Keman virtüozu olarak dört kıtada verdiği konserler, resitaller, seminerler, dersler ve yayınlarla sanatını yansıtan Aşkın, Türk Keman Okulu’nun uluslararası temsilcisi olarak itibar gören Anadolu’da başlatmış olduğu Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları-CAKA- projesi ile gençlerin umudu haline gelen Aşkın’ın elinden tutarak dünya platformlarına kazandırdığı ülkemizin  21. Yüzyıldaki en önemli sanatçı kaynaklarından birini oluşturdu.  Cihat Aşkın bu kez de ÇOMÜ Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası ile birlikte Çanakkale’de sahneye çıktı.
Dünyaca ünlü keman virtüözümüz Cihat Aşkın,  Şef Bahadır Çokamay yönetimindeki Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası ile  sahneye çıktığı konseri yoğun ilgi gördü. Konsere Belediye Başkanı Ülgür Gkhan, Eşi Hale Gökhan, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sahneye ilk çıkan Şef Bahadır Çokamay yönetimindeki Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası oldu. Giriş parçası olarak Sibelius  çalındı. Ardından gecenin onur konuğu Keman virtüozu olarak dört kıtada verdiği konserler, resitaller, seminerler, dersler ve yayınlarla sanatını yansıtan Cihat Aşkın sahne aldı.
Çanakkale’de İlk Defa Seslendirdi
Sahneye çıkan dört kıtada verdiği konserler, resitaller, seminerler, dersler ve yayınlarla sanatını yansıtan Cihat Aşkın  kendisi için yazılmış üç bölümden oluşan ‘Boğaziçi Mehtaplarında’ konçertosunu seslendirdi. İlk olarak eser hakkında bilgiler veren Cahit Aşkın “ÇOMÜ Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası çok iyi hazırlanmış.  Ben Üniversitemize, Belediyemize ve orkestra şefime çok teşekkür ediyorum.  Bu gün seslendirileceğimiz eser, Çanakkale’de ilk defa seslendirilecek olan Değerli bestecimiz Emre Araca’nın  ‘Boğaziçi Mehtaplarında’ başlığını taşıyan  bir keman konçertosu.  Bu konçerto benim için bestelenmişti.  Seslendirilişini de ben Londra’da Gerçekleştirdim.  Daha sonra Çek Cumhuriyetinde, Almanya’da ve farklı ülkelerde  icra ederken ülkemizde deİstanbul, Ankara, Antalya, Mersin gibi  yerlerde seslendirdik  Çanakkale’de de ilk defa seslendiriyoruz.  Eser üç bölümden oluşuyor.  İlk bölüm oldukça hareketli ve minimalist ögelerle bezenmiş  içinde nostaljik bir takım duygular var.  İkinci bölüm tamamen bizim ezgilerimizden, motiflerinden esinlenerek yazılmış bir eser.  Üçüncü bölümde de bizim zaman zaman aksak ritimlerimiz, zaman zaman farklı ritimlerin bir araya gelmesi ile  biraz Balkan, biraz Anadolu rengi karışık bir eser.  Bu eseri seslendirdikten sonra dinleyicilerden çok güzel tepkiler almıştık.
Konserin devamında müzikolog ve besteci Emre Aracı'nın keman konçertosunun yanı sıra Sibelius, Jenkins, Karayev, Mahmandarov ve Balcı gibi ünlü bestecilerin eserlerine yer verildi.
 
Cuma Deren