Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından yürütülen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın I·nsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında uygulanan ve Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamında finanse edilen RE-You Projesinde mezuniyet heyecanı bu kez Balıkesir’de yaşandı. Projenin Balıkesir ayağında eğitim gören 18-29 yaş arası 209 genç, yenilenebilir enerji sektöründe istihdam edilmeleri için gerekli nitelikleri kazandıracak rüzgâr, fotovoltaik ve biyogaz olmak üzere, 3 enerji sisteminin dahil olduğu yenilenebilir enerji eğitimleri tamamlayarak uluslararası geçerliliğe sahip sertifikalarını aldı.
 
Törenin açılış konuşmalarını sırasıyla; GMKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu yaptı. Tören konuşmalarının ardından sertifikalarını alan öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı verildi. Ardından protokol tarafından “Kariyer Fuarı” açılışı yapılarak fuara katılan firmaların stantları gezildi. Türkiye'nin yenilenebilir enerji üretim potansiyeli en yüksek, rüzgâr, biyogaz, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları açısından oldukça zengin olan Güney Marmara Bölgesi'nde yürütülen Re-You projesi ile rüzgâr, güneş ve biyogaz güç sistemleri alanlarında, 280 saatlik hem teorik hem de uygulamalı teknik ve sosyal beceri eğitimleri alan; yenilenebilir enerji sektöründe kariyer yapma hedefi olan genç mezunlar sektörün önde gelen firmalarıyla düzenlenen Kariyer Fuarı’nda bir araya geldi.
Proje kapsamında hem Balıkesir Üniversitesi’nde hem de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde yenilenebilir enerji laboratuvarları kurulurken, üniversiteler Global Wind Organization (GWO) tarafından aktedite edildi. Biyogaz, rüzgâr ve güneş enerjisi alanlarında 7 adet müfredat kitabı basıldı. Düzenlenen çalıştay ve konferanslara yenilenebilir enerji alanında 1000’in üzerinde paydaş katıldı.
 
Kaynak: GMK