Belediye, Dünya Hayvanları Koruma Günü'nde anlamlı bir etkinlik düzenleyerek, Proteo Can Dostlar Parkı'nın açılışını gerçekleştirdi. Bu özel park, hem evcil hayvan sahiplerine hem de sokak hayvanlarına yönelik hizmetler sunacak.
 
Proteo Can Dostlar Parkı, Cevatpaşa Mahallesi Özgürlük Caddesi üzerinde bulunan ve önceki adıyla Masal Parkı olarak bilinen 3.614 metrekarelik yeşil alanda kuruldu. Bu alandaki dönüşüm, sokak hayvanlarının ve evcil hayvanların daha rahat bir şekilde zaman geçirebilecekleri bir mekan haline getirildi. Parkın açılışı sırasında, özellikle 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli 11 ilin etkilendiği depremde kaybedilen arama kurtarma köpeği Proteo'nun anısına yapıldı. Proteo'nun fedakarlığı ve kahramanlığı, parkın ismini taşıyarak yaşatılacak.
 
 
Bu yeni park, evcil hayvan sahiplerine, dostlarına daha fazla hareket özgürlüğü sunmanın yanı sıra spor aktivitelerini yapabilecekleri ve piknikler düzenleyebilecekleri güzel bir mekan sunuyor. Ayrıca sokak hayvanları için de bu park, barınma ve yiyecek temini konularında bir destek olacak. Çanakkale Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve kenti birlikte paylaştığımız can dostların  özgürce vakit geçirebilecekleri yeni bir alan olan Proteo Can Dostlar Parkının açılışına Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları M. İrfan Mutluay ve Handan Özyayla Kenar, Belediye Birim Müdürleri, Belediye Meclis Üyeleri, CHP İl Başkanı Doğan Ateş, CHP Merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun  ve çok sayıda hayvansever katıldı. 
 
Neden Proteo?
 
Parkın ismi; sosyal medyadan yapılan duyurular neticesinde kentlilerin de çoğunluk önerisi ile Proteo olarak belirlendi. 6 Şubat 2023 Gaziantep-Kahramanmaraş merkezli depremde Meksika'dan arama kurtarma faaliyetlerine yardımcı olmak amacıyla ülkemize gelen ve görevini başarıyla gerçekleştirirken kaybettiğimiz kahraman can dostumuz Proteo'nun isminin, kente kazandırılan can dostlar parkında yaşatılmasına, kentlilerin de istek ve önerisiyle karar verilmiş oldu.


Vatandaşın Talebine Duyarlılık Göstermek Zorundayız


Parkın açılış töreninde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür GökhanYasaların bize vermiş olduğu sorumluluklar var. Bizim Veteriner İşleri Müdürlüğündeki personelimiz sokak hayvanlarının yasalara uygun olarak aşılanması ve kısırlaştırılması işlemlerini yaptıktan sonra bulundukları mekana geri bırakıyorlar. Bu bağlamda zaman zaman şikayet de alıyoruz. Çünkü bazen hayvanlar saldırganlaşabiliyor veya bulundukları alanı kirletebiliyor. Ama yasalar da bunun bu şekilde yapılması gerektiğini söylüyor. Aynı zamanda vatandaşlar da takip ediyor. Örneğin köpeği aldıktan sonra  kısırlaştırma ve aşılarını yaptıktan sonra, bulunduğu yerine bırakmazsan, vatandaş bunu talep ediyor. Onun için biz de duyarlılık göstermek zorundayız” dedi.
 
Can Dostlar Hepimizin Sorumluluğu Altında
 
Sokak hayvanlarının sadece Belediye değil Vatandaşların da sorumluluğu altında olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan “Sistematik bir bozukluk var diye düşünüyorum. O hayvanlar nasıl olmuş da sokağa düşmüş? Sormamız gereken soru bu. İnsanlar çocuklarını sokağa bırakabiliyor mu, bırakamıyor. Bu noktada bir kere yasaların çok iyi bir biçimde uygulamaya dönmesi ve yeni yasalar çıkarılması lazım. Sahiplenen insanın hayvanı yeniden doğaya, sokağa bırakmasının belli bir cezai sorumluluğu olması lazım. Zevk için alıyor, çocuğu istediği için alıyor, yazın alıyor, kışın sokağa bırakıp gidiyor. Bu canlı için de ciddi bir suçtur. O da toplumun bir parçasıdır. Bizim yasalarımız kısırlaştır, aşıla, yaşat diyor. Biz de onlar için çaba gösteriyoruz. Yasal düzenlemelerin acilen yapılması gerektiğini düşünüyorum. Can dostlar, sadece belediyenin değil, insanlar olarak hepimizin sorumluluğu altındadır. Onlarla bu kentte, sokaklarda birlikte yaşıyoruz. Dolayısıyla hem hayvanseverlere hem de belediyemizin yaptığı çalışmalara destek olunmasını temenni ediyorum”  dedi.
 
Güzellikleri İle Yarışmaya Renk Kattılar
 
Proteo Can Dostlar Parkının açılış etkinlikleri kapsamında “Güzeliz” Köpek Güzellik Yarışması da gerçekleştirildi. Burada can dostlar fiziksel özelliklerine göre kategorize edilmeden, sahipleri tarafından aileleri ve diğer canlılar ile olan ilişkileri, davranışları açısından değerlendirildi. Renkli görüntülere sahne olan yarışmaya 22 can dost katıldı. Yarışma sonucunda Rana Yılmaz ve can dostu Linda üçüncü olurken, ödülünü Özel Kalem Müdürü Ayşe Sevil Albay Eruçar takdim etti. İkinci Engin Latif Solak ve can dostu Pako olurken, ödülü Veteriner Hekim Hakan Bozkurt tarafından takdim edildi. Yarışmanın birincisi ise Müslüm Cengiz ve can dostu Ege olurken, ödül de Veteriner İşleri Müdürü ve Veteriner Hekim Görkem Bakır tarafından takdim edildi. Yarışmada Jüri Özel Ödüllerinin sahipleri ise; Emine Akın ve can dostu Güçlü, Derya Çetin ve can dostu Jordan ile Yüksel Karatatar ve can dostu Su oldu. Yarışmada ödül takdiminin ardından toplu hatıra fotoğrafı çekimi gerçekleştirildi. Açılış etkinlikleri kapsamında ayrıca can dostları yeni sıcak yuvalarıyla kavuşturmak amacıyla “Yuvam Olur Musun? Standı açılırken, sokak canlarıyla paylaşılmak üzere ücretsiz mama standı da yer aldı.
 
 
 Burcu Erdal