Afete hazırlıklı okul, okul afet planlarının oluşturulması ve uygulanmasını kapsayan bütünleşik okul afet ve acil durum yönetiminin oluşması için Ülke genelinde okullarda afet eğitimleri veriliyor. Okulların afetlere dirençli kurumlar haline gelmesi, öğrenci ve çalışanların fiziksel olarak korunması, muhtemel tehlikeler karşısında eğitim-öğretimdeki kesintinin minimum seviyede tutulması ve güvenlik kültürü oluşturulması için Çanakkale Afet ve   Acil Durum Yönetimi Başkanlığı  (AFAD) Çanakkale İl Müdürlüğü tarafından Afetlere Hazır Türkiye Projesi kapsamında   Çanakkale Belediyesi Atam Kreş Cevatpaşa ve Barbaros şubelerinde minik öğrencilere afet farkındalık eğitimi verildi.

Afetlere Hazır Türkiye Projesi kapsamında Çanakkale Belediyesi Afet İşleri Müdürlüğü ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü koordinasyonunda Atam Kreş Cevatpaşa ve Barbaros Şubesinde çocuklara yönelik gerçekleştirilen afet eğitiminde minikleri deprem öncesi, deprem anı ve sonrası ile yangın hakkında bilgiler verildi.  Özellikle yangın çıkaracak aletler hakkında miniklere bilgi verilirken uzak durmaları yönünden de uyarıldılar. Minik öğrencilere ayrıca Afad çantasında bulundurulacaklarla ilgili de bilgiler verildi.

Bireysel sorumluluk, aile afet planı, acil durum çantası, depremlerde doğru davranış gibi  pek çok konuda eğitimler alan minik öğrenciler soruları ile de eğitimcileri terlettiler. Eğitim, olası bir acil durumda binanın nasıl tahliye edileceğine yönelik düzenlenen tatbikat ile sona erdi. 

Burcu Erdal