Çanakkale, son yıllara kadar tarım, sanayi ve turizm alanında daha çok küçük ve orta ölçekte işletmelerin bulunduğu ve dengeli bir yerleşim alanı haline geldi. EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanları Efe Can Altıntaş ve Olcay Aygün Çanakkale’deki konut piyasasını inceledi.  Altıntaş ve Aygün, Çanakkale’nin İstanbul’daki konut fiyat artışına alternatif olarak gündeme geldiğini vurgulayarak, “Standart bir beyaz yakalı hane için uzaktan çalışma seçeneklerinin ve hibrit çalışma seçeneklerinin artması, bu ildeki konut projelerine de olumlu yansıdı. TÜİK verilerine göre, Çanakkale ilçesinin 2023 yılı temmuz ayından bir önceki yılın temmuz ayına kadar toplam konut satışı 11.019 adet olarak gerçekleşti. Bu rakamlar 2022 yılının aynı döneminde ise 13.411, 2021 yılının aynı döneminde ise 12.725 adet olarak gerçekleşmişti.” dedi.
 Arsa Üretimi Kalmadı
Yine Çanakkale 1915 Boğaz Köprüsü projesi ile Kent merkezine yaklaşık 5 km mesafede bulunan Güzelyalı-Dardanos Sahife alanları ile müstakil-yazlık site tarzında yapılaşma yoğunluğu yaşanıyor. İsmetpaşa Mahallesinde, konut fiyatları 2.500.000TL ile 3.000.000TL civarında değişiyor. Arsa üretimi kalmayan merkezin iç bölgelerinde ise daha yüksek rakamları görmek mümkün.
Çanakkale Köylerine De Çok Yoğun Talep Yaşanıyor
Çanakkale İlinde yerel ölçekte ise yapılan kamusal yatırımlar ile şehir için hareketlilik değişerek bu hareketlilik konut piyasasına da yansıdı. Çanakkale 1915 Boğaz Köprüsü bağlantı yolları, yine 2022 yılında açılmış Assos tünelleri bağlantı yollarından dolayı kent merkezi ile ilçeler arası ulaşım süresi görece kısalmış durumdadır. Bu durum ise kent merkezi ile sınır olan yer alan Ezine ve Lapseki İlçelerinde konut yapılaşmasına olumlu yansıdı. Bu ilçeler daha önceden yerel bazda gelişim göstermekte iken ana aks üzeri kalan ilçeler çevre şehirler ve İstanbul genelinde yatırımcıları teşvik etmektedir. Özellikle ege ve köylerine ciddi bir göç var ve bu bölgelerde kırsal yerleşimin dahi oldukça talep gördüğünü gözlemliyoruz. Çanakkale’nin de hem ulaşım avantajı hem de İstanbul’a yakınlığı ile bu talepten önemli ölçüde etkilendiği görülmektedir. Çanakkale’nin güney bölgesindeki yerleşimlerin tarihi Assos kenti gibi Ege denizine bakan yamaçlar üzerinde Kaz dağlarının eteklerinde birçok Çanakkale köyü yoğun talep artışı yaşandı. Bu etkiler ile birlikte bölgenin bir revaçta kalacağı düşünülmektedir.” şeklinde konuştu.
 
Haber Merkezi