Yazılı bir açıklama yaparak projeyi değerlendiren AK Vekil Gider "Ortada bir proje yok, yerel seçim öncesi göz boyama var"  dedi.
Uzun bir süre kamuoyu gündeminde yerini koruyan ve proje aşamasına gelen Cumhuriyet Meydanı projesine start verilmesi beklenirken, önceki gün meydanda bir inceleme gezisi yapan ve yaptığı açıklama ile  projenin başlayacağını duyurdu.  Cumhuriyet Meydanı için Çanakkale Belediyesi tarafından başlatılan ve yürütülen çalışmalar kapsamında, 24 Ekim 2022 tarihinde ‘Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ kararı ile mimari avan proje onaylanırken, ardından hazırlanan uygulama projeleri ile birlikte Meydan, 1. Etap çalışmalarına hazır hale getirildi. Alanda incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan yaptığı açıklamada 4 ayda tamamlanacağını söyledi.
Başkan Gökhan’ın konuşmalarının ardından konunun yerel basında yer alamasının ardından yazılı bir açıklama yapan  AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, CHP'li Çanakkale Belediyesi'ni ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı  sert bir dille eleştirdi. Gider, belediyenin 25 yıldır şehre katkı sunacak elle tutulur proje üretemediğini söyleyen Gider, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın geçtiğimiz gün "Cumhuriyet Meydanı Düzenleme Projesi" diye duyurduğu projeye yakından bakıldığında aslında ortada bir proje olmadığını basit bir düzenlemeden ibaret olduğunu söyledi. Gider "Proje dediğiniz meydanın altında katlı otopark bulunur, proje dediğiniz meydanın yanında yöresinde ailelerin çocuklarıyla, gençlerin arkadaşlarıyla birlikte zaman geçirebilecekleri sosyal alanlar bulunur. Yıllardan beri “bugün yarın yapacağız” dedikleri düzenleme aslında yaklaşan yerel seçimler öncesi vatandaşın gözünü boyamak için atılmış bir aldatmacan ibarettir" dedi.
Deprem Sonrası Aldığınız Kararlardan Kaçını Uyguladınız?
Gider, deprem sonrası belediye meclisini olağanüstü toplantıya çağıran belediye başkanı Ülgür Gökhan'ın mecliste oy birliğiyle alınan kararların kaçını uyguladığını sordu. Gider, "Gördüğümüz kadarıyla o toplantı ve söyledikleri tamamen halkın gözünü boyamaktan, günü kurtarmaktan ibarettir! Sormak isterim, mesela o toplantıdan sonra “bu işi belediye olarak biz çözeriz” diyerek seçim vaadi verdiği sonrasında adeta kaderine terk ettiği Sosyal Konutlarla ilgili hangi adımı atmıştır?" diye konuştu.
Belediye, Cuma Pazarıyla İlgili Vatandaşın Çağrısına Neden Kulak Vermiyor?
Gider, Çanakkale halkının en çok kullandığı ve fiziki anlamda zamanın adeta elli yıl gerisinde kalmış Cuma pazarı yeriyle ilgili vatandaşların ve esnafın "bu işi çözün" çağrılarına neden kulak verilmediğini sordu. Gider, "Bir pazar yeri projesini hayata geçirmek o kadar da zor değil, bakın AK Partili Biga, Lapseki, Ezine belediyelerimiz son dönemde halkın ihtiyaçlarına cevap veren modern pazar yerlerini vatandaşlarımızın hizmetine sunmuştur. Nüfusu ve bütçesi bu ilçelerimizden on kat daha fazla olan Çanakkale Belediyesi bir pazar yerini dahi yapmayı neden becerememiştir!" dedi.
Meydan Düzenlemesi Bir Aldatmacan İbarettir
Gider, belediye başkanı Ülgür Gökhan'ın geçtiğimiz gün "Cumhuriyet Meydanı Düzenleme Projesi" diye duyurduğu projeye yakından bakıldığında aslında ortada bir proje olmadığını basit bir düzenlemeden ibaret olduğunu söyledi. Gider, "Proje dediğiniz meydanın altında katlı otopark bulunur, proje dediğiniz meydanın yanında yöresinde ailelerin çocuklarıyla, gençlerin arkadaşlarıyla birlikte zaman geçirebilecekleri sosyal alanlar bulunur. Yıllardan beri “bugün yarın yapacağız” dedikleri düzenleme aslında yaklaşan yerel seçimler öncesi vatandaşın gözünü boyamak için atılmış bir aldatmacan ibarettir" dedi.
Çanakkale’mizin De Dünyaca Ünlü Bir Meydanı Neden Olmasın?
 
Gider, şehirlerin meydanlarıyla anıldığını belirterek, “mesela Times Meydanı, New York, Amerika Birleşik Devletleri’nin adeta bir simgesidir, Kızıl Meydan, Moskova, Rusya’nın bir simgesidir. Her yıl yüzbinlerce turisti ağırlayan Çanakkale’mizin de dünyaca ünlü bir meydanı neden olmasın? Eğer gerçekten bir meydan düzenlemesi yapma niyetleri varsa partimizin yerel seçimlerde hazırladığı Cumhuriyet Meydanı projelilerine şöyle bir göz atsınlar ne demek istediğimizi daha iyi anlarlar. Bu konuda kendilerine daha önce 12 yılda bitiremedikleri belediye binasının yapımı için nasıl kredi desteği sağladıysak, şehrin katı atık ve su artıma tesisleriyle ilgili nasıl destek sağladıysak bu konuda da destek sağlayacağımızı taahhüt ediyoruz” dedi.
Ülgür Gökhan Değişmeli Ama Bu Yetmez!
Gider, “belediye yönetiminin gündeminde acil çözüm bekleyen ne yukarda saydığım sorunlar vardır ne de vatandaşın refahını önceleyen nitelikli işler vardır” dedi. Gider, "CHP ve Millet İttifakı için 14 Mayıs seçimleri çok büyük bir hezimetle sonuçlanmış kırılmalar yaşatmıştır. Bu kırılmanın yansıdığı illerden birisi de Çanakkale olmuştur. Parti içindeki koltuk kavgaları, değişim naraları Çanakkale'de Ülgür Gökhan için de atılmaktadır. Fakat yılların tecrübesi Çanakkale'nin sorunları CHP'li bu isim gitsin şu isim gelsinle çözülemeyecektir. O yüzden evet Ülgür Gökhan değişmeli ama bu yetmez Çanakkale belediyesinde bir zihniyet değişimi olmalı ve Çanakkale'miz AK Belediyecilikle tanışmalıdır" dedi.
 
Haber Merkezi