Seçici kurul tarafından titizlikle incelenen eserler yapılan değerlendirmenin ardından sonuçlandırıldı.Anadolu’da Kurtuluş Savaşı yürüten Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşı  büyük bir zafere imza atarak  29 Ekim 1923’te  Cumhuriyeti ilan etti. Bu tarih Türkiye Cumhuriyetinin en  önemli tarihlerinden biri ve  her yıl Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanıyor.  Bu yıl da Cumhuriyetin 100. Yılı olması sebebi ile ayrı bir anlam taşırken tüm yurtta Cumhuriyet Bayramı özel etkinliklerle kutlanıyor.  Bu kapsamda da Gelibolu Belediyesi her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği ödüllü 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı temalı yarışma bu yıl da gerçekleştirildi.  Gelibolu Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde geleneksel hale getirdiği bu yıl 7. kez düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışması sonuçlandı.

Yarışmalar Sonuçlandı

Öğrencilerin resim, kompozisyon ve şiir türleri ile Atatürk ve Cumhuriyet sevgisini sanat yolu ile anlatmak, Atatürk ve Cumhuriyetin temel değerlerini esas alan çalışmalar yapmak amacın ile Konusu bu yıl ‘Cumhuriyetimizin 100 Yılda Bize Kattığı Değerler’  olarak belirlenen yarışma,  ilçe genelindeki resmi ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri arasında yarışma gerçekleştirildi.  İlkokul 1-2-3-4’üncü sınıf öğrencileri için resim, ortaokul 5-6-7-8’inci sınıf öğrencileri için şiir ve lise 9-10-11-12’inci sınıf öğrencileri için de kompozisyon ve resim olarak belirlenen geleneksel yarışma 150 eser ile katılım gerçekleştirildi. Gelibolu Belediyesi

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne toplanan 150 eser Seçici Kurul tarafındna tek tek incelenerek sonuçlandırıldı.

Ödüller 29 Ekim’de Verilecek

Belediye Meclis Üyeleri Deniz Cankara ve Mustafa Çoban, emekli Edebiyat, Türkçe ve Resim öğretmenleri Gönül Balkan, Asaf Dirlikli, Hüsamettin Başaran, ressam Kadriye Berber ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün görevlendirdiği öğretmenlerden oluşan seçici kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda dereceye giren öğrenciler açıklandı. İlkokul öğrencileri arasında gerçekleştirilen resim yarışmasına 68 eser katılırken Jüri Değerlendirmesi ile  Evreşe İlkokulu 3-A sınıfı öğrencisi Defne Aslan birinci, Gazi Süleyman Paşa İlkokulu 3-B sınıfı öğrencisi Burcu Ayşe Saçma ikinci, 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu 3-A sınıfı öğrencisi Merve Sevim üçüncü oldu.   Gazi Süleyman Paşa İlkokulu 2-D sınıfı öğrencisi Nihal Abacı’nın çalışması mansiyon ödülüne layık görüldü.

 Lise 9-10-11-12. sınıf öğrencileri için düzenlenen ve 28 eserin teslim edildiği resim yarışmasında ise birincilik ödülünü Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10 yiyecek bölümü öğrencisi Yaren Çetin kazanırken, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12 bilişim sınıfı öğrencisi Sıla Erce ikinci,  Gelibolu Anadolu Lisesi 10-C sınıfı öğrencisi Eylül Ecrin Çamcı üçüncü oldu. Gelibolu Anadolu Lisesi’nden 12-F sınıfı öğrencisi Birsu İnce’nin eseri mansiyon ödülüne layık görüldü. Jüri, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11 yiyecek bölümü öğrencisi Hasan Başak, Gelibolu Anadolu Lisesi 10-B sınıfı öğrencisi Tuba Durmaz ve Gelibolu Anadolu Lisesi 12-D sınıfı öğrencisi Mustafa Yağız Hepalkaç’ı 100.Yıl Jüri Özel Ödülü ile onurlandırdı.

 Cumhuriyete Olan Sevgi Dizelere, Kelimelere Döküldü

Gelibolu Belediyesi tarafından  düzenlenen yarışmada Lise ve Ortaokul arasında düzenlenen şiir ve kompozisyon  yarışmasında öğrencileri Cumhuriyet ve   Atatürk sevgisini dizelere döktüler. 13 eserin yarıştığı şiir kategorisinde seçici kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda Gelibolu Akademi Kültür Koleji 7-A sınıfı öğrencisi Belinay ‘Taş 100 Yıllık Cumhuriyeteseri’ ile birinci, Namık Kemal Ortaokulu 8-E sınıfı öğrencisi Berrak Okuyucu ‘Tam Yüzyıldır Cumhuriyet’  isimli eseri ile ikinci, Bolayır Şehit Nuriye Ak Ortaokulu’ndan 8-A sınıfı öğrencisi Çiğdem Ilgın ‘100. Yılda Cumhuriyet’ isimli eseri ile üçüncü oldu. Şiir kategorisinde 100. Yıl Barış Ortaokulu 6-B sınıfı öğrencisi Deniz Karanfil’in ‘Cumhuriyet Işığı’ başlıklı eseri mansiyon ödülüne layık görüldü.

Bu yılki yarışmaya toplam 23 eserin teslim edildiği kompozisyon kategorisinde ise Gelibolu Fen Lisesi 10-B sınıfı öğrencisi Aysu Şahbaz ‘Bir Asrın En Büyük Eseri: Atatürk Türkiyesi’ başlıklı eseri ile birinciliği, Gelibolu Akademi Kültür Koleji 10-A sınıfı öğrencisi Ali Tahir Çelik ‘Geleceğe Bir Bakış’ isimli eseri ile ikinciliği, Gelibolu Akademi Kültür Koleji 10-A sınıfı öğrencisi Mehmet Pomen ‘100. Yılın Işığında’ isimli eseri ile üçüncülüğü elde etti. Bu kategoride, seçici kurul tarafından övgüye layık görülen Gelibolu Akademi Kültür Koleji 9-A sınıfı öğrencisi Ece Zeynep Kasa’nın ‘Yegane Güneşimiz: Cumhuriyet’ isimli eseri mansiyon ödülünü kazandı.

 

Cuma Deren