Çarşı bölgesinde gerçekleştirilen  indirim günlerinde esnaflar ürünlerini sergilerken, gerçekleştirilen defile indirim günlerine renk kattı.
 Pandemi, ekonomik kriz, vergiler derken her geçen gün esnafın yükü artarken,  zincir marketler ve AVM’lerde uygulanan promosyon ve indirimler yerel esnafı da zora sokuyor. Çanakkale’nin çarşısına canlılık getirmek ve esnafa yönelik alış verişi arttırmak amacı ile Çanakkale Terziler Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Kemalpaşa Mahallesi Muhtarlığı işbirliğinde her yıl olduğu gibi bu sene de ‘Esnaf İndirim Günleri’ gerçekleştirildi.  Pazar günü sona erecek esnaf indirim günlerinin ilk günü kortej yürüyüşü ve defile etkinliği gerçekleştirildi.
Esnaf Olmazsa İşimiz Zor
İndirim günleri dolayısı ile verilen start kapsamında gerçekleştirilen Kortej yürüyüşüne Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, Terziler Odası Başkanı Mehmet Budak, Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ayhan Engin, esnaf ve çok sayıda vatandaş katıldı. Caz grubu eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüşte Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, esnafa ve vatandaşlara karanfil verdi. Yürüyüş sonrası bir açıklama yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan “Esnafın işi aşağı yukarı 4-5 senedir zor. Özellikle 2018’den beri hem ekonomik kriz, hem pandemi esnafımızı gerçekten zor günlerle karşı karşıya bıraktı. Bu tür etkinliklerle bir nebze de olsa, karınca kararınca acaba esnafımızın biraz işlerinde kıpırdama olur mu, biraz sezona girerken alışverişler biraz yükselir mi diye böyle bir teşebbüste bulunulmuş. Bunun için kendilerine teşekkür edip kutluyorum.  Esnaf bir kentin olmazsa olmazıdır. Esnafımızı yaşatmamız lazım. AVM’ler gözümüzü bürümesin. Esnaf olmazsa işimiz gerçekten zordur” dedi.


Esnaflardan Muhteşem Defile
Yürüyüşün ardından Çarşı caddesinde defile gerçekleştirildi.  Çarşı’da faaliyet gösteren giyim, konfeksiyon ve tekstil firmalarının katılımıyla düzenlenen defile, Çarşı Caddesi’nde renkli anlar oluşmasına neden oldu.  Sünnetten düğüne,  takım elbiselerden günlük giyime kadar pek çok  alanda defileye çıkan mankenler üzerinde taşıdıkları elbiselerle, profesyonel defileleri aratması.
 Burcu Erdal