Sergi Cumhuriyetin 100 yılına ışık tutan gazetelerin birinci sayfasından ve dergilerin kapaklarından oluşuyor.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Bakırköy Belediyesi’nin hazırladığı  Ulusal ve Yerel Medyada Zafer Bayramı Sergisi, 30 Ağustos 2023 Çarşamba günü saat 17.00’de Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde açıldı. Sergide Cumhuriyetin 100 yılında değişik yıllara ait ulusal, yerel medyadan gazetelerin birinci sayfaları ve dergilerin 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili kapakları yer alıyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyeleri ve sanatseverlerin katılımıyla açılışı yapılan sergide Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş  şunları söyledi “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ülkemizin en büyük gazetecilik meslek örgütüdür. Bağımsız ve bağlantısız gazetecilik için mücadele etmektedir. Gazeteciler olarak bizler ülkenin eşik bekçisiyiz. Toplumdaki en zayıf halkanın güçsüzün, yoksulun, ezilenin yanında olma sorumluluğumuz var. Gazeteciler olarak sadece yurttaşa ve gerçeğe karşı sorumluyuz. Biliyorsunuz basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü gazetecilerin yanı sıra tüm toplum için büyük önem taşıyor. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü açısından çok ağır bir süreçten geçiyoruz. 12 bini aşkın gazeteci işsiz kaldı. 1000’e yakın gazeteci cezaevine girdi çıktı. Şu anda 21 gazeteci cezaevinde tutuklu. Bakırköy Belediyesi ile birlikte düzenlediğimiz Orhan Koloğlu ve İlhan Gülek arşivinden yararlanarak hazırladığımız Ulusal ve Yerel Medyada Zafer Bayramı Sergisi’nin milli bayramların unutturulmaya çalışıldığı bir dönemde çok anlamlı olduğunu düşünüyoruz. Bu ülkenin ne kadar güçlü bir gazetecilik damarı olduğunu bize gösteriyor. Tüm yurttaşlarımızın ve gazetecilerin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum. Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını, Cumhuriyetin 100 yılına ışık tutan bu sergide yer alan gazete ve dergileri hazırlayan meslektaşlarımızı sevgi ve saygıyla anıyoruz.”
Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ise konuşmasında serginin Zaferden Barışa etkinliği kapsamında düzenlendiğini belirtti. Başkan Kerimoğlu konuşmasında şunları söyledi. “Antiemperyalist mücadelemizin nihayetlendiği 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı bir kez daha kutluyorum. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi saygı ve şükranla minnetle anıyorum. Cumhuriyetimizin kazanımlarında çok ciddi erozyon yaşadık. İkinci yüzyıla adım atarken Cumhuriyetimizin kazanımlarını çok daha güçlü ve savunmak zorundayız. Laikliğe, demokrasiye, sosyal devlet ilkesine,  fırsat eşitliğine, gelir dağılımına, adalete her zamankinden daha çok sahip çıkacağız. Daha çok mücadele edeceğiz. Düzenlediğimiz bu etkinliklerde bize paydaş olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne, Bakırköy Sanatçılar Derneği’ne ve Bakırköy Kent Konseyi’ne çok teşekkür ediyoruz.“
Bakırköy Sanatçılar Derneği Başkanı İlhan Gülek de serginin hem ulusal hem de Türkiye'nin birçok ilinden gazetelerin yer alması açısından da büyük önem taşıdığına, tarihe ışık tuttuğuna dikkat çekti. Serginin açılışına İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç da katıldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi Orhan Koloğlu Arşivi ile  Bakırköy Sanatçılar Derneği Başkanı A. İlhan Gülek’in Arşivinden yararlanarak hazırlanan sergi 9 Eylül 2023 Cumartesi gününe kadar Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi'nde görülebilir.
Haber Merkezi