Tırın çarpması ile yola savrulan ayı kaza yerinde ölürken, olay yerine gelen  Yenice Orman İşletme Müdürü Mehmet Akkan’ı üzüntüye boğdu.
Yaban hayatının yoğun olduğu alanlardan biri olan Biga-Çan-Yenice hattı  zaman zaman kazalara neden olabiliyor.  Bu kazalardan biride önceki gün akşam saatlerinde yaşandı.  Edinilen bilgiye göre Biga – Çan Karayolunda ilerleyen bir tır, ormanlık alandan yola atlayan ayıya çarptı. Tırın çarptığı bir boz ayı hayatını kaybetti.  Ana Vatanı Kuzey  Asya olsa da Ülkemizde de görülen Boazyı türünden olan hayvan kaza yerinde öldüğü tespit edildi. Durumun Orman İşletme şefliğine bildirmesinin ardından kaza yerine gelen  Yenice Orman İşletme Müdürü Mehmet Akkan, karşılaştığı manzara karşısında adeta büyük üzüntü yaşadı. Yaşama veda eden ayıya sarılarak  öpen Müdür Akkan on anlara ait fotoğrafları ve üzüntüsünü  sosyal medya hesabında paylaştı.
Yaşadığı büyük üzüntüyü ise şöyle kelimelere döktü; “Gücün, akıllılığın, güzelliğin, zekanın simgesi, Kazdağlarının gerçek sahibi, erkek boz Ayının (Ursus arctos) elim bir trafik kazası sonucu ölmesine çok üzüldüm. Anavatanı Avrupa ve Kuzey Asya'dır. . Trafik Kazası sonucu yaşamını yitiren boz ayı da yaklaşık 2,5-3 metre boyunda, 150-200 kg ağırlığında olup, yetişkin bir erkekti. Yenice tarafında yaşayan, ilgiyle ve severek takip ettiğim, köylülerimizce de korunan ormanların, Kazdağlarının ve Biga Yarımadasının gerçek sahibi olan boz ayının yaşamını yitirmesi beni derinden üzdü” dedi.
Boz Ayılar İle İlgili Bilgiler Verdi
Üzüntüsünün yanı sıra Boz ayılar ile ilgili detaylı bilgiler de veren Yenice Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Akkan “Her ne kadar etçil hayvan olarak sınıflandırılırsa da etten çok sebze ve meyvelerle beslenirler. Boz ayılar aynı zamanda ağaçlara da iyi tırmanırlar. Ortalama 1.80-2.00 m. boyunda ve 150-200 kg. ağırlığında olabilen boz ayılar hemen hemen bütün düşmanları ile baş edebilecek kadar güçlüdürler. Buna rağmen genellikle sakin yaratılışlı olan boz ayılar kızdırıldıkları veya yaralandıkları zaman çok tehlikeli olurlar. Yaz aylarında yeterince yiyecek bularak şişmanlayan boz ayılar havaların soğuması ile beraber inlerine çekilerek derin bir uykuya dalarlarsa da bu gerçek bir kış uykusu değildir. Bu uyku esnasında sık sık uyanarak dışarıya çıktıkları olur. Hatta yavrular bile bu uyku esnasında dünyaya gelirler. Ayıların gebelik müddetleri 200-250 gün arasındadır. Doğduklarında çok küçük olan ayı yavruları 180-350 gr. civarında olurlar. Dişi ayı yavrularına çok düşkün olup onları soğuğa karşı korur ve büyüyünceye kadar 2 yıl müddetle özenle bakar. Boz ayılar yaklaşık 40 yıl kadar yaşarlar” dedi.
 Şerife Erdem