Dünyanın en büyük Açıkhava müzelerinden  biri olan Gelibolu  Tarihi Yarımadasını daha da güzelleştirmek amacı ile  Alan Başkanlığı tarafından yürütülen projeler  devam ederken  Alanın güzelleştirilmesi ve   aromatik bitkilerin yetiştirilmesi amacı ile ‘Tarihi Alan'ın Gazi Köylerinde Şifa Çiçekleri Açıyor’ Projesi kapsamında eğitim düzenlendi.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın “Gazi Köylerde Şifa Çiçekleri Açıyor” projesi kapsamında proje ortağı olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Çiftçi Eğitim ve Tıbbi Aromatik Bitki Merkezi (BAÇEM) eğitmenlerince 16 – 17 Ekim 2023 tarihleri arasında Seddülbahir Kalesi Tophane Kulesi’nde eğitim gerçekleştirilmiştir. 110 kursiyer ile gerçekleştirilen teorik eğitimin akabinde ilerleyen günlerde BAÇEM’de yapılacak olan uygulama eğitimi ile de kursiyerler Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği sertifikalarını almaya hak kazanacaklar. Proje ile alanda tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması, genç çiftçi istihdamının arttırılarak iyi tarım uygulamalarının çoğaltılması, gazi köylerinin tarımsal gelirlerini arttırarak köyden kente göçün önüne, ziyaretçiler için alternatif destinasyon noktalarının oluşturulması hedeflenmekte.

Tarihi Alan Başkanı Sayın İsmail Kaşdemir eğitime katılarak yaptığı konuşmasında ekip olarak yerel halkın her daim yanında olduğunu bu minvalde projelerle Tarihi Alanın tüm köyleri ile her geçen gün daha güçlü bir konuma geleceği mesajı verdi. “Talep yoğunluğu ve ilgi bizlere yeni yapacağımız işlerde feyz vermektedir.” diyerek önümüzdeki günlerde eğitimin tekrarlanacağını belirtti.

 

Haber Merkezi