11 Eylül itibariyle tüm kademeler için ilk ders zili çaldı.  ülke genelinde  20 milyon 481 bin öğrenci ve 1 milyon 178 bin öğretmen ders başı yaptı.  Çanakkale'de de 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı’nın ilk ders zili  ile 8 bin 435 okul öncesi, 49 bin 55 ilkokul, 26 bin 54 ortaöğretim öğrencisi olmak üzere toplam 83. 544 öğrenci sınıflarına geri döndü.  Tüm ülkede olduğu gibi Çanakkale'de de yeni döenm törenle açıldı. Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından  düzenlenen programla yeni dönemin açılışı gerçekleştirildi. 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı açılışı İlköğretim haftası programı kapsamında Çanakkale İl Milli Eğtim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen program kortaj yürüyüşü ile başladı.
Golf Çay Bahçesi önünden başlayan yeni dönem Kortej Yürüyüşüne İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı İrfn Mutlay,  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Okul Müdürleri, Öğretmen ve öğrenciler katıldı. Valilik önünde tamamlanan kortaj yürüyüşünün ardından çelenk sunma programı gerçekleştirildi. Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmazın Çelenk sunması ile başlayan program,  Saygı Duruşu ve İstiklal  marşının ardından  şiir okuması gerçekleştirildi.  Yeni Eğitim Öğretim açılış programında bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz "Bakanlığımızın  himayesinde Valiliğimizin, İl Özel İdaremizin ve hayırseverlerimizin     destekleriyle Türkiye Yüzyılı'nı yaşayacağımız yeni eğitim öğretim yılımız, tüm eğitim öğretim camiamıza hayırlı uğurlu olsun. Bu yeni yüzyılda var olan başarılarımıza            okul ve  kurum yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve her daim destekçimiz velilerimiz ile yeni başarılar ekleyeceğimize eminim" dedi.
Öğrencilerimiz Aldıkları Dereceleri İle Bizleri Gururlandırdılar
Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, öğrencilerin derste gördükleri başarının projelere de yansır-dırığını belirttiği konuşmasının devamında "Ailede başlayan eğitim öğretim süreci sonrası anaokulu ve anasınıflarımız        ile sevip sarmaladığımız evlatlarımız, TEKNOFEST, TÜBİTAK, Erasmus+, eTwinning,          yerel ve ulusal projelerdeki başarıları, LGS ve YKS'de aldıkları dereceler ile kazandıkları okullar, okul sporlarında kazandıkları Türkiye, Avrupa ve Dünya dereceleri ile bizleri gururlandırmaktadır. Geçtiğimiz Şubat ayında yaşadığımız hepimizi derinden sarsan deprem hadisesi sonrasında öğrencilerimiz, sergiledikleri örnek davranışlar ile Asım'ın Nesli örnek bir gençlik yetiştiğini bizlere bir kez daha kanıtlamışlardır. 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı'nın ilk gününde öğrencilerimizin Çanakkale ruhu ile daha büyük bir azimle çalışacaklarına, değerlerimiz temelinde bilimin ışığında millî üretimler gerçekleştireceklerine, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman       ecdadımızdan devraldıkları bayrağı Türkiye Yüzyılı'nda tüm görkemi ile dalgalandıracaklarına yürekten inanıyorum. Bu inançla tekrardan yeni eğitim öğretim yılımızı kutluyor,  2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı'nın hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.
 
Cuma Deren