Bu program, kırsal kalkınmayı desteklemek ve tarım sektöründe yatırım yapmak isteyenler için büyük fırsatlar sunuyor.IPARD III Programı, Avrupa Komisyonu tarafından 430 milyon avro fon tahsis edilmesiyle birlikte, ulusal katkının eklenmesiyle toplamda yaklaşık 555 milyon avro hibe tutarının faydalanıcılara dağıtılacağı bir destek programını içeriyor. Bu fonlar, tarım ve hayvancılık sektörleri başta olmak üzere kırsal alanlarda önemli projelerin hayata geçmesine katkı sağlayacak. TKDK, özellikle hayvancılık sektöründe makina alım gücü olmayan üreticilere destek vererek sektörün gelişimine katkı sağlıyor. Ancak bu destekler sadece hayvancılıkla sınırlı değil; tarım, turizm ve yenilenebilir enerji gibi farklı alanlardaki projeleri desteklemek amacıyla da kullanılıyor.
Amaç Daha Fazla Girişimciye Ulaşmak
IPARD III Programı kapsamında, tarım işletmelerinin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar için özellikle süt, kırmızı et, kanatlı et yetiştiriciliği ve yumurta tavukçuluğuna destek verileceği duyuruldu. Bu desteklerle birlikte, tarım ve hayvancılık sektöründeki üreticilere büyük fırsatlar sunulacak. Çanakkale'de düzenlenen IPARD III Tanıtım ve Bilgilendirme Faaliyetleri için Teknik Destek Projesi II kapsamındaki toplantı, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Çanakkale Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu işbirliğiyle gerçekleşti. Bu toplantı, kırsal kalkınma ve tarım sektörüne sağlanacak desteklerin daha fazla çiftçi ve girişimciye ulaşması için büyük bir adım olarak değerlendirildi.  IPARD III Programı, tarım ve kırsal kalkınma alanında önemli bir destek kaynağı olmaya devam ederken, TKDK'nın bu tür bilgilendirme etkinlikleri, katılımcıların programa daha iyi hazırlanmalarına ve bu fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı oluyor. Kırsal alanlarda ekonomik büyümeyi teşvik etmek ve tarım sektörünü desteklemek, bu tür programların temel hedeflerinden biri olarak ön plana çıkıyor.
Kurum yetkililerin hazır bulunduğu Toplantıya, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Hasan İskender, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mehmet Uğur Yavuz, Çanakkale Tarım ve Orman Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı Latif Candan, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Çalışma Gurup Sorumlusu Batu Benli, Çanakkale Tarım ve Orman Müdürlüğü Şube Müdürleri,  Ziraat Odaları, Birlik, Kooperatif Başkanları, Teknik Personel, girişimci ve yatırımcılar katıldı.
Kurulduğundan Beri Projelere Destek Oluyor
Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan toplantının açılış konuşmasında  “Bu toplantılar sayesinde resmi kurumları bir araya getirerek girişimci ve yatırımcılara yeni gelişen projeler hakkında bilgilendirmeler yapabiliyoruz. İlimizde TKDK İl Koordinatörlüğü 2012 yılında kurulmuş ve 2013 yılında ilk projelerini gerçekleştirmiştir. Bakanlığımız Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce Kırsal Kalkınma yatırımları kapsamında Tarımsal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması ve paketlenmesi, Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar, Yenilenebilir Enerji kaynaklarının kullanımına ilişkin yatırımlar, Su ürünleri yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar, Hayvansal ve bitkisel orijinli gübrelerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar konularında projelere hibe desteği verilmektedir" dedi.  
Kırsal Kalkınma İle Her Alanda Destek Veriyoruz
Çanakkale Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Hasan İskender toplantıdaki konuşmasında "Tarım Kanunu'nun yakın zamanda değişmesinden dolayı birtakım dinamikler harekete geçmesi gerekmekte. Türkiye olarak Avrupa Birliği aday ülkesiyiz. Diğer aday ülkelerle ya da aday olup sonradan üye olan ülkelerde sektörlerin Avrupa Birliği standardına yükseltilmesi konusu oldu. Adaylık sürecimiz uzun zamandan beri devam ediyor ama IPARD programlarıyla 2009 yılından beri sürekli uygulanan 5 yıllık programlarla Tarım ve Kırsal sektörle ilgili gerek hayvan çiftlikleri gerekse bunlardan elde edilen etin, sütün ve diğer tarımsal ürünlerin işlenmesi olsun, sadece tarım ve hayvancılık alanında değil, kırsalda turizm ve zanaatkarlık gibi alternatif alanlarda da destek veriyoruz." dedi.
Konuşmaların ardındna Çanakkale de, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Çanakkale Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu işbirliğinde düzenlenen programda IPARD III Tanıtım ve Bilgilendirme Faaliyetleri için Teknik Destek Projesi II  kapsamında, IPARD III Programı ile ilgili bilgiler verildi.
Cuma Deren