AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Ulusal bir kanalda programa katılarak siyaset gündemini değerlendirdi. Meral Akşener'in merakla beklenen  konuşması ile gündemi değerlendiren Ayhan Gider, İYİ Partinin  yaptığı pazarlıklarla vatandaşın zihninde yer edindiğini dolayısı ile başarılı olmayacağını belirterek "siz vatandaşın gözünde hep pazarlıklar yapan  bir kurum olarak geziyorsanız  tabiki tek başına seçime girdiğinizde de  başarılı olamazsınız" dedi.
AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, katıldığı Ulusal TV Kanalında  ülke gündemini ve İYİ Parti Lideri Meral Akşener'in konuşmalarını değerlendirdi. İttifak sürec, yerel eçim, İstanbul ve Ankara'nın durumu, İYİ Parti Lideri Meral Akşener'in açıklamaları ve daha bir çok  başlıkta sorulan soruları yanıtlayan Ayhan Gider, ilk olarak ittifakların geldiği duruu değerlendirdi. Gider "İki ana ittifak seçime girdi. Biri Millet İttifakı diğeri ise Cumhur ittifakı.  Cumhur ittifakının ne dediği çok belliydi. Yani İttifak kuran partilerin  söylemleri önceden çok belliydi.  Vatanını, milletini ve bayrağını seven, yani  kendi bedeninin önünde oluşturduğu bir ittifaktı.   Dolayısı ile ilgili bu ittifakın gerekçeleri ile ilgili çok tartışma yoktu.  Ancak Millet İttifakı için aynı şeyleri söylemek mümkün değildir.  Benzemez partilerin bir araya gelerek oluşturduğu bir ittifaktı Millet İttifakı.  Bunun sonucunda bazı partiler, tek başına girdiklerinde tek bir milletvekili çıkaramayacakları bir seçimden  bir çok milletvekili ile çıktılar.  Buna karlılık, tokatçılık, diyenler de oldu. adına ne derse desinler  hak etmedikleri Milletvekilliklerini aldılar. Yani  kendi seçmeninin dışındaki CHP'nin seçmeninden oy aldılar.  İYİ Parti de ittifak içindeydi ama bu ittifakı ne Tabanına ne de Türkiye'ye hiç bir zaman anlatamadı.  Meral Hanım son konuşmasında da bir çok vurgu yapıyor.  Yani konuşmasında Türklük vurgusu, Türkçülük vurgusu, Atatürk vurgusu yapıyor. Seçimden önce  o ittifakın bu vurgularla pek ilgisi yoktu.  Dolayısı ile bugün, ortaya çıkan tabloda  bu vurguların önemli olduğuna ben inanmıyorum ve samimi bulmuyorum" dedi.
Masa'ya Mesaj Mı Veriyor?
Meral Akşener'in açıklamalarının yarattığı ihtimaller üzerinde duran AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider "Bir kaç ihtimal olabilir. Birincisi partisini öyle bir dağıttı ki kurumal kimliğini kaybetti.  Düşünün bir seçime giriyorlar ve Cumhuriyet Halk Partisinden ödünç Milletvekili alıyorsunuz.  öbür seçime Cumhuriyet Halk Partisinin şemsiyesi altında  giriyorsunuz. Size fikren daha yakın olan Belediye Başkan Adayı bile  sizin partinizden adaylığı kabul etmiyor, koşa koşa CHP'ye gidiyor ve siz onu desteklemek zorunda kalıyorsunuz.  Bir başka seçime giriyorsunuz ve olmayan Cumhurbaşkanlığı danışmanlığı üzerinden pazarlık yapıyorsunuz.  Bu da şunu doğuruyor, sizin Parti olarak kurumsal kimliğiniz kayboluyor.  Tabanınızda çözülmeler başlıyor ve genel merkeze olan inancını kaybediyor.  Birincisi Meral hanım bunu tesis etmek için bu yola girmiş olabilir. İkinci ihtimal ise Millet İttifakının ruhuna daha yakın bir ihtimal,  elini güçlendirmek, pazarlık payını arttırmak için  masadan kalkabilme ihtimalini,  daha önce de kalkmış olmasının verdiği özgüvenle  tekrar söylüyor. yani diyor ki 'Ben  daha fazla şey alamazsam bu masada  ayrılırım' diyor. Ben Meral Hanımın bu iki yaklaşımı da samimi bulmuyorum.   siyasette böyle şeyler keşke olmasa. Meral hanım  ayrı bir şekilde seçime gitmek istiyorsa buyursun gitsin" dedi.
Pazarlıklarını Kmouyunu Meşgul Ederek Yapmasın
Meral Akşener'in açıklamalarını değerlendiren Gider, amaçları pazarlıksa meşgul etmesinler diyerek "Siyasette ne olur? ile hareket edemezsiniz.  gerçeği, dğrusu ve hakkı ne ise bununla hareket edersiniz.  Biz 2002 yılında partimizi kurduğumuzda girdiğimiz ilk seçimde iktidar olduk.  eğer vatandaşa dügün şeyler verilirse, onun içinde olduğunu anlatabiliyorsanız  ve buna ikna ederseniz tabi ki galip gelirsiniz.  Ama siz vatandaşın gözünde hep pazarlıklar yapan  bir kurum olarak geziyorsanız  tabiki tek başına seçime girdiğinizde de  başarılı olamazsınız. ikinci ihtimal  olan pazarlıkla elini güçlendirmek istiyorsa Meral hanım  rica ediyoruz bunu da kamouyunu meşgul ederk yapmasın.   Hani onlar Kapalı kapılar ardında oturuyorlar ya Kılıçdaroğlı'da bu işi iyi biliyor ve her türlü protokolü de imzalıyor  bunları kendi aralarında yapsınlar. Şu anda Türkiye ve dünya çok ciddi bir dönüşümden geçiyor. Amaçları pazarlığı arttırmaksa bununla insanları meşgul etmesinler" dedi.
İstanbul'u da Ankara'yı da Farklı Bir Şekilde Alacağız
Ulusal kanalda kaıldığı programda, İstanbul ve Ankara çalışmalarına da değinen Ayhan Gider "Cumhur İttifakı bir partiye daha fazla belediye başkanı ya da milletvekili vermek için kurulmuş bir parti değil.  Cumhur İttifakı memleket meseleleri için birlikte hareket etme iradesidir.  Biz Cumhur ittifakı olarak daha önce yerel seçimi de yaşadık, genel seçimi de yaşadık.  hiç bir il ve ilçede oturup bir pazarlık yapıldığına şahit olmadık.  doğrular neyse bu yolda kurulmuş bir ittifaktır.  Millet ittifakını son genel seçimde çok net gördük ki  en ufak bir vekillik hesabına varana kadar, Cumhurbaşkanlığı yardımcılarına varana kadar, hatta bakanlıkların isimlendirilmelerine kadar  pazarlıklarla yürütülmeye çalışılan bir ittifak.  Ankara ve İstanbul için ben farklı bir şey söyleyeceğim. İstanbul ve Ankara'yı Millet İttifakı kazanmadı. o günkü konjöktürde biz kaybettik.  Örnek vermek gerekirse, şu anda Türkiye'nin gündemi  deprem ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi deprem için 63,5 milyar TL'lik  bütçe ayırmış. reklama verdikleri bütçeye bakarsak  depreme ayrılan bütçe bir şey ifade etmez. Yani 63,5 Milyat TL  deprem için ayrılmış ken 970 Milyat TL de reklama ayırmışlar.  İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri 4 yıl içerisinde  başladık ve bitirdik diyebilecekleri bir proje yok. Olmayan metro'nun açılışını yapıyorlar.  İmamoğlu devamlı ekndini gündeme getirerek reklam peşinde olduğu için  devamlı hata yapıyor. Mansur Yavaş ise hatalarını gizlemek için kendini devamlı dışarda tutuyor.  İcraat farkı ise ikisi de sıfır icraatla gidiyor.  Bu seçimde ben onların ayrı ayrı seçimlere gideceklerine inanmıyorum.  İYİ Parti ile CHP'nin seçime güçlü girmeleri için ittifak yapmaları yetmiyor. HDP'yi almak zorundalar.  İstanbul ve Ankara ile ilgili AK Partinin her hangi bir problem yaşayacağına inanmıyorum. Çünkü  halkın hizmet anlamında çok büyük şikayetleri var.  İmamoğlu seçildiği günden beri kendini hiç belediye Başkanı olarak hissetmedi. o hep kendini Cumhurbaşkanı adayı olarak hissetti.  bu nedenle İstanbul'a vereceği hiç bir şey yok.   Ben yediğinde, içtiğinde, gezmeinde değilim. Ama kar yağarken ve İstanbullular mağdurken büyükelçi ile görüşmesi ki bunun istanbul'un herhangi bir sorunu ile ilgili yapmıyor.   Dolayısı ile biz bu seçimde İstanbul ve Ankara'yı da  farklı bir şekilde alacağız" dedi.
 
Cuma Deren