu Kanun Teklifine sahip çıkmalarını ve destek vermelerini bekliyoruz.  Geleceğimizi yetiştiren eğitimcilerimizi mutlu, huzurlu ve motivasyonu yüksek kılmak devletimizin ve toplumumuzun en asli sorumluluklarındandır"  dedi.

Milletvekillerine Mektup

Açıklamanın ardından şube üyeleri öğretmenlere 1 maaş ikramiye verilmesi önerisini Türkiye Büyük Millet Meclisinde desteklemeleri için Çanakkale Milletvekillerine mektup gönderdiler.

 

Şerife Erdem