Mecliste bir konuşma yapan ve Biga’nın gelecek yüzyılını parlatmak için çalıştıklarını dile getiren Biga TSO Başkanı Şadan Doğan “Biga’nın gelecek yüzyılını planlıyoruz arkadaşlar. Biz hep beraber ve birlik ve beraberlik içinde çalışırsak, ne kadar proje üretirsek ve bu projeleri hayata geçirebilirsek o kadar iyi olur” dedi.Biga Ticaret ve Sanayi Odası, Meclis Başkanı Melih Akyıl yönetiminde Ekim Ayı olağan toplantısı gerçekleştirildi.   Toplantıda Biga Fuarı’nın değerlendirilmesi, ikinci fuarın yapılması, 50’nci yıl etkinlikleri konuları öne çıktı.  Toplantının açılışında konuşan Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl gerçekleştrid. Akyıl Ekonomiyi değerlendirdiği konuşmasında  “Çok ciddi riskler var etrafımızda. Dün bir haritaya baktım. Bir yazarı okudum. Etrafımız olumsuzluklarla dolu. Sırbistan’da-Kosova’da çok ciddi bir gerginlik var. Rusya ile Ukrayna halen savaş halinde. Bombalamalar devam ediyor. Ermenistan’da-Karabağ’da hala çatışmalar oluyor. Irak’ta, Suriye’de PKK tehlikesi devam ediyor. Devletimiz onları bombalıyor. En son Filistin olayları da dünyada bir sıkıntı yarattı. Bu sıkıntılar, savaşlar belirli riskleri getiriyor bizlere. Bu risklerden bir tanesi navlun fiyatları artıyor dünyada. Gemi trafiğinde bir sıkıntı yaşanacağı konuşuluyor. Dört tane ülke ile ihracat verileri düşmeye başladı. Almanya, Birleşik Krallık, İtalya ve Fransa bu ülkeler. Biliyorsunuz petrol fiyatlarında da küçük küçük artışlar var. Hepimiz dikkatli olalım.  Tedbirli olmak gerekiyor. Dosyalarınıza da teşviklerle ilgili bir çalışma koyduk. Bunları bir arkadaşımız düzenlemiş. Mutlaka faydalanacağınızı düşünüyorum”  dedi.
Fuara  Katılım Bu Yıl Arttı
 Meclis Başkanı Melih Akyıl’ın ardından söz alan ve Eylül ayında gerçekleştirilen Biga Tarım ve Teknoloji fuarı ile ilgili bilgiler veren  Biga Fuarı Tertip Komitesi Başkanı Erol Şener “Fuarımızı hayırlısıyla atlattık. Bizim açımızdan gayet güzel bir fuar oldu. Ziyaretçi ilgisi iyiydi. En yüksek katılımcı seviyesine ulaştık. En yüksek 130 katılımcı olmuştu. Bu yıl 131 katılımcıya ulaştık. Bir firma da olsa geçtik. 11 sektörden 31 katılımcı firmamız 9 bin 627 metrekare alanda stant kurdular. Bu firmalar 657 orta ve büyük ölçekli ürün ile fuarda yer aldılar. Fuarda kabaca hesaplarsak 343 araç, traktör, zirai alet gibi büyük çaplı ürün satışı gerçekleştirildi. Bu yıl ilk defa stand stand gezerek firmalarımızı dinledik, sorunları tespit ettik. Firmalarımızın önerilerini not aldık. Eksiklerimizi gördük. Taleplerimizi ilettik. Bundan sonra ne yapılması gerektiği ile ilgili bir tecrübe edindik. Elimizde veriler var. Bu verileri değerlendireceğiz. Çok ciddi bir sorun, çözülemeyecek bir mesele bizim fuar komitemiz açısından yok. Bu sorunları 15 maddede birleştirdik. Tarım ve zirai aletler konusuna biraz daha ağırlık vermemiz gerektiği sonucuna ulaştık. Yine örneğin fuar alanı yerleşim planının sektörlere göre düzenlenmesi gerektiği sonucuna ulaştık” ifadelerini kullandı.
2024 Fuar Tarihi Belli Oldu
Bu yıl da gerçekleştirildiği Fuarın Gelecek yıl da sürdürülmesi için tarihlerin de belirlendiğini dile getirerek, önümüzdeki sene yapılacak fuarın tarihini de veren Biga Fuarı Tertip Komitesi Başkanı Erol Şener  “Bunların yanında özellikle Beyhan Var hanıma teşekkür etmek istiyorum. Fuar Komitemize çok teşekkür etmek istiyorum. Tevfik Başarır’a, Hakan Akın’a, İlçe Tarım’a, belediyemize, ziraat odamıza, borsamıza teşekkür ediyorum. Bundan sonraki fuarımız 4-6 Ekim 2024 tarihlerinde yapılacak. Yine aynı şekilde hazırlanacağız. Rektörümüz ile kısa bir istişarede bulunduk. Bundan sonraki fuarımızı daha nitelikli nasıl yapabiliriz, uluslararası bir fuara dönüştürebilir miyiz, ya da e-ticaret mobilya fuarını hayata geçirebilir miyiz konularında destek istedik. İnşallah fuarımızı daha kapsamlı bir hale getireceğiz. Hepinizin desteğine ihtiyacımız var. Fuarla ilgili enerjimizi yükseltebilirsek çok daha iyi olacaktır” dedi.
Biga TSO Meclis Üyesi Bülent Canberk Tarhan da fuarda not aldığı sorunlarla ilgili bir konuşma gerçekleştirdi ve bir sonraki fuarda düzeltilmesini talep etti. Biga esnafının fuar ziyaretçilerinden katkı elde etmesi için çalışma yapılmasına ve hasır üreticileri gibi Biga’nın değerlerinin fuarda yer almasıyla ilgili bir çalışma yapılmasına karar verildi.
 Fuarları Devam Ettirmek İstiyoruz
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tevfik Başarır da mecliste bir konuşma yaparak Biga Ticaret ve Sanayi Odasının faaliyetleri hakkında bilgiler vererek “Eylül ayında 4 üyenin kaydını sildirme işlemi gerçekleşirken, 20 yeni üye kaydı yaptık. 2023 yılının ilk 10 ayında 31 üyenin kaydı silinirken, 123 yeni üyenin kaydını gerçekleştirdik. Bu bizim için güzel bir veri oldu. Eylül ayında 50 ihracat belgesi satışı, 58 ihracat belgesi onayı gerçekleştirdik. Üyelerimizin sinai faaliyetleri için ihtiyaç duyduğu 13 belge düzenledik. Ziyaretçilerimizi ağırladık. Fuar daveti başta olmak üzere çeşitli konularda ziyaretler gerçekleştirdik. Biga Fuarımızı başarıyla gerçekleştirdik. Farklı illerden oda ve borsalarımızı odamızda ağırladık. Oda binamızda tadilat gerçekleştirdik. Güzel bir çalışma oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Fuarımıza katılımlarından dolayı tüm konuklarımıza teşekkür ediyorum. Fuardaki çalışmalarından dolayı da tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. 50’nci yıl etkinlikleri kapsamında ASKON Başkanı Orhan Aydın beyi ağırladık. Genç girişimciler ve kadın girişimcilerin 19 Ekim tarihinde seçimi var. TOBB çok önemsiyor. Bununla ilgili çalışmalarımızı yaptık. İkinci fuarla ilgili bir çalışma yapıyoruz. 2024 yılı Nisan ayı sonunda ikinci fuar olarak Türkiye Ceviz & Badem Fuarı’nı gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.
Burslardaki Destek Miktarı Arttırıldı
Oda tarafından verilen burs desteğine de değinen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tevfik Başarır” Bugün aldığımız kararla öğrenci burslarımızda düzenleme yaptık. Bursiyer sayımızı 50’den 60’a çıkardık. Burs miktarını ise 400 TL’den 1000 TL’ye çıkardık. Hayırlı olsun diliyorum. Başkanımız Şadan Doğan beyin anne ve babası için mevlit vardı. Allah kabul etsin diyorum. Ayrıca meclis başkan yardımcımız Jale Kırbaş hanım da ADVAK adıyla kurulan vakfın yönetimini üstlendi. Kendisine hayırlı olsun diliyorum” dedi.
Bu Fuar Bam Başka Bir Fuar Oldu
Biga Fuarı’nın geçmişte yaşandığının aksine çok başarılı geçtiğini dile getiren Biga TSO Başkanı Şadan Doğan; “Çok güzel bir fuar oldu. Çok tebrik aldık. Bu fuarlar stresli, sıkıntılı geçiyordu. Bu fuar, bambaşka bir fuar oldu. Başta fuar komitemiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu fuarda ilk defa sorunların tespiti adına böyle bir çalışma oldu. Tebrik ediyorum. Sizlerden ricam, o günkü yaşanan eksiklikleri komitemize iletirseniz, o anda çözüm üretebiliriz. Bizim amacımız fuarımızı geliştirmek ve Bigamıza katkı sağlamak. Biga Sığırcılığı Güzellik Yarışması’nda borsamıza teşekkür ediyorum. Finansmanını tamamen borsamız sağladı. Belediyemize, ziraat odamıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Oda olarak binamız harika oldu. 3’üncü Meslek Komitemizi tebrik ediyorum. Her gelen çok beğeniyor” dedi.
Ekonomiye Değer Katanlar Ödüllendirilecek
50’nci yıl etkinlikleri kapsamında Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni’ni yapmak istediklerini dile getiren Şadan Doğan  “Rektör beyle de çalışmalarımız olacak. Ceviz ve Badem Fuarı’nı yapacağız. Nisan sonunda yapmayı planlıyoruz. Yine paydaşlarımızla iş birliğinde gerçekleştireceğiz. Daha iyi yapmak için çalışacağız. Aralık ayında da Ekonomimize Değer Katanlar Ödül Töreni’ni gerçekleştireceğiz. Odamız her geçen gün büyüyor. Görüş ve önerilerinizi mutlaka her zaman paylaşın. 50’nci yıl çalışmalarımız da devam ediyor” dedi.
Biga’nın Gelecek Yüzyılını Planlıyoruz
Biga’nın gelecek yüzyılını doğru bir şekilde planlamak için çalıştıklarını, komitelerin çalışmalarının oda yönetimi açısından çok değerli olduğunu, bu yıl fuarda iktidar ve muhalefet siyasetçileri arasındaki karşılıklı nezaketin çok değerli olduğunu dile getiren Şadan Doğan; “Biga’nın gelecek yüzyılını planlıyoruz arkadaşlar. Fuar konuşmamda da söyledim. Komite başkanlarımızdan ve komitelerimizden bahsettim. Biz hep beraber ve birlik ve beraberlik içinde çalışırsak, ne kadar proje üretirsek ve bu projeleri hayata geçirebilirsek o kadar iyi olur. Odamızın parası var. Odamız devamlı kullanılıyor. Bu güzel bir şey. Ben bugün Çanakkale’deydim. Herkes bu birlik ve beraberliği nasıl sağladığımızı, böyle başarılı bir fuar organizasyonunu nasıl yaptığımızı soruyor. Tarihte belki de ilk. Konuşma esnasında sürekli sorun yaşardık. Bu kez iktidar muhalefete, muhalefet iktidara teşekkür etti. Hepsinden Allah razı olsun. Çok fazla görüşme yaptık. Çok güzel oldu Bigamız için” ifadelerini kullandı.
Kafadarlar Meclisin Misafiri Oldu
Daha önce Biga TSO Meclisi’nde yaptıkları konuşma sonrası Biga Fuarı’nda kendilerine ücretsiz stand verilen girişimci çocuklar da Biga TSO Meclisi’nin konuğu oldular ve renkli anlar yaşanmasına neden oldular. Girişimci çocukları kürsüye davet eden Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl; “Kafadarlar grubu burada. Yüzü gülüyor hepsinin. Satışlar iyi anlaşılan. Meclis divanımız adına kafadarlar grubuna teşekkür ediyorum. Sizlerin ailelerinize de çok teşekkür ediyorum. Sizlerin arkanızda olmasa onlar, böylesi başarılı işler ortaya çıkmaz. Sizleri her zaman bekliyoruz” dedi.
Kendilerine Kafadarlar ismiyle grup kuran Noyan Atilla, Muhammet Oğuz ve Yekta meclisi selamladılar ve meclis üyelerinin sorularını yanıtladılar. Noyan Atilla; “Çok güzel bir fuar atlattık. Şadan Doğan’a bize bu yeri verdiği için çok teşekkür ederiz. Kazandığımız paranın birazını Advak’a bağışlayacağız. Buradaki herkes bizi ziyaret etti, bizden alışveriş yaptı. Hepinize çok teşekkür ederim. Bundan sonra daha da yeni ve güzel ürünler getirmeyi planlıyoruz. Bazıları aynı, bazıları yeni olacak. Sayıyı arttırmayı düşünmüyoruz. Üç kafadarız” dedi.
 Haber Merkezi