Küçük ölçekli üreticilere verilen fidelerin verimi yüksek olurken özellikle girdi maliyetlerin yükseldiği bu dönemde ekstra fide masraflarından kurtulan üreticiler uygulamadan memnun kalarak önümüzdeki yıllarda da devam ettirilmesini istediler.
Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından üretilen 130 bin adet domates fidesi bu yıl ilk kez üreticilere de dağıtıldı. Tarımda atalık tohumlara geri dönen ve verimi arttırmak amacı ile Tohum sandığından çıkan atalık tohumlar Park ve Bahçeler Müdürlüğünde fide haline getirildi. Daha önce vatandaşlara dağıtılan fideler bu yıl ilk kez üreticilere de verildi. Ülkemiz tarımsal üretimin önemli bir payına sahip Çanakkale’de Atlık tohumların devamlılığı sağlamaya yönelik yapılan bu uygulama küçük ölçekli üreticileri de memnun etti.
Bu Projeyi Devam Ettireceğiz
Bu yıl ilk kez uygulanan proje hakkında bilgiler veren Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay “Belediyemiz bünyesinde Park Bahçeler Müdürlüğü seralarında yetiştirdiğimiz 130 bin adet domates fidesini küçük ölçekli, arazi miktarı az olan çiftçi ve üreticilerimize dağıttık. Girdi maliyetlerinin arttığı ve çiftçinin üretimden koptuğu bu dönemde üreticilerimize destek olmak amacı ile attığımız bu adımlar önümüzdeki yıllarda da devam edecektir. Önemli olan Çanakkale gibi tarımsal üretimde önemli bir role sahip bu kenti tarımsal üretimin devamlılığını sağlamaktır. Bu anlamda Çanakkale Belediyesi olarak üzerimize düşen görevi arttırarak ve büyüterek devam ettirmeye çalışıyoruz” dedi.
Bu yıl İlk Kez Çiftçilere Dağıttık
Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Mustafa Ömür İstek ise yapılan üretim çalışmaları hakkında bilgiler vererek, bu yıl fide üretim kapasitesini arttıklarını belirterek “Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü seralarındaki kapasite artışı ile normalde 40 bin ürettiğimiz fide sayısını atalık tohumlarla beraber 200 bine çıkardık. Bu yıl ilk kez çiftçilere de dağıttık fide desteğinde bulunduk ve bu şekilde 200 çiftçiye ulaşmış olduk” dedi.
Çiftçileri Ekstra Masraftan Kurtarıyor
Karacaören Köyünde kendisine ait arazide üretim yapan ziraat mühendisi Serra Güler ise Tüm girdilerin artan maliyetleri nedeni ile Belediyenin yaptığı bu uygulama ile fidelerden gelecek ekstra maliyetten küçük ölçekli üreticilerin kurtardığını belirtti. Üretici Güler “3-4 yıldır Karacören köyünde ikamet ediyorum ve kendi çabamla bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Yaklaşık 3 dönümlük bir araziyi işlemeye çalışıyorum. Bu yıl ilk defa Tohum Sandığından Belediye aracılığı ile emma çeşidi domates fidesi aldım. Domatesin dökümünden çok memnunum ilk geldiğinde de fidelerim çok farklıydı ve bizi zorlamadan çok çabuk tuttular. Özellikle küçük ölçekli çiftçiler için bu yapılan uygulama çok mutlu ve motive edici. Onun için Tohum Sandığının ve Çanakkale Belediyesinin bunu devam ettirmesini çok isterim. Tarımda tüm girdiler çiftçiler için büyük bir maliyetken Fide masrafı da ekstra bir maliyet oluyor. Onun için bu tür destekler küçük üreticiler için çok kıymetli.
Cuma Deren