Başkan Gökhan'ın açıklamalarının ardından Ağustos sonuna kadar verilen tasarruf süresi 31 Ekime kadar uzatıldı.Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim Binası ve Kültür Merkezinde gerçekleşen, Çanakkale Belediyesi Eylül ayı Belediye Meclis Toplantısında, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; yaşanan kuraklık sıkıntısı sonrasında Atikhisar Barajında kalan su miktarı hakkında bilgi verdi.   Atkhisar Barajındaki doluluk oranının yüzde 38 olduğunu ifade eden Başkan Gökhan, “Tedbirli olmak durumundayız. Şu anda bu yıl yağışlara kadar yeterli suyumuz var ama tabiatıyla israf etmeden dikkatli kullanmakta fayda var” dedi.
Tedbirler ve Kısıtlamaların Süresi 31 Ekim'e Kadar Uzatıldı
Başkan'ın Belediye Meclisinde yaptığı konuşmanın hemen ardından 31 Ağustos'ta sona eren su tasarrufu tedbirleri 31 Ekime kadar uzatıldığı bir duyuru yapıldı. Çanakkale Belediyesi Web Sitesi ve Sosyal Medya Hesaplarından  yapılan duyuruda "Kentin tek içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan Atikhisar Barajının sürdürülebilirliğini sağlamak, yaşam kaynağı olan suyumuzu korumak adına Belediye Encümenince alınan tasarrufa yönelik kararların geçerliliği 31 Ekim 2023 tarihine kadar uzatıldı. Atikhisar Barajının özellikle kuraklık riskine karşı korunması, bu doğrultuda suyun tasarruflu kullanımına yönelik farkındalık ve bilinç yaratılmasına ilişkin Belediye Encümenince bir dizi karar alınmıştı. Bu kapsamda; Konut ve işyeri önlerinin ve içlerinin hortumla yıkanmasının yasaklanması, Yüksek su tüketimi olan Sanayi tesislerinde suyun tasarruflu kullanılabilmesi için mevcut kullanımları göz önüne alınarak kısıtlamaya gidilmesi, Halı ve Kilim yıkamalarının yasaklanması, Şehir şebeke suyu ile hortumla araba yıkanmasının yasaklanması, Oto kuaför-yıkama işletmelerinde su tüketiminin max. 20 m3/Ay olarak uygulanmasına, Oto kuaför-yıkama, halı yıkama hamam, WC vb. gibi su tüketimi yüksek olan işyerlerinde ön ödemeli elektronik sayaç takılmasına, yeraltı suyu kullanımı varsa mekanik sayaç takma mecburiyetinin getirilmesine böylece yeraltı su kullanımının tespitinin yapılmasına,
Bahçe sulamalarının sabah ve akşam, mümkünse kuyu suyu ile ve yağmurlama/damlama sistemleri kullanılarak yapılması, Park, bahçe, yeşil alan, tarımsal amaçlı üretim yapılan yerlerde sulamaların kısıtlandırılması, acil sulama ihtiyacı olan yerlerin yağmurlama, damlama sulama ile su kullanımının minimuma indirilmesine oy birliği ile karar verildi. Tüm dünyada ve ülkemizde de yaşanan küresel ısınmanın etkisiyle su kaynaklarının azalması yönünde yaşanmaya başlanan sıkıntılar göz önünde bulundurularak kentimizin tek su kaynağı olan Atikhisar Barajındaki suyumuzun en yüksek verimi sağlayacak şekilde kullanılabilmesi ve sürdürülebilir su yönetiminin sağlanabilmesi için Belediyemizce önlem alınması adına; daha önce 31 Ağustos 2023 tarihine kadar geçerli olan Encümen kararlarının, son toplantı kapsamında 31 Ekim 2023 tarihine kadar geçerli olması kararlaştırıldı. Kentlilerimizin bilgisine sunarız" ifadelerine yer verildi.
 
Burcu Erdal