---------------------------------

CUMHURİYET COŞKUSU YAŞANAN HER YERE KOŞTU

AK VEKİL GİDER; "TÜRK YÜZYILI BAŞLADI" DEDİ.

----------------------------------

Cumhuriyet’in 100’üncü yılı kapsamında Çanakkale, Biga ve Yenice’deki kutlama programlarına katılıp, Cumhurun coşqkusuna ortak olan isim, AK Parti Miletkvekili Ayhan Gider oldu.

Kutlama programlarının düzenlendiği adreslerde; "Cumhurun vekili, Cumhurla" şeklinde yorumlar alıdğı gözlenen AK vkeli Gider;  Cumhuriyet coşkusunu adeta salonlar yerine alanlarda yaşadı.

İktidar milletvekili Gider, 7’den 70’e herkesle bir araya geldiği kutlama törenlerinde, halka hitaben apıtğı konuşmalarında;  Atatürk’ün Türk Milleti için önemine değindi.

Gider, “Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Zaferi’nin yarattığı kurtulma azmiyle başladı” dedi.

Cumhuriyet’in 100’üncü yılı, Çanakkale genelinde on binlerce vatandaş tarafından sokaklarda meydanlarda büyük bir coşku ile kutlandı.

Cumhuriyetin 100. yılı mutluluğunu doyasıya yaşayan Çanakkalelilerin 29 Ekin Cumhuriyet Bayramı coşkusuna ontak olan  AK Parti Milletvekili Ayhan Gider' in , 'Cumhuriyet Bayramı’nı salonlar yerine, vatandaşlarla iç içe olduğu geniş katılımlı organizasyonlarda kutlamayı tercih ettiği gözlendi.

Gider, ilk olarak Biga’da sanatçı Hasan Çağlayan’ın resim sergisine katıldı. Uzun yıllar süren emek sonucu ortaya çıkan Atatürk ve Milli Mücadele kahramanlarının resimlerden oluşan sergiyi gezen Ak vekil Gider,  Biga Fenerbahçeliler Derneği tarafından 100’üncü yıl anısına yapılan Atatürk Çeşmesi’nin açılış töreninde de yer aldı.

Biga Belediyesi’nin inşaa ettirdiği Atatürk Anıtı’nın açılışına katılan Gider,Bigalılarla birlikte zeybek gösterilerini izledi. Yaptığı konuşmasında Atatürk’ün ve Cumhuriyetin önemine değinen Gider;

“100. yılını kutladığımız Cumhuriyet, birçok ülkedeki rejim değişikliği ile eş tutulmamalıdır. Cumhuriyet, halkımızın söke söke aldığı bir rejimdir. Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı olarak 19 Mayıs kabul ediliyor ancak bunun için Çanakkale Zaferi çok daha uygun. Cumhuriyeti kuran ve milli mücadelemizin lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih sahnesine çıktığı yerdeyiz biz. Bu topraklarda olmaktan ve Atatürk’ün burada yaptıklarından onur ve gurur duyuyoruz. Burada oluşan milli bilinç ve kurtulma azmi, bizleri cumhuriyete götürdü. İnsanların yönetilebileceği en insani yönetim şekli, cumhuriyettir. Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetimizin kurucusu ve Osmanlı’nın da paşasıdır. Bir ortak değerdir. Bunu sağa sola çekmek, kimsenin haddi ve hakkı değildir. O, hepimizin lideri ve atasıdır” ifdelerini kullandı.

ÇANAKKALE’DEN, YENİCE' YE..

Günler öncesinden vatandaşları Çanakkale’deki Fener Alayı’na davet eden Ak vekil  Gider, 18 Mart Stadyumu önünden başlayan yürüyüşte protokol sıraları yerine, vatandaşların yoğunlukta olduğu orta sıralarda halk ile bir arada olmayı tercih etti.

Cumhuriyetin 100. yılı nedeniyle hazırlanan, 2023 metre uzunluğundaki Şanlı Türk Bayrağı’nı Çanakkalelilerle birlikte taşıyan Gider, gencinden yaşlısına kadar her kuşaktan vatandaşlarla sohbet etti ve bayramlarını kutladı.

Milletvekili Gider, Çanakkale’deki Fener Alayı’nın hemen ardından Yenice’ye hareket etti.

Burada da vatandaşların Cumhuriyet coşkusuna ortak olarak dev Türk Bayrağı’nın ardından yürüyen isim oldu.

Vurgusu Net “ÇANAKKALE’YE YAKIŞAN TABLO”

Cumhuriyet kutlamalarında, Çanakkale genelinde büyük bir coşku yaşandığından övgüyle söz eden Gider;

“Çanakkale, bu memleketin nasıl kazanıldığı ve kıymetini çok iyi bilen bir şehir. 7’den 70’e her yaş gurubundan, köylüsünden şehirlisine her kesimden insanı ve birbirinden çok farklı siyasi görüşe sahip olan hemşehrimizi Cumhuriyet, vatan, bayrak ortak paydasına muhteşem bir şekilde bir araya geldiler. Bundan gurur duyuyoruz. Aynı sıralarda İstanbul’da sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde görkemli bir kutlama yapıldı. Türk Denizcilik Tarihinde daha önce eşi benzeri görülmemiş bir şekilde 100 savaş gemisi geçit yaparak, hem cumhuriyeti kutladı hem de dosta düşmana gerekli mesajı verdi. Büyük bir gururla, donanmamızın geldiği noktayı gözler önüne serdik” diye konuştu.

Haber Merkezi