Osmanlı Devletinin Viyana kuşatmasının ardından başlayan gerilemesi Büyük Tarruza kadar devam etmişti. Artık Anadolu'ya sıkışan ve vatanı kurtarmak için cepheye koian Türk askeri, savaş tarihine geçen bir başarıya imza attı. Artık Bağımsızlığını ilan eden ve kurtului mücadelesi veren Ulu Önder Atatürk'ün emrindeki Türk askerleri Büyük tarruzla düşmanı bozguna uğratmıştı. Yüz yıllarca süren yenilgiler artık zafere dönüşerek Anadolu'nun kesin ıolarak türklerin olması sağlandı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bu zaferi hem Kara Kuvvetlerin kuruluşu hem de 30 Ağustos zaferi olarak kutlanıyor.
Bu kapsamda Çanakkale'de de zafer törenle kutlandı. Büyük  Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun 26 Ağustos'ta başlayıp 30 Ağustos'ta zaferle sonuçlanan, dünyanın gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak tarihe geçen Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesinin yıl dönümünde ‘Zafer Bayramı’ Çanakkale’de coşkuyla kutlandı.  Cumhuriyet Meydanının tadilatta olması nedeni ile törenler Çanakkale Valiliği önünde gerçekleştirildi. Çelenk koyma programı ile başlayan törene Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen ve Belediye Başkan Vekili İrfan Mutluay, siyasi partilerin temsilcileri, askeri personel, muharip gaziler ile vatandaşlar katıldı.
Vali Aktaş Tebrikleri Kabul Etti
Vali İlhami Aktaş, Çelenk koyma programının ardından tebrikleri kabul etti. Valilik makamında gerçekleştirilen tebrik kabulünün ardından Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen ve Belediye Başkan Vekili İrfan Mutluay tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okundu. Vali İlhami Aktaş, tebrikleri kabul etmesi ardından kordon boyunda resmi geçit tören yapıldı.  Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen ve Belediye Başkan Vekili İrfan Mutluay, yaya olarak törene katılanların 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını Deniz Yarbay Alpaslan Yavaş gerçekleştirdi.
Ordu-Millet  Birliteliği ile Kazanılan Bir Zafer
Yavaş, “Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan bu zafer sadece vatan topraklarının düşmandan kurtarılmasını sağlamamış, Anadolu’nun Türk yurdu olduğu tescillenerek, büyük önder Gazi Mustafa Kemal önderliğinde ilelebet payidar kalacak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecinin temelleri atılmıştır. Kahraman Türk ordusunun kendisinden sayıca çok daha üstün olan işgal ordusuna karşı başlatılan, her safhasıyla düşünülerek hazırlanan ve Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizzat sevk ve idare edilen bu harekat ile kazanılan eşsiz zafer, Türk ordusunun yüksek kudret ve kahramanlığının tüm dünyaya gösterildiği muazzam bir eser olmuştur. Bu eşsiz zafer Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderlik ve komutanlık dehası ile ordu-millet bütünlüğü içerisinde kazanılmıştır” diye konuştu.
Öğrencilerin şiir okuduğu törende, resmi geçit sonrasında Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM) ve Sahil Güvenlik ekipleri Çanakkale Boğazında su gösterisi yaptı.
 
Şerife Erdem - Burcu Erdal