Önce yangın felaketi ardından da Sağanak nedeniyle meydana gelen sel ve taşkınlar, Çanakkale' de  afet üzeine afete yol açtı.
Yaraları sarmak, mağduriyete son vermek için harekete geçip, Sel falaketinin yaşandığı bölgelerde incelemelerde buhnan AK Parti Çanakkale miletvekili Ayhan Gider, bölge halkının yüzünü gtldüren desteği bir telefonla aldı.
Sel felaketine dur diyecek önlemler için gerekli kaynak desteği isteyen  Geyikli Belediye Başkanı Oruçoğlu’nun talebi üzerine,  Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider’i arayan Ak vekil Gider,  sel koruması için gerekli proje ve temizlik çalışmalarının ödeneğini Bakanlıktan kaptı.
----------------------------------
SEL KORUMASI PROJESİNE,
JET HIZIYLA KAYNAK BULDU...
----------------------------------
AK Parti Milletvekili Ayhan Gider, talep edilen desteği bir telefonla buldu.
Geyikli’nin istediği ödenek desteği için telefona sarılıp, Bakan yardımcısı Gizligider' den destek talep eden Milletvekili  Gider, istediği ödeneği jet hızıyla kaptı.
Önce yangın felaketi ardından da Sağanak nedeniyle meydana gelen taşkınlar, Çanakkale' de  afet üzeine afete yol açtı.
Devlet, tüm kurum ve kuruluşları ile yaraları sarmak için sahaya indi
Yaşanılan mağduriyete son vermek için harekete geçen isimlerden İktidar parti Milletvekili  Ayhan  Gider,  Sel falaketinin yaşandığı bölgelerde incelemelerde bulundu.
AK Parti Çanakkale miletvekili Ayhan Gder, bölge halkının yüzünü güldüren desteği bir telefonla ulaştı.
Sel felaketine dur diyecek önlemler için gerekli kaynak desteği isteyen  İktidar partili Geyikli Belediye Başkanı Oruçoğlu’nun talebi üzerine,  Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider’i arayan Ak vekil Gider,  sel koruması için gerekli proje ve temizlik çalışmalarının ödeneğinin sözünü  Bakanlıktan aldı.
Sel felaketinde, Ezine’de zarar gören belde ve köyleri ziyaret eden AK vekil Gider, Geyikli Belediyesini de ziyaret etti.
AK partili Geyikli Belediyesini ziyaretinde, sel felaketi ile ilgili önlemler için , kendisinden yardım  isteyen Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu’nun bu talebi  üzerine telefonuna sarılan AK vekil Gider, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider’i aradı.
Gider sel koruması için gerekli proje ve temizlik çalışmalarının ödeneğinin sözünü bir etelfonla alıp, jet çözüm üretti.
Geyikli’nin kanal temizleme ve kanal birleştirme ödeneklerinin haftaya gönderilmiş olacağını blirten Mlletcekili Gider; "Benzeri taşkınları önlemek için ne gereklyorsa yapılacak" diye konuştu.
Milletvekili Gider ve beraberindeki bir heyet önceki gün  sel felaketinden etkilenen Geyikli ve Ezine’ye bağlı köyleri ziyaret ederek, son durum hakkında bilgiler almış, köy sakinlerine geçmiş olsun dileğini yüz yüze iletmişti.
Sel ve taşkınlardan etkilenen, Pınarbaşı Mahmudiye, Üvecik, Yahyaçavuş köyleri ile Geyikli beldesinde inceleme ve ziyaretler gerçekleştiren iktidar partili vekil Ayhan Gider’e ziyaretlerinde Ezine Kaymakamı Yunus Kızılgüneş, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, AFAD İl Müdürü İbrahim Tarı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Bekir Çelen, İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, İl Tarım ve Orman Müdürü  Erdem Karadağ eşlik etmişlerdi.
Sel felaketi ve taşkınların etkili olduğu, mağduriyet yaşanan bölğede incelemeleri tamamladıktan sonra, ihtiyaç duyulan yardımlarnın ivedilikle hak sahiplerine ulaşması için bir dizi çalışma başlattığı gözlenen Gider' çin ürettği jet hızıyla ilk çözüm, ilgili bakanlıktan ödenek desteği alması oldu.
Geyikli belediyesini ziyaretinde,  başkan Mevlüt Oruçoğlu, yaşanan sel felaketinin belde de verdiği zararları, ayrıntılı şekilde aktardı.w
Başkan Oruçoğlu bilgilendirme sunumunun ardından bu tür sel felaketlerinin alınacak önlemler ile önüne geçilmesi için gerekli porjeye kaynak, Geyiklide yapılması gereken çalışmalar için DSİ’ den destek istedi. 
Sel yaşanmaması adına 2 kanal temizliği, Derebaşı deresinin temizliği ve menfez genişletilmesi yanısıra: Acıkuyular Kanalı’nın nalbant deresi ile birleştirilmesi çalışmalarının ivedilikle yapılması gerektiğini savunan Oruçoğlu; bu çalışmaların hızla yapılmasının önemine değindi.
en Başkan Oruçoğlu sel felaketinin ne zaman geleceğinin belli olmadığını ifada ederek bu çalışmaların yapılması konusunda Gider’in desteğini istedi.
Ödenek, Bir Telefon İle Çıktı..
Gelen yardım talebi üzerine telefonuna sarılan AK vekil Gider,  Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider’i  aradı
Gider,  Gizligider ile yaptığı konuşmanın ardından gerekli ödeneklerin hemen çıkartılacağını, önümüzdeki hafta itibari ile kanal temizleme ve diğer işler ile ilgili çalışmalara başlanacağı müjdesini Geyiklilere verdi.
 Konu ile ilgili konuşan Gider; “DSİ’den bizim beklediğimiz yeni kanallar yapması yeni sulamalar yapması. DSİ’nin her işi çok kıymetli. Bu kurumlar Türkiye’ye mühendislik öğreten kurumlar. DSI ile çiftçilerimizden üreticilerimizden ve vatandaşlar’ dan ne kadar kanal ve sulama talep etse de DSİ’nin afetler açısından da DSİ’nin çok önemli bir görevi var. Kanal yapımı ve kanalların temizlenmesi gibi yaşanabilecek taşkınlar ile ilgili çok önemli çalışmalarını da görüyoruz. Bu durum bir vesile olur. Geyikli Belediye başkanımızın yaşanabilecek olan su taşkınları ile ilgili hazırlamış olduğu rapor ve proje doğrultusunda bir desteye ihtiyacı olduğu iletti bende Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider ile hemen görüştüm “bu proje ve çalışmaların ödeneği ile ilgili talimatı hemen veriyorum” dedi. Önümüzdeki haftadan itibaren çalışmalar başlar” dedi. Bu gelişmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Geyikli belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu da Gidere teşekkür ederek “bu temizlik ve kanal birleştirme projeleri çok önemliydi şiddetli bir yağmurda kısa süre önce olduğu gibi maalesef bir sel afetine mağruz kaldık. Sel felaketinin bir daha yaşanmaması için kanal temizlikleri ve kanal birleştirme projesi çok önemliydi. Bu çalışmaların tamamlanması ile birlikte sel felaketlerine karşıda çok önemli bir önlemi hayata geçirmiş olacağız” ifadelyeirni kullandı.
Haber: Cuma Deren
Fotoğraflar: Boğaz Haber Ajansı