Fabrikaların kapatılması pancar üreticilerine gereken desteklerin verilmemesi dolayısı ile 2015 yılından beri Çanakkale’de üretimi yatılmayan şeker pancarı  8 yıl sonra ilk hasat yapıldı.
Anadolu’nun bereket topraklarında en çok yetiştirilen ürünlerden biri olan Şeker Pancarı Çanakkale’de de yıllarca üretilmişti. Ancak şeker fabrikalarının özelleştirilerek kapatılması,  ve şeker pancarı üreticilerine gereken desteklerin verilmemesinden dolayı üretim giderek düşmüştü. Çanakkale’de de 2015 yılından beri üretim yapılmıyordu. Yeniden değer gören Şeker Pancarı üretimi tüm ülkede olduğu gibi Çanakkale’de de 8 yıl sonra üretilmeye başlandı.  Yıllar sonra Çıplak Köyünde yapılan ilk hasat için tarla günü düzenlendi.
Çanakkale’nin yeniden üretilmeye başladığı şeker pancarı  hasat edildi. Yıllar sonra Çıplak köyde yapılan üretimde sezonundaki ilk Şeker Pancarı hasadı  tarla günü ile gerçekleştirildi.  Hasat etkinliğine Vali İlhami Aktaş, İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Şube ve İlçe Müdürleri, Köy Muhtarları, Birlik Başkanları, Kooperatif Başkanları, Teknik Personel ve üreticiler katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından tarla günü başladı.
İlk Hasatta Sonuç Başarılı
Hasat etkinliğinde açılış konuşması gerçekleştiren  Çanakkale Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, ürünün 2015 yılından beri üretilmediğine ve Kumkale Ovası çiftçileri için alternatif bir  ürün olarak oluştuğunu belirterek "İlimizde 1650 dekar alanda ekimi gerçekleşen şeker pancarının hasadını gerçekleştiriyoruz. 2015 yılından buyana İlimizde şeker pancarı üretimi yapılmamaktadır. Bu yıl Kumkale ovasına yeni bir ürün, alternatif bir ürün olması amacıyla şeker pancarı ekildi. Üretim ve verimden çok memnunuz. 8 ila 10 ton arasında bir verim bekliyoruz. Bu yıl ilk ekilmesine rağmen başarılı bir sonuç elde ettik. Üreticilerimizin bu tür çalışmaları örnek alarak hem üretici sayısının hem ekim alanlarının artmasını bekliyoruz. Şeker pancarı endüstri bitkileri içinde sağladığı katma değer bakımından 2. sırada yer almakta, tarıma dayalı sanayide önemli bir rol oynayarak yüksek katma değer oluşturmaktadır. Şeker pancarı önemli bir besin kaynağı olan şeker başta olmak üzere, Şeker pancarının işlenmesi sonucu ortaya çıkan melası ve küspesi hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Alkol, maya ve ispirto gibi hammaddesi olduğu yan ürünlerin tamamına yakını stratejik ürünlerdir" dedi.
 Konuşmaların ardından yapılan bereket duası ile 2023 üretim sezonundaki ilk şeker pancarı hasadına başlandı. Çıplak köy meydanında üreticilerle bir araya gelerek uzun süre sohbet eden, onların sorunlarını, isteklerini dinleyen Vali İlhami Aktaş olağan üstü gayret göstererek tarımsal üretime büyük katkıda bulunan üreticilere çalışmalarında başarılar dileyerek; hasatlarının bol, kazançlarının bereketli olması temennisinde bulundu. Etkinlik, yapılan ikramlarla son buldu.
 Şerife Erdem