Yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen görevlerle adeta destan yazan Mehmetçiğe, katılmak üzere 116. Jandarma Eğitim Komutanlığında eğitim gören Jandarma erler, acemilik görevlerini tamamlayarak yemin ettiler. Çanakkale Jandarma Eğitim Merkez Komutanlığında düzenlenen törene Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen, Belediye Başkan Vekili Süleyman Canpolat, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr Ramazan Cüneyt Erenoğlu, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkani İsmail Kaşdemir, il protokolü ve ailelerin katılımı ile düzenlendi.  Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından eğitimi tamamlayan acemi erler yemin etti.
Çanakkale Jandarma Eğitim Merkez Komutanı Albay Ufuk Yetiş, törende yaptığı konuşmada, Çanakkale'nin, Anafartalar Zaferi'nin komutanı Mustafa Kemal Atatürk'ün tarih sahnesine çıktığı, Çanakkale destanının ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ön sözünün yazıldığı yer olduğunu söyledi. Çanakkale ruhunun doğduğu bu toprakların şanlı ecdadın kanlarıyla sulanmış şehitler diyarına olduğunu ifade eden Yetiş  "Vatan için, bayrak için, millet için hiç tereddüt etmeden hücum eden, can veren, vücudunu siper eden aziz şehitlerimizin ruhları şad olsun. Kahraman gazilerimize binlerce kez selam olsun. İç ve dış mihrakların desteklediği hain terör örgütleriyle yurt içinde serhat boylarında ve şu anda yurt içinde ve yurt dışında çarpışan ve destan yazan kahramanlarımıza selam olsun. Tarihin en büyük bağımsızlık destanını yazan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarının ruhları şad olsun. Sevk edildiğiniz ve görev yapacağınız birliklerde şartlar ne olursa olsun bu kutsal vatan görevini yerine getirirken Çanakkale'de, Sarıkamış'ta, Sakarya'daki ecdadımızın ve hain terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele etmiş gazi ve şehitlerimizin ve şu anda yurt dışında kahramanca mücadeleye devam eden silah arkadaşlarımızın şanına yakışır bir şekilde davranış sergileyeceğinizden hiç kimsenin kuşkusu yoktur" dedi.
Daha sonra jandarma marşı okundu, resmi geçit töreni düzenlendi, birliği ilk katılan askerler ile yapılan eğitimlerde başarılı olanlara ödülleri verildi. Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Komando Bölük Komuntalığı da tören sonunda gösteri yaptı.
 
Burcu Erdal