Yapılan görüşmelerde, Çanakkale’ye yapılan yatırımlar ve ortak akılla hareket etmenin önemine değinildi.Meclis faaliyetleri nedeniyle Ankara’da bulunan AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Başkanı Selçuk Semizoğlu, Çanakkale Ticaret Borsası (ÇTB) Başkanı Abdullah Deniz ve Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı Bülent Çetin’i ağırladı. Çanakkale iş dünyasının taleplerini ve yakın gelecekte Çanakkale’de yapılacak yatırımların şehre muhtemel etkileri konusunda görüşmeler gerçekleştirildi.  Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Deniz, Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Çetin’in de bulunduğu görüşme ile ilgili bilgi veren Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “ Ankara ziyaretimiz sırasında Sayın Milletvekilimiz Ayhan Gider ile görüşme fırsatımız oldu. Yoğun programı arasında bizlere de zaman ayırarak oda ve borsalarımızın faaliyetleri ve TOBB toplantımız hakkında bilgi aktardık” dedi.

Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider ise  “Çanakkale, potansiyel olarak mevcut halinden çok daha fazla şeyi temsil ediyor. Çanakkale için öngördüğümüz sanayi modeli, tarıma dayalı sanayidir. Her fırsatta ifade ettiğimiz gibi, Çanakkale’nin haddinden fazla ağır sanayi ile sarmalanmasını arzu etmiyoruz. Çünkü bir bütün olarak şehrimiz tarım ve turizm ağırlıklı. Sanayi de gelişecekse, bu eksende tarımı desteklemeli, geliştirmeli. Ezine OSB bu eksende çok önemli bir hamle ve artık fabrikalarımız yükselmeye devam ediyor. Ayvacık’ta ise jeotermal enerjinin kullanılacağı yeni OSB kuruluyor. Çanakkale sanayisinin önündeki lojistik engelleri ortadan kaldıracak olan Çanakkale 1915 Boğaz Köprüsü, bir yapbozun parçaları gibi Çanakkale tarımına yönelik kurduğumuz hayalleri resmini ortaya koyuyor” dedi.

 

Ortak Akılla Gelişeceğiz

 

Çanakkale’nin kalkınması için atılan tüm adımların bir bütünsellik taşıması gerektiğine işaret eden Ayhan Gider; “Sadece OSB inşa etmek, köprü yapmak yeterli değil. Tüm bunları anlamlı kılacak olan iş dünyası ortak bir paydada buluşup birlikte karar alabilmek. Bu anlamda sizlerle ve şu an burada bulunamayan diğer iş dünyası temsilcileriyle de sıklıkla bir araya geliyor neler yapmalıyız noktasında tartışıyoruz. Çanakkale’nin bütün dinamikleriyle birlikte attığımız adımlar, bizler için çok daha kıymetli. Çünkü bu, projelerin sürdürülebilir olacağını da gösteriyor. Ortak akılla, Çanakkale ortak paydasında, bu şehre bir parça dahi olsa katkı sunmak isteyen herkesle el ele vereceğiz ve şehrimizi daha da ileriye götüreceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Haber Merkezi