Küçük ölçekli üreticilere verilen fidelerin verimi yüksek olurken özellikle girdi maliyetlerin yükseldiği bu dönemde ekstra fide masraflarından kurtulan üreticiler  uygulamadan memnun kalarak önümüzdeki yıllarda da devam ettirilmesini istediler. 
Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü  tarafından üretilen 130 bin adet domates fidesi bu yıl ilk kez üreticilere de dağıtıldı.  Tarımda atalık tohumlara geri dönen ve  verimi arttırmak amacı ile Tohum sandığından çıkan atalık tohumlar Park ve Bahçeler Müdürlüğünde fide haline getirildi. Daha önce vatandaşlara dağıtılan fideler bu yıl ilk kez üreticilere de verildi.  Ülkemiz tarımsal üretimin önemli bir payına sahip Çanakkale’de Atlık tohumların  devamlılığı sağlamaya yönelik  yapılan bu uygulama küçük ölçekli üreticileri de memnun etti.
Bu Projeyi Devam Ettireceğiz
Bu yıl ilk kez uygulanan  proje hakkında bilgiler veren  Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay “Belediyemiz bünyesinde Park Bahçeler Müdürlüğü seralarında yetiştirdiğimiz  130 bin adet domates fidesini  küçük ölçekli, arazi miktarı az olan  çiftçi ve üreticilerimize dağıttık.   Girdi maliyetlerinin arttığı ve çiftçinin üretimden koptuğu bu dönemde  üreticilerimize destek olmak amacı ile attığımız  bu adımlar önümüzdeki yıllarda da devam edecektir.  Önemli olan Çanakkale gibi tarımsal üretimde  önemli bir role sahip  bu kenti tarımsal üretimin devamlılığını sağlamaktır. Bu anlamda  Çanakkale Belediyesi olarak üzerimize düşen görevi arttırarak ve büyüterek devam ettirmeye çalışıyoruz” dedi.
Bu yıl İlk Kez Çiftçilere Dağıttık
Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Mustafa Ömür İstek  ise yapılan üretim çalışmaları hakkında bilgiler vererek, bu yıl fide üretim kapasitesini arttıklarını belirterek “Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü seralarındaki  kapasite artışı ile normalde 40 bin ürettiğimiz  fide sayısını atalık tohumlarla beraber  200 bine çıkardık.  Bu yıl ilk kez çiftçilere de dağıttık fide desteğinde bulunduk ve bu şekilde 200 çiftçiye ulaşmış olduk” dedi.
Çiftçileri Ekstra Masraftan Kurtarıyor
Karacaören Köyünde kendisine ait  arazide  üretim yapan  ziraat mühendisi Serra Güler ise  Tüm girdilerin artan maliyetleri nedeni ile Belediyenin yaptığı bu uygulama ile fidelerden gelecek ekstra maliyetten küçük ölçekli üreticilerin kurtardığını belirtti. Üretici Güler “3-4 yıldır Karacören köyünde ikamet ediyorum ve kendi çabamla bir şeyler yapmaya çalışıyorum.  Yaklaşık 3 dönümlük bir araziyi işlemeye çalışıyorum.  Bu yıl ilk defa Tohum Sandığından   Belediye aracılığı ile emma çeşidi domates fidesi aldım.  Domatesin dökümünden çok memnunum  ilk geldiğinde de fidelerim çok farklıydı  ve bizi zorlamadan çok çabuk tuttular. Özellikle küçük ölçekli çiftçiler için  bu yapılan uygulama çok mutlu ve motive edici.  Onun için Tohum Sandığının ve Çanakkale Belediyesinin bunu devam ettirmesini çok isterim.  Tarımda tüm girdiler çiftçiler için büyük bir maliyetken  Fide masrafı da ekstra bir maliyet oluyor.  Onun için bu tür destekler küçük üreticiler için çok kıymetli.
 
Cuma Deren