523 delegeden 364 oy alan yenilikçilerin adayı Gürbüz, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı oldu.Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetimler Binası Çok Amaçlı Toplantı Salonunda kongere yoklama ile başladı. Yeterli çoğunluğun sağlanmasının ardından  Kongreye geçildi. Siyasi konuşmaların yapıldığı sırada yaşanan gerginlik iki adayın yaptığı yapıcı konuşma ile ortam yenide  seçim havasına girdi. Yapılan kura sonrası salona ve delegelere hitap eden ilk isim  Özgür Şimşek oldu. İl Başkan Adayı Şimşek yaptığı açıklamada  “ Bu partide kimse vazgeçilmez değil. Bazı ağabeylerim taraf oldu. Benim bu konuda kırgınlığım yok ama adil olmayan bir durum ortaya çıktı. Sonucunda kırgın değilim, kızgın değilim. Küçücük de olsa hakkım varsa o da helal olsun. Kurultay delegesi biri Gençlik Kolları İl Başkanı Tuğberk Güzel. Kadın Kolları İl Başkanımızı da kurultay listemizde yazdık. Geyikli Belde başkanımız Şerife Çelikkol’u kurultay listemize yazdık. Kadınlarımıza yemek yap, çocuk doğur ama kurultayda oy kullanamazsın diyoruz. Böyle bir şey yok. Ben sosyal medyada birçok fevri paylaşım yaptım. Emimim benim paylaşımlarım dosyalandı. Öylesine mi değişim istiyorsunuz, gerçekten mi değişim istiyorsunuz? En doğru kararı il delegeleri verecektir. Sizler üyelerimizin vekaletini taşıyorsunuz. Kimin belediye başkanı olacağı benim umurumda değil. Cumhuriyet Halk Partisi’nde arkanda kim var diye soruyorlar. Arkamda Cumhuriyet Halk Partisi’nin üyeleri var. Cumhuriyet Halk Partisi’nde genel başkan olabilirsiniz ama bir gün gelir tüm bu sıfatların başına eski ibaresi konur. Öyle bir makam var ki o da Cumhuriyet Halk Partisi’nin sade üyeliğidir. Cumhuriyet Halk Partisi üyelerine, delegesine, ilçe başkanlarına gidip imza istemenim hiç anlamı yok. Cumhuriyet Halk Partisi bir demokrasi okyanusu. Ben o okyanusta bir damlayım” dedi.

Tekrar Umut Aşılamak Zorundayız

İl Başkan Adayı Av.  Levent Gürbüz ise  “Kazanmaya en yakın olduğumuz seçimi kaybettik. Nerede hata yaptık diye düşünmemiz gerekirdi maalesef onu da yapmadık. Halkımıza tekrar umut aşılamak zorundayız. Ben bu değişimi talep ederek, Çanakkale İl Başkanlığına aday oldum. Değerli Cumhuriyet Halk Partililer bizler bu partinin evlatlarıyız. Ben burada gözümü açtım. Partimize küserek, umutsuzluğa kapılamayız. Bırakıp gidemeyiz, başka yere geçemeyiz. Bizim için partimizi savunmaktan başka bir yol yoktur. Kadınlarımızın ve gençlerimizin daha iyi görevlere gelmeleri için çabalayacağız. Bizler Çanakkale’de hiçbir ayrım yapmadık, yapmayacağız. Birlik olmalı ve birlikte mücadele etmeliyiz. Partimizin politikalarını halkımıza anlatıp, çalışacağız.Partimizi fabrika ayarlarına geri döndüreceğiz.Ben grubumun ve örgütümün desteği ile il başkanı olmaya karar verdim.Benim hakkımda birilerinin adamı olduğum algısı yaratmaya çalışanlar var. Evet birilerinin adamıyım. Ben Cumhuriyet Halk Partisi’ne emek vermiş herkesin adamıyım. Ben gençlerin canla başla çalışan kadınların adamıyım. Umut yenilenmenin başlangıcıdır diyerek yola çıktı. Atatürk ilke ve devrimlerini korumak ve kollamak için il başkanlığına adayım. Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi. Yaşasın Sosyal Demokrasi” dedi.

Levent Gürbüz İl Başkanı Olarak Seçildi

Yapılan konuşmaların ardından  oy kullanımına geçildi. Yapılan siyasi konuşmalar nedeni ile uzayan  Kongrede saat 18:00’da oylamaya geçildi. 575 delegeden 523 delegenin katılım sağladığı Kongrede oy kullanma önceliği İlçeler ve adalardan gelen delegeler verildi.  523 delege iki sandıkta oy kullanırken oylama yaklaşık bir buçuk saat sürdü.  Yapılan oylamanın tamamlanması ile sandıklar açıldı ve oylar sayılmaya başlandı. 1 numaralı sandıkta 267 oy kullanıldı. Beyaz liste ile seçime giren Av. Levant Gürbüz  bu sandıkta 199 oy alırken  Kırmızı liste ile seçime giren Özgür Şimşek 64 oy aldı. 4 oy ise geçersiz sayıldı.  2 nolu sandıkta ise 272 kullanıldı. 2 nolu sandıktan beyaz listeli Av. Levent Gürbüz 165 oy alırken, kırmızı listedeki Özgür Şimşek ise  105 oy aldı.  Seçim sonucunda  toplamda 364 oy alan Av. Levent Gürbüz  yeni il başkanı oldu.

Yeni İl Başkanı Levent Gürbüz olurken, yeni il yöneticileri Damla Akkoca, İsmail Akman, Arzu Bektaş, Necmettin Çalışkan, Ömer Çıtak, Çağrı Çinte, Efe Ege, Miray Erdil, Özgür Erkan, Kadriye Erol, Seçil Gündüz, Selen Hostalı, Ertuğrul Kaya, Gamze Kılıç, Batıkan Koç, Saim Eşref Özel, Serdar Sipahi, Yalçın Ülkü, Mücahit Vural, Selçuk Yasakçı oldu.

Kurultay Delegeleri ise; Gelibolu İlçe Başkanı Engin Coşkun, Ayvacık İlçe Başkanı Erdem Çarıksız, Merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun, İl Başkanı Levent Gürbüz, Biga İlçe Başkanı Cemal Mantar, Ezine İlçe Başkanı Özkan Mercan, Lapseki İlçe Başkanı Mehmet Selamsız, Bayramiç İlçe Başkanı Mert Uygun oldu.

 

Şerife Erdem- Cuma Deren